YAVRU VATANDAN ÖRNEK UYGULAMA

Geri dönüşümü teşvik etmek aslında zor değildir.

Geri dönüşümü teşvik etmek aslında zor değildir. Geri dönüşüm yapmak firmalara hammadde, itibar ve bir miktar ekonomik geri dönüşler sağlar. Ama bu atıkları toplamak için, bazen insanları teşvik etmek gerekiyor.

Yurt dışında ücretsiz toplu taşıma biletleri, getirdiğin atık kadar alışveriş kredisi gibi muadili çok olan uygulama var. Bizde ise henüz doğru düzgün bir “geri dönüşüm algısı” geliştirilemedi. Daha önceki yazılarımızdan biri olan, “Bir Varmış Bir Yokmuş”da bahsettiğimiz uygulamayı hala görmeyi bekliyoruz. Hani şu şişeyi makineye atıp, akbilimize kuruş yükleyen. Oysa neredeyse her durakta su otomatları var, bu otomatı da turnike yanlarına ve durak içerilerine koymak, şişe atıklarının safi çöpe gitmesini engellerdi.

Ama neyse ki, Yavru Vatan Kıbrıs’tan örnek alınabilecek bir uygulama gördük. Bu uygulama insanların ilkel ve saf duygularını harekete geçiren bir ödül sistemine bağlı. Geri dönüşüme yaptıkları her katkı için, bunu onlara hatırlatabilecek bir eşya, bir ödül alıyorlar. Geri dönüşüm bilincini insanlara ancak bu şekilde alışkanlık edindirebileceğiz.

Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) 2019 yılının, 24 Ocak Perşembe günü başlattığı “Çöpe değil geri dönüşüme” kampanyası ile 20 tane plastik şişe veya 20 tane alüminyum içecek kutusunu LTB 50. Yıl Fidanlığına getiren herkese, 1 adet ücretsiz bez çanta vereceğini açıkladı.
LTB’den yapılan açıklamaya göre, 1 Aralık 2018 tarihinden itibaren geçerli olan “18/2012 sayılı Çevre Yasası altında yapılan Ambalaj ve Ambalaj Atıklarının Yönetimi Tüzüğü” motivasyonu ve LTB yönetiminin de desteği ile başlattığı kampanya çerçevesinde, LTB 50. Yıl Fidanlığına plastik şişeler ve alüminyum tenekeler için iki ayrı toplama kafesi yerleştirecek.

Yurttaşlar 20 plastik şişe ve 20 alüminyum içecek kutusunu fidanlığa getirip toplama kafeslerine atarak bez torbalarını alabilecek.

AYNI ZAMANDA PLASTİK KAPAK TOPLAMAYA DA DEVAM

KKTC Engelliler Dayanışma Derneği tarafından yürütülen plastik kapak toplama kampanyasına, Lefke İstiklâl İlkokulu ve Lefke Mahkemeleri’nden destek geldiği bildirildi.
Dernek Başkanı Ömer Suay, kapakların iyilik gönüllüsü Doktor Nurçin İncirli aracılığıyla derneğe teslim edildiğini açıkladı. Suay, yaptığı yazılı açıklamada; “Tüm plastik kapakları geri dönüşümde değerlendirip, elde edilen gelirle her ay yaklaşık 2 tekerlekli sandalye tedarik ediliyor.” diyerek belirtti.

Suay açıklamasında “Bu sosyal sorumluluk kampanyası hem çevreye hem de insanlığa karşı önemli bir duyarlılıktır. Bu vesileyle, yanımızda olan binlerce gönüllümüze tüm engelliler camiası adına teşekkür ediyorum” dedi.

Daha da kaliteyi, bilgilendirmeleri arttırarak geri dönüşümü insanlarım motor fonksiyonların biri haline getirmemiz gerek.

 

PAYLAŞ