MÜZİK ÇALAN PLASTİK ATIK

İngiltere, Brighton merkezli tasarım stüdyosu Gomi, geri dönüştürülemez kabul edilen esnek plastik atık (LDPE) kullanarak taşınabilir bir hoparlör üretti.

İngiltere, Brighton merkezli tasarım stüdyosu Gomi, geri dönüştürülemez kabul edilen esnek plastik atık (LDPE) kullanarak taşınabilir bir hoparlör üretti.

Bu malzeme normalde Birleşik Krallık yerel konseyleri tarafından geri dönüştürülemez olarak kabul ediliyor. Proje, günümüzde dünya genelindeki plajlardaki kirliliğin yüzde 85’ini oluşturan plastik atıklara dikkat çekmeye odaklanıyor.

Her yıl sadece Birleşik Krallık’ta, 300 milyon ton esnek plastik geri dönüşüm merkezleri yerine, çöpe gidiyor. Stüdyonun amacı normalde çöpe ya da okyanusa gidecek olan atık plastiklerden yapılma, tüketici elektroniği ürünlerini piyasaya kazandırmak.

Yüzde 100 ‘geri dönüştürülemez’ plastikten üretilen hoparlörler üç adet modüler, desenli plastik bileşenden oluşuyor. Tasarımda geleneksel el işi teknikleri ile dijital üretim teknikleri birleştirildi. Hoparlörlerin desenleri el ile verildi. Yani her bir ürün kendi estetiğine sahip.

Gomi ürünler için ücretsiz tamir ve ücretsiz geri dönüşüm imkânı sunmak istiyor. Hoparlörler modüler olacak şekilde tasarlandı. Böylece kolayca birbirinden ayrılabilir ve plastik bileşenleri eritilerek gelecekteki ürünlerde, malzeme değerinden hiçbir şey kaybetmeden yeniden kullanılabilir.

YENİ ÜRÜNLER İSE YOLDA

Gomi’nin kurucu ortağı Tom Meades:

“Ses ve elektronik mühendisleri ile birlikte geçtiğimiz 12 ay boyunca ürünü sadece estetik açıdan değil ses açısından da mükemmel olacak şekilde tasarladık. Ayrıca büyük gıda şirketleri ile iş birliği içinde çalışıyoruz. Bu şirketlerde bizim kullandığımız plastik atıklardan bolca bulunuyor. Ayrıca evlerden ve yerel dükkanlardan da plastik atık kabul ediyoruz. Böylece ilginç renk karışımları elde edebiliyoruz.” diyor.

Gomi kitle fonlama platformu Kickstarter’da 26 Şubat 2019’da bir fonlama kampanyası da başlatmıştı. Ve kampanya sonuçlandığında, ellerinde güzel bir yatırım meblağsı oluşmuştu. Hoparlörün yanı sıra şirket aynı malzemeleri kullanarak taşınabilir şarj cihazı ve akıllı telefonlar için kablosuz şarj aleti de üretecek.

Şirketin günümüzde 5 destekçi şirket ile ortak çalışmaları sürüyor. Ayrıca PP ve PS tipi plastiklerden de geri dönüşüm ile üretimlerine başlamış bulunmaktalar.

ÖDÜL KUPALARI DA YAPIYORLAR

Brighton merkezli sürdürülebilir tasarım stüdyosu Gomi, normalde Birleşik Krallık’taki yerel meclisler tarafından geri dönüştürülemeyen esnek plastik atıkları kullanarak Berlin Film Festivali için ödül kupaları yarattı. Her kupa yaklaşık 200 kg’lık esnek plastik atıktan oluşuyor ve her kupa yaklaşık 1,2 kg ağırlığında. İngiltere şu anda bu plastik atıkları yurt içinde yakmakta ve Avrupa’ya atık kaynaklı yakıt olarak ihraç etmektedir.

Damga şeklindeki kupa, Berlin Film Festivali’nin “İzini bırak” mesajının arkasındaki mesajı iletmek umuduyla yapıldı. Berlin Film Festivali, her yıl genç ve köklü film yapımcılarını el sanatlarıyla kutlamak ve onurlandırmak için film festivalleri düzenliyor.

Daha fazla görsel için: www.gomi.design

 

PAYLAŞ