OKYANUS TEMİZLEME MAKİNESİ BAŞARILI OLDU

Daha öncesinde bu makineden size bahsetmiştik. Bir kısmını özetleyelim ve yeni gelişmeye göz atalım.

Daha öncesinde bu makineden size bahsetmiştik. Bir kısmını özetleyelim ve yeni gelişmeye göz atalım.

Geçtiğimiz yaz, bilim adamları pasifik okyanusunda bulunan ve gezegenin en büyük plastik atık kütlesini temizlemek için dünyanın ilk makinesini çalıştırmaya hazırlanıyorlardı. İlk başta bir genç tarafından hayal edilen sistem, geçtiğimiz yaz Hawaii ve California arasındaki “Büyük Pasifik Atık Yaması’na” gönderildi ve tahmini 1,8 trilyon plastik parçasını geri dönüşüme kazandırmayı hedefliyordu.

Yazının tamamını okumak isterseniz “buraya” tıklayabilirsiniz.

Ve şimdi büyük gelişme. Hollandalı bilim insanları tarafından okyanuslardaki plastik atıkları toplamak için geliştirilen düşük maliyetli proje, ilk başarısını elde etti.

Pasifik Okyanusu’nda Türkiye’nin üç katına yakın bir alana yayılan atık yığınının olduğu bölgeye bırakılan 600 metre uzunluğundaki bariyerde, bir tonluk balık ağlarından, kamyon lastiklerine ve mikroplastiklere kadar çok sayıda atık toplandı.

İngiltere’de yayımlanan Guardian gazetesi, bariyeri geliştiren Ocean Cleanup (Okyanus Temziliği) projesinin yaratıcısı Boyan Slat’ın planlarına göre bu bariyeri birkaç ayda bir ziyaret edecek bir gemi, bariyerde toplanan plastikleri toplayarak geri dönüşüm için karaya çıkaracak.

Bölgedeki plastiğin nasıl toplanacağı son yıllarda cevabı aranan bir soruydu. Slat’ın projesi, sürekli bölgede dolaşan bir gemi gerektirmediği için düşük maliyetiyle öne çıkıyordu. Daha önce prototipi denenen bariyer, sert okyanus koşullarına dayanamayarak parçalanmıştı. Günümüzde okyanuslarda 1,8 trilyon plastik parçası olduğu tahmin ediliyor ve hepsi geri dönüşüme girmeye hazır bekliyor.

Guardian her yıl 8 milyon ton plastiğin karadan denize karıştığını, 800 bin ton balıkçılık ekipmanının da bunlara ek olarak okyanuslara düştüğünü veya bırakıldığını aktarıyor.

Projenin durumuyla ilgili dün Hollanda’nın Rotterdam kentinde bir basın toplantısı düzenleyen Slat, toplanan plastiklerin satışıyla birkaç yıl içinde projenin kendini finanse edebilir duruma geleceğini tahmin ettiğini söyledi. Slat, bu plastikleri kullanarak projeler yapmak isteyen kişiler sayesinde özel bir pazarın da oluşabileceğini ekledi.

Yeni gelişmeler paylaşıldıkça, biz de ilerleyen sayılarda sizlere aktarmaya çalışacağız.

 

PAYLAŞ