AMBALAJLAR BİR HARİKA

Danimarka’da dizayn edildi, doğa tarafından üretildi.

İnkâr etmeyelim lütfen, hiçbirimiz bilmediğimiz bir ürünü dikkatimizi çekmiyorsa almayız. Ambalajın kendisini fark ettirmesi lazım ki, içindeki ürün satılsın. Yanılıyor muyuz? İşte bu yüzden sizlere ve ürün sahiplerine ilham verebilecek, ilginç birkaç plastik ambalaj tasarımı.

Kitabı kapağına göre yargılamayın derler ama yaratıcı ambalajlar hepimizin aklını bir yerde, bir şekilde çelmiştir sanırım. Hele ki ürünün özelliklerine ya da kullanım alanına göre özel olarak şekillendirilen tasarım harikası ambalajlar. Ünlü grafik tasarımcısı Paul Rand‘in de dediği gibi, dizayn bir markanın sessiz temsilcisidir. Bir ürünün ambalajı da o ürünün dizaynının ayrılmaz ve önemli bir parçasıdır. Sadece satışla da ilgili değildir ambalaj, bazen bir ürünün, markanın ya da sosyal bir kampanyanın iletmek istediği mesajı aktarmanın en etkin yoludur. Özellikle amacın dikkat çekmek ve farkındalığı arttırmak olduğu durumlarda çarpıcı bir iletişim yoludur.

Bu gördüğünüz tahta mutfak gereçlerinin tasarımında, öncelikle aldığınız ürünlerin ağaç kesilerek yapıldığı anlatılıyor. Ambalaj üzerindeyse “Danimarka’da dizayn edildi, doğa tarafından üretildi.” yazıyor.

Otizmli çocukların ve bireylerin farkındalığı için üretilmiş bir tasarım. Üzerindeki mesajda ise, “Otizmli çocuklara elinizi uzatın.” yazıyor.

Böyle ilgi çekici bir makarna paketi kesinlikle gözden kaçmaz.

Eskiden olsa bu dondurmalar için yarışırdık eminim. Günümüz çocuklarının pek çoğu birkaç dakika sonra ilgilenmeyecektir ama yine de güzel bir ambalaj, plastik dondurma çubuğu kombinasyonu.

Yaratıcı ambalajlar, 2007 yılından bu yana sektörün en prestijli ödüllerinden biri olarak kabul edilen Pentawards tarafından da tescilleniyor. Farklı kategorilerde yarışan ambalajlar ilginç tasarımları ile göz dolduruyor.

Fırından yeni çıkmış gibi kurabiye.

Her bir gerecini, bir hayvana benzeterek harika bir iş çıkartılmış.

Koyunların renkleri sanki farklı, farklı olabilirmiş.

Toka mı, etek mi satılıyor anlaması güç aslında.

Bugüne kadar esprili, düşündürücü ya da ürünle bütünleşen pek çok ilginç ambalaj tasarlanmış. Hepsinin ortak yönü tartışılmaz yaratıcılıkları.

Meyvesinin şeklinde reçel kavanozları kesinlikle saklamaya değer.

Tek kullanımlık plastik tereyağı paketinin üstündeki plastik bıçak, aynı zamanda kapağı.

Görüntü olarak da gayet ferahlatıcı duran yeşil çay poşeti.

Ekmek sattırmak için biraz garip bir yöntem değil mi?

Yine harika bir çay poşeti. Özellikle de ucunun kaçmaması için yapılmış olan kısım, şık bir görünüm de katıyor.

Plastik çamaşır makinesi şeklinde, çamaşır deterjanı paketi. Bittikten sonra iyice yıkayın, çocuğunuz oynar belki. Kediniz varsa o içinde oturur.

İşte bu su şişeleri, pek çok kafede mükemmel bir sunuma sahip olur. Suyun formülünü temsil eden yapısı ile kesinlikle dikkat çekici.

Ebedi Okyanuslar (Eternal Oceans), çarpıcı ve arzu edilen paketleme tasarımları ile sürdürülebilir şekilde yakalanmış balıkları teşvik etme gayesinde. Kesinlikle böyle bir konserve balık almayı tercih edersiniz.

Yine satış hedefinin kimler olduğunu anlayamadığımız bir ekmek ambalajı.

Tek kullanımlık salata soslarının muazzam görünen plastik ambalajları.

E yaz gelmişken, bikinisiz kalmasın tatile gidenler.

PAYLAŞ