YOSUNDAN ORGANİK PLASTİK

Her ne kadar plastik geri dönüşüme uygun bir materyal olmasına rağmen, çoğu insan geri dönüşüme bile zahmet etmiyor.

Her ne kadar plastik geri dönüşüme uygun bir materyal olmasına rağmen, çoğu insan geri dönüşüme bile zahmet etmiyor. Plastik atık sorununu çözmenin alternatif yolları sürekli keşfedilmekte olmasına karşın, insanlar geri dönüşüm konteynerlerine değil de doğaya ve normal çöp tenekelerine atmakta.

Ama en azından son 10 yılda, organik plastikler yükselişe geçmeye başlıyor.

Doğada kalsa bile, çok kısa sürelerde yok olabilen, toksik madde içermeyen ve geri dönüşümü çok daha maliyetsiz türlerden bahsediyoruz.

2017 yılında bir ürün tasarım öğrencisi olan Ari Jonsson, bazı festivallerde oyun değiştirici olması gereken yeni bir biyobozunur şişe tasarımını tanıttı.

Göstermiş olduğu bu su şişesi, kırmızı alg tozundan yapılmaktaydı. Jonsson bu fikri, insanların bilinçsizce attığı plastik atıklar ile ilgili haberleri okuduktan sonra düşünüp, geliştirmeye başladı. Bu neden ile çeşitli maddelerin güçlü ve zayıf yönlerini incelemeye başladı. Ve yosundan plastik yapmanın çözüm olduğuna karar verdi.

Teknik olarak bunu yapması çok basit. Su ekle, ısıt, şekil verilmiş bir kalıba dök ve soğut. Gerçekten, temelinde bu kadar basit bir olay aslında.

Jonsson’un fikrinde, şişe boşaltıldıktan sonra şeklini kaybetmeye ve parçalanmaya başlıyor. Gerçekten, daha iyisi şu anda yok gibi.

Jonsson buluşunda o kadar iddialı ki, isterseniz suyu içtikten sonra şişeyi yiyebileceğinizi bile söylüyor. Tabi isterseniz.

Mükemmel buluşu sayesinde şişeleri doğaya atan insanlar bile olsa, toprak ve okyanusta hiçbir iz bırakmadan yok olacaklar. Belki zamanla, bu tür şeyler dünya çapında kullanılmaya başlar.

Ama yine de ne olursa olsun, sizin ve bizim geri dönüşümü unutmadan, buna dikkat ederek hareket etmesi gerekiyor. Çevrenize, çocuklarınıza bunu anlatın. Anlatın ki bu durumu alışkanlık edinsinler.

PAYLAŞ