İtalya İle Ticaret

İtalya dünyada gelişen diğer ekonomilere karşı konumunu korumak ve daha da ileri gitmek için yapısal reformlara hız vermiş durumda. Bu çalışmalar Ekonomiyi Geliştirme ve Uluslararası Ticaret Bakanlığı tarafından belirlenmekte, İtalya’nın Ticaret ve Ekonomi ile ilgili tüm kurum ve kuruluşları tarafından desteklenmektedir.

İtalya, firmalarını yurtdışına tanıtmak ve yatırımcı çekmek amacıyla Italian Trade Agency üzerinden bilgi ve danışmanlık hizmeti sunuyor. Ticaret Ajansının alt kolu olan Dış Direkt Yatırım Masası üzerinden her türlü bilgi edinilebiliyor. İtalya’nın bir diğer avantajı da dünyanın bir çok ülkesinde bu ajansın ofislerinin bulunması ve bu ofisler üzerinden birebir bilgi alınması imkanının olması.

Daha detaylı bilgiler şu adreslerde bulunabilir:
http://www.sitoeng.ice.it/markets/turkey
http://www.investinitaly.com/en
http://www.investinitaly.com/en/foreign-direct-investiment-desk

Türkiye ile Ticaret
2014 yılında İtalya’ya ihracatımız 2013 yılına göre %3,6 artışla 5,7 milyar Euro, İtalya’dan ithalatımız ise 2013 yılına göre %3,3 gerileme ile 9,8 milyar Euro seviyesinde gerçekleşti.
Türkiye’den İtalya’ya en fazla ihracat otomotiv sektöründen goldu (binek otomobilleri ile eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar). Bunu petrol yağları, kabuklu meyveler, televizyon alıcıları ve video monitörleri, kara taşıtları için aksam ve parçalar, örme hazır giyim ve iç giyim eşyası ile demir-çelik çubuklar izlemekte.

İtalya’dan Türkiye’ye en çok ithal edilen ürünlerin başında ise kara taşıtları için aksam ve parçalar, petrol yağları, ilaçlar, yıkama – temizleme – kurutma – doldurma vb işler için makine ve cihazlar, dizel – yarı dizel motorlar gelmekte.

Türkiyeli yatırımcılar açısından bir diğer faydalı kurumsa İtalyan Ticaret Odası Derneğidir:
http://www.cciist.com/tr/

ÖNCEKİ KONULAR

PAYLAŞ