ALMANYA PLASTİK PAZARININ EN BÜYÜK 5 SEGMENTİ

PLASTİK ENDÜSTRİSİ GELİŞEN YENİ TEKNOLOJİNİN DE YARDIMIYLA FARKLI ALANLARDA İŞ OLANAKLARI SUNUYOR.

Ambalaj
Avrupa’daki ürünlerin %50’si plastikle paketleniyor. Bu, ağırlık olarak tüm ambalaj ürünlerinin %17’sini plastiğin oluşturduğunu gösteriyor. Ambalaj en büyük pazar segmenti, plastik pazarının %35’ini oluşturuyor. Almanya 2013 yılında 4.6 tonluk bir üretim kapasitesine sahipti ve 13.6 milyar Euroluk bir satış yaptı. Plastik ambalajların ambalaj pazarı içerisindeki payı son yıllarda devamlı artmakta ve şu anda pazarın üretim değeri anlamında %42.5’ine sahip.

Ambalaj pazarı istikrarlı bir büyüme içinde. Yeni teknolojiler ile gelişen süreçlerin verimliliği arttırması plastiği daha da çekici kılıyor. Plastik aynı zamanda şehirleşen dünyamızdaki suyun ve yiyeceklerin taşınması gibi çevresel zorluklara da çözüm olmuş durumda.

İnşaat
İnşaat sektörü %24 ile plastiğin 2. en büyük son-kullanıcı alanı. Düşük bakım maliyetleri, kolay kullanılabilmesi, dayanıklılıkları gibi nedenlerden dolayı plastikler günümüz inşaat sektörü tarafından tercih ediliyor.

Elektrik&Elektronik
850.000 çalışan ve 179 milyar Euroluk satışla elektrik&elektronik sektörü Almanya’nın en büyük sektörlerinden biri. Elektronik cihazlardaki plastik ağırlığı toplam ağırlığın yaklaşık %20’sini oluşturuyor. Plastiğin yalıtım ve esneklik gibi özellikleri de elektronik cihazlarda kullanılmak için ideal. Almanya’daki elektrik elektronik sektörü toplam plastik kullanımının yüzde 6’sına sahip.

Otomotiv
Alman üreticiler 2014’te 14 milyon araç ile dünyada üretilen araçların %17’sini ürettiler. Otomotiv, Almanya için halen en önemli sektör ve 2014 yılında 370 milyar Euroluk satış yapıldı. Plastik tüketiminin yüzde 10’u otomotiv sektöründe gerçekleşiyor. Araçların ağırlığının yaklaşık %15’i plastik kaynaklı ve plastik araçların daha çevre dostu, hafif ve güvenli olmasını sağlıyor.

Tıp
Almanya dünyanın 3., Avrupa’nın en büyük medikal cihaz pazarı durumunda. 28.4 milyar Euro ve 130.000 kişilik istihdamla sektör Almanya ekonomisinin köşe taşlarından. 2015 yılında medikal cihaz sektöründeki firmalar uluslararası alanda %11’lik bir gelişme sağladılar ve endüstrinin ihracat oranı %68’e ulaşarak rekor kırdı.

ÖNCEKİ KONULAR

PAYLAŞ