PLAJLAR İÇİN ÖZEL PLASTİK SÜPÜRGESİ

Tıpkı yakın zamanda başarılı olan, “The Ocean Clean” okyanus temizleme makinesi gibi, bu da yeni buluşlarımızdan biri.

Tıpkı yakın zamanda başarılı olan, “The Ocean Clean” okyanus temizleme makinesi gibi, bu da yeni buluşlarımızdan biri.

Okyanuslar plastiğe büründüğünde, dünyanın dört bir yanındaki plajlar ve adalar kıyıdaki plastik atıkları kontrol altına almak için, özellikle de kumdan ayırması neredeyse imkânsız olan milyonlarca küçük mikroplastikleri toplamak için, sürekli mücadele içinde yokuş yukarı bir gelişme görüyoruz.

Yine de Hawaii’de yetkililer, Kanadalı bir makine mühendisliği ekibi tarafından geliştirilen yeni projenin, kumları etkilemeden küçük plastikleri devlet sahillerinden temizlemeyi başaracağını umuyor. Quebec’deki Sherbrooke Üniversitesi’nden on iki öğrenci tarafından geliştirilen plastik süpürge, Hoola One olarak adlandırılmış ve başlangıçta bir okul projesi olarak geliştirilmiştir. Hoola One kurucu ortağı Sam Duval, kendisinin ve sınıf arkadaşlarının, Hawaii’nin büyük adasının güneydoğusundaki Kamilo Plajı’ndaki trajik bir şekilde “en kirli yerlerden biri” olarak nitelendirilen “Çöp Kumsalı” isimli bir videoyu izledikten sonra ilham aldıklarını söyledi.

Okyanus akıntıları %90’ı Büyük Pasifik Atık Yamasından gelen, plastik ve diğer atıkları Kamilo’ya taşımaktadır. Her elektrikli süpürge gibi, dev makine de plastik ve kum emmek için büyük bir su deposuna ve el tipi bir hortum kullanmakta. Plastik suyun tepesine yüzerken, kum dibe çöker, böylece kumsala geri döndürülür.

Makinenin bir prototipi 2018 Nisan’ında Kamilo plajında ​​test edildiğinde, öğrenciler birkaç teknik problemle karşılaştılar. Ancak sonunda pürüzleri gidererek ve büyük bir yol kat etmeyi başarabildiler. Ekip, Hoola One prototipini bağış olarak geride bıraktı ve şu anda hem küçük hem de daha büyük diğer versiyonlarını üretmek için kolları sıvamış, hedeflerine ilerliyorlar. Böylece hemen kamu hem de özel sektörden yatırım almayı bekliyorlar.

BM’ye göre, okyanus kirliliği, gezegen okyanuslarında yaklaşık 100 milyon ton plastik bulunabileceği büyük oranlara ulaştı. Bunun %80 ila %90’ı kara kaynaklı kaynaklardan geliyor, yani bilinciz bizlerden. İsviçre, Davos’taki 2016 Dünya Ekonomik Forumu için hazırlanan bir raporda, 2050 yılına kadar okyanustaki plastik atıkların tüm balıklardan daha ağır basacağı tahmin edilmişti. Lakin bu durum değişmek üzere.

Bununla birlikte, Hoola One ve The Ocean Cleanup Project gibi yeni icatlarıyla, insanın yaratıcılığının dünyanın dört bir yanındaki kumsallarda biriktirdiğimiz büyük atıkları temizlemeyi başaracağını umuyoruz.

Yakın vakitlerde ülkemizden de böyle haberler duymak istiyoruz.

 

PAYLAŞ