ÇİN’İN İMALAT SEKTÖRÜNDE NELER OLUYOR

ÇİN’İN İMALATTA GERİLEMERİ YENİ OYUNCULARA BİR FIRSAT DOĞURABİLİR.

Çin’in ucuz işçilik ile kaliteli üretimler yaptığı hepimiz için aşikardır. Lakin dünyanın neredeyse tamamının üretim ve ham madde konusunda Çin’e bel bağlamış olduğu bir gerçek. Küresel çapta bir kriz olduğu yatsınamaz bir gerçek olmak ile beraber, sektörün devlerinin bile geriye düşüşleri görülebiliyor. Bu hususta, Çin’in imalatta gerilemeri yeni oyunculara bir fırsat doğurabilir.

Caixin Satın Alma Yöneticileri Endeksi’nin verilerine göre, ülkenin imalat sektöründe faaliyetler Nisan ayında kaydedilen %50,8 seviyesinden, Mart ayında %50,2’ye gerilemiş görünüyor. İmalat endeksi Mart ayına kıyasla düşüş gösterse de, %50’nin üzerindeki satın alma oranı yöneticilerin endeksi halen büyümeye işaret etmesine neden oluyor.

Bu verilere göre, Nisan’ın ülkede faaliyet koşullarının iyileştiği üst üste ikinci ay olduğu gözlemleniyor. Bu iyileşme, bir nebze artan üretim ve yeni iş faaliyetlerine bağlanıyor. Alım faaliyetleri ay boyunca değişmemiş ve talep koşulları zayıflamışken, yeni oyuncuların da bazı girişimler göstermesinde fayda görülebir. Nisan ayında satış endeksi itibari ile, esas olarak yurtdışından azalan talep nedeniyle geriledi. Veriler aynı zamanda, girdi maliyetleri ve üretim giderlerinin yalnızca ufak artışlar kaydettiğini gösterdi.

Ülkede iş güveni endeksi neredeyse bir yıldır görülen en yüksek performansını kaydetti. Bu arada Çin Ulusal İstatistik Bürosu’nun (NBS) verilerine göre, ülkenin imalat sektörüne ilişkin Nisan ayı satın alma endeksi %50,1 oranında görünürken, Mart ayında bu oran %50,5’ten inişe geçmiş bulunmakta.

PAYLAŞ