PLASTİK AMBALAJLARIN TÜRLERİ VE KULLANIM ALANLARI

ÜRÜNLERİN SAKLANMASINDA, KORUNMASINDA, TAŞINMASINDA SIKLIKLA KULLANILAN AMBALAJLARIN SEKTÖRDE KÖKLÜ DEĞİŞİKLİKLERE NEDEN OLMUŞTUR.

Dünyada yaşanan teknolojik gelişmeler insanların hayatında pek çok değişikliğe neden olduğu gibi ürünlerin saklanmasında, korunmasında, taşınmasında sıklıkla kullanılan ambalajların sektöründe de köklü değişikliklere neden olmuştur. Günümüzde tüketiciler aldıkları ürünlerin sağlam, korunabilir, görsel olarak göze güzel görünen ve kolayca taşınabilir olmasına özellikle tercih etmektedir. Böyle bir durumda plastik ambalajların yaygınlaşması sağlamakla birlikte formlarında, tasarımlarında, malzemelerinde ve kullanım biçimlerinde de çeşitlik yaşanmaktadır.

Plastik ambalajların esnekliğe sahip olması, dayanıklı, hafiflik, kolay sterilizasyon, dayanıklılık gibi özellikler plastik ambalajı tercih edilebilir kıldığı gibi ambalaj sektöründe de köklü bir başarıya imza atmıştır. Plastik ambalajların en sık kullanıldığı sektörlerden arasında gıda sektörü yer almaktadır. Plastik gıda ambalajları, sanılanın aksine gıdaların lezzet ve kalitesini etkilemez tam tersine plastik malzemelerde yer alan engelleyici özellikler sayesinde gıdanın lezzetini, dışarıdan gelebilecek yabancı maddelere karşı korurken aynı zamanda daha dayanıklı olmasını da sağlamaktadır.

Gıda Sektöründe Plastik Ambalajların Yeri

Gıda sektörü plastik ve karton ambalaj ürünlerinin en fazla kullanıldığı alanlardır. Bu alanda sıcak ve soğuk içeceklerin rahat taşınmasını ve içilmesini sağlayan bardaklar, servisin kolay yapılmasını sağlayan ve sızıntı yapmayan servis kapları, salataları kalmasını sağlayan salata kapları, dondurmaların servis edilmesini, taşımasını ve yemesini kolaylaştıran dondurma kapları, yaş pastaları dış maddelerden koruyan ve tazeliğini muhafaza etmesine yardımcı olan pasta kapları, plastik köşeli kaplar kullanılan plastik ambalajların başında gelmektedir.

Peki Bu Ambalaj Türleri Nelerdir?

Plastik ambalajların değişik türleri vardır. Bu türlerden bazıları PET (Polietilentetraftalat), PVC (Polivilklorür), PP (Polipropilen), PS (Polistren) ve PE (Polietilen).

 

Pet (Polietilen teraftalat) tamamen geri dönüşüme uygundur. Su, meşrubat ve yağ şişelerinin ambalajlanmasında kullanılır.

PVC (PoliVinil Klorür) sert ve esnek olarak iki çeşide ayrılır. Bitkisel yağ ve şampuan, su ve sıvı deterjanların, bazı kimyasal maddelerin, sağlık ve kozmetik ürünlerinin ambalajlarında kullanılır.

 

PP (PoliPropilen) kimyasal maddelere, ısıya ve aşırı yorulmaya karşı dayanıklıdır. Margarin tüpleri, ketçap şişeleri, çubuk, başlıklar, cips ve bisküvi paketleri gibi ürünler poli propilenden yapılmaktadır.

 

PE (PoliEtilen) çamaşır suyu, deterjan ve şampuan şişeleri, motor yağı şişeleri, çöp torbaları gibi çeşit çeşit kullanım alanları vardır. Poşet üretiminde de yaygın olarak kullanılmaktadır.

Bu yazı hoşunuza gittiyse ve konu ile ilgili daha çok bilgilenmek isterseniz, sizleri “GERİ DÖNÜŞÜM NUMARALARINI DUYDUNUZ MU?” yazımıza bekliyoruz.

PAYLAŞ