EYVAH FUARLAR İPTAL OLDU! SAKİN PANİK YOK…

Önce Çin sonra hemen arkasından Polonya, Etiyopya belki gideriz, İran ve Endonezya çok önemli, K Show seneye ve Plast Eurasia şimdiden hazırlanmalı MI? Sanmiyoruz…

EYVAH FUARLAR İPTAL OLDU! SAKİN PANİK YOK…

 

Önce Çin sonra hemen arkasından Polonya, Etiyopya belki gideriz, İran ve Endonezya çok önemli, K Show seneye ve Plast Eurasia şimdiden hazırlanmalı MI? Sanmiyoruz… Ülkeler arası seyahat yasakları, kapatılan uçuşlar, telaşlı politikacılar ve tabii ki sırası ile iptal olan fuarlar. Koronavirüs ne yaptın bize? Bizi nasıl bir hayata sürüklüyorsun?

Elbette her sektör için olduğu gibi plastik sektörü için de çok önemli fuarlar. Bazılarında aynı müşteriler bazılarında yeni yüzler, bazılarında mükemmel geri dönüşler bazılarında standart siparişler ama her şeyden önemlisi sosyalleşme business networking değil mi? Değil maalesef, belki de şimdilik değil belki de hiçbir zaman eskisi gibi olmayacak fuarlar kim bilir? Bildiğimiz iki yenlik var aslında; artık uçak kovalamacılar, hotel rezervasyonları, yoğunluktan hangi ülkedeyim soruları şimdilik yok ve yeni pazarlama yöntemleri veya var olan ama yeni keşfettiğimiz yeni kabul edebildiğimiz dijital platformlar var.

Web sitelerimiz, dijital kataloglar, e-postalar, dijital konferans platformları, sosyal medya, mailing… liste uzayıp gidiyor. Yeni normal hayatta belki 2 saat işe gitmek gerekmeyecek, belki de buna alışacağız. Uzmanlar yeni normali olduğu gibi kabul etmenin zor olacağını söyleseler de yıllardır Endüstri 4.0 , nesnelerin interneti, yapay zeka ve bulut sistemleri konuşuyorduk. Bütün dünyada şirketler korona virüs sonrası dünya planlamalarını yaptılar bile ancak cevabı olmayan bazı sorular var. Ya wifi koparsa? Keşke en büyük sorun bu olsa. Asıl sorun adaptasyon. Adaptasyon yeteneğimize bağlı olarak plastik sektörü hızla büyümeye devam edecektir. Dünyada bir çok üretici adaptasyon yeteneğini yöneticileri ile güçlendirmiş durumda. Senkronizasyon eksikliği genel olarak aşıldığında fuarlar artık bizim için önemli bile olmayabilir.

Toffler Associates’in CEO’su Maria Bothwell bugün yaşanan değişimlerin ne kadarının kalıcı olduğunu ve ne kadarının geçmişteki haline geri döneceğini bilmenin imkansıza yakın olduğunu söylüyor. Corona virüs krizinde hayata geçirdiğimiz veya daha sık uygulamaya başladığımız bir fiilse işe gitmeyip evden çalışmak, yani “home office” yapmak. Araştırmalarını Berlin-Brandenburg Doğa ve İnsan Bilimleri Akademisi’nde sürdüren Isabella Hermann, bilim-kurgunun sosyokültürel ve teknolojik etkisi üzerine çalışmalar yürütüyor. Hermann, bazı kuruluşların çalışanlarını evden çalışmak zorunda olmaktan “korumaya” çalışabileceğini söylüyor. “Bunun altında yatan kafa yapısı çok ilginç. Yani işin hayatınızın bir parçası veya yapmaktan hoşlandığınız bir şey olmadığı, bunun aksine her gün sekiz saat yapmak zorunda olduğunuz bir şey olduğu fikri. Hayatın da ancak buradan sonra başladığı.”  Connecticut Üniversitesi’nde Yapay Zeka, Zihin ve Toplum Grubu’nun direktörü olan Susan Schneider, “Pandeminin, online çalışabilmemizin mümkün olması için gerekli olan altyapının geliştirilme sürecini hızlandıracağını düşünüyorum” diyor. Hızlı ağlar bugün, 5G teknolojisi sayesinde mümkün. Peki teknoloji her şeyin çözümü mü? Gelin, video konferans teknolojisine bakalım. Kullanımı rahat olsa ve iletişim kurmayı kolaylaştırsa da, insanlar arası iletişimin önemli unsurlarından olan vücut dilini, kafa ve omuzlar dışında aktarmayı başaramıyor. Tüm sesler normal geliyor, mikrofonlar açılıp kapatılıyor, endişeli ve kızgın el jestleri iş arkadaşlarınıza yansımıyor. Evet bu tartışılmaz bir doğru ancak yapılan araştırmalar kullanıcıların çok hızlı eylemlerini değiştirdiğini de gösteriyor. 22 Ocak’ta başlayan Corona virüs Google aramaları, Türkiye’deki asıl etkisini 11 Mart ve sonrasında zirve yaparak gösteriyor. Corona virüs Google aramalarını aynı trend ile maske, kolonya ve makarna aramaları takip ediyor. Kolonya ve makarna aramalarında yüzde 200 binlik, kırmızı et aramalarında yüzde 300’lük arama artış rekorları yaşanıyor.. Kırmızı et? Evet kırmızı et çünkü insanlar bir şeyler yemeli sadece virüsten korunmak ile hayat devam edemez tabii ki. Trendler sadece aramalarda değil iş hayatımızda da bizleri yönlendiriyor ve yönlendirmeye devam edecek. EvdeHayatVar & İnternetteTicaretVar unutmayalım!

PAYLAŞ