PLASTİK ÇAM AĞAÇLARINI KURTARDI

Eminiz ki başlığı görünce pek çoğunuz şaşırmıştır.

Eminiz ki başlığı görünce pek çoğunuz şaşırmıştır. Ne alaka, dediğinizi duyar gibiyim. Plastiğin icadı ve kullanım alanları daha bu kadar geniş değilken, insanlar evlerine, bahçelerine gerçek ve ormandan kesilmiş, köksüz çam ağaçları getirip süslüyorlardı.

Temelde bizim geleneğimiz olmayan Noel’i, yılbaşı kutlamaları ile de karıştırıyoruz. Halbuki Noel, yılbaşından 6 gün öncesinde, 25 Aralık’ta kutlanır ve dini bir bayramdır. Tarihlerin bu kadar yakın olması ile birlikte tabi iki gelenek zaman ile birbirine bağlanmış ve bazı görsellikleri, gelenekleri paylaşıyor olmuştur. Ama en azından son 30 yıldır hepimiz yeni yılı kutlamıyor muyuz? Ufak da olsa bir ağaç alıp süslemiyor muyuz çoğumuz?

Asurlular ağaçları kutsal sayarlar. Çam, servi gibi yaz kış sürekli yeşil kalan hiç yaprak dökmeyen ağaçları, bereketin ve ölümsüzlüğün sembolü sayarlar. Bu sebeple bu ağaçları süsleyerek inançlarını sergilerlerdi.

Biraz konunun özüne dönüp, çam ağaçları ne işe yararlar göz atalım. Sonra konumuza geri dönelim:
Çam ağaçları dünya üzerine yayılmış olan ve neredeyse tüm ülkelerde yetişme alanı bulmuş en geniş kapsamlı ağaç türlerinden bir tanesidir. Dünya üzerinde 100’den fazla türü bulunmaktadır. Bunlardan 5 tanesi ise ülkemizde de geniş yayılım alanı bulmuştur. Ülkemizde toplam ağaçlık alanların neredeyse 3/5’ilk kısmını oluşturduğu yönünde bazı bilgiler bulunmaktadır. Ülkemizde yetişmekte ve geniş alanlarda bulunan bu 5 çam ağacı türleri ise Karaçam, kızılçam, sarıçam, İran çamı ve Halep çamıdır.

Çam ağaçları oldukça dayanıklı ağaçlardan olup aynı zamanda neredeyse tüm topraklarda yetişme özelliği gösterirler. İğne yapraklı ağaç türlerinden olup yaz kış yapraklarını dökmeyen ağaçlardan bir tanesidir. Uzun ömürlü ağaç türlerinden bir tanesi olup uygun ortamlar bulmaları halinde bazı türlerinde 1000 yıla kadar yaşam sürdükleri bilinmektedir. Bazı türlerinde isem yaşam süreleri 100-200 yıl kadardır.

Kuraklığa dayanıklı bir ağaç türü olması sebebiyle ülkemizde birçok yerde fidanı dikilmekte ve yetiştirilmektedir. Çam ağacının en önemli özelliği ise kozalaklarıdır. Özellikle kozalakları süs için kullanılmakta ve yakacak olarak birçok yerde toplanmaktadır. Bu kozalaklar çam ağacının çoğalmasını sağlayan tohumlarıdır aynı zamanda. Çam kozalakları erkek kozalak ve dişi kozalak diye iki türde bulunmakta olup, yukarıda bahsettiğimiz kozalaklar dişi kozalaklardır. Dişi kozalaklar ağacımsı yapıda ve büyük yapıdalardır.

Çam ağacı reçinesinden faydalanılan ağaç türlerinden bir tanesi olup özellikle “Çam sakızı” çam ağaçlarından elde edilmektedir. Birçok ağaç türü gibi sağlık yönünden bazı faydaları olduğu belirtilen ağaçlardandır. Özellikle astım ve öksürüğe iyi geldiği bilinmektedir. Aynı zamanda bazı parfümlerin yapımında kullanılmaktadır. Hatta çam kokulu parfüm ismini sıklıkla duymuşuzdur. Çünkü çam, kokusu güzel olan ağaçlar arasındadır.

Ülkemizde geniş yayılım alanı gösterdiğinden keresteciliğin önemli bir bölümünü oluşturan ağaç türüdür. Çam ağacı hakkında şu önemli bilgiyi de vermekte yarar vardır. Çam ağaçları özellikle şehirlerde oluşan tozun büyük kısmını emmektedir. Çevre kirliliğini önleme ve insan sağlığı açısından önemli bir yerde bulunmaktadır. Birçok kaynakta yaklaşık 1 hektarlık bir çamlık alanın 1 yılda 30-40 ton civarında toz emdiği belirtilmektedir. (1 hektarlık kayın ormanının 1 yılda emdiği toz miktarı 68 ton olarak kayıtlarda geçmektedir) Yani 1 hektarlık bir alanda toplam olarak 300-400 civarında çam ağacı bulunacağından 1 çam ağacı 1 yılda aşağı yukarı 100 kilo toz emmektedir. Ayrıca aynı oranda da oksijen üretmektedir.)

Yılbaşı kutlamalarında kullanılan küçük ağaçların neredeyse tamamı çam ağacıdır. Yılbaşı çamı olarak bilinen çam ağacı türüdür.

İşte tam olarak bu kadar faydalı bir ağacı, yüzyıllarca kesmişiz, boşuna öldürmüşüz. Ve plastik sektörü hiç gelişmeseydi bu böyle sürecekti. Tam da bu yüzden, şu anda eğer gidip 15-35-65 lira gibi ücretlere plastik bir yılbaşı ağacı alabiliyorsanız, evinize renk getirebiliyorsanız hepsi plastik sektörü sayesinde.

Çünkü gerçek bir çam ağacı satın almak 1000 lira gibi ücretlerden başlıyordu yanlış hatırlamıyorsam. Doğru ve kararında kullanılan her şey, bizi ileri taşıyabilir. Yeter ki biz bilinçli olalım. İyi seneler diliyoruz.

 

PAYLAŞ