BU FİLM DAHA ÖNCE ÇEKİLMEDİ

Gelin bu plastik film neymiş öğrenelim.

Açıkçası bu filmi izleyemiyoruz. Yani bu öyle bir film değil. Gelin bu plastik film neymiş öğrenelim.

Ülkemizde, örme çuval ve diğer dokumalar için düz ve uzun filmleri de içine alan film üretimi, geçtiğimiz 5 yıl zarfında önemli bir gelişme gösterememiştir. İleriye dönük büyümenin de yavaş olacağı tahmin edilmektedir. YYPE isteği, ülkemizde film sektöründe toplam polimer gereksiniminde ciddi bir oran ile ilk sırada bulunmaktadır.

Türkiye 1970 yılında alçak yoğunluklu polietilen üretmeye başlamıştır ancak yeterli olmamaktadır. Tepsi ve kaplar, besin saklama kapları, laboratuvar kapları, kaynak olabilen ve işlenen parçalarda, yumuşak ve bükülmeye meyilli parçalarda, kartondan tabaka çıkarmada ve içecek kutularını alüminyumla kaplamada, bilgisayar parçalarında gibi bir çok alanda kullanılan alçak yoğunluklu polietilen neredeyse sektörün starı pozisyonundadır. Türkiye bu pazarda da diğer bütün plastik pazarlarında olduğu gibi rekabetçi ve güçlü oluşumlar ile faaliyetler göstermektedir. Ülkemizde özel sektör kimya kurulumları, çok uluslu şirketlere bağlı kuruluşlar, devlet sektörü petrol ve kimya kuruluşları olmak üzere üç farklı grupta çalışmalar yapılmaktadır. İlk iki grubun büyümesi üçüncüye oranla daha hızlı olmaktadır. Özellikle entegre tesislerdeki maliyet karı ile bazı üretici ülkelerin istihdam, dış ticaret ve döviz sorunları sebebi ile uyguladıkları teşvik edici ekonomi politikaları bu yönde ilerlemeye zemin hazırlamaktadır.

Yüksek yoğunluğu olan polietilen de durum çok farklı değil aslında. Kullanım alanlarına özellikle dikkatinizi çekmek isteriz. Ağırlıklı olarak darbe ve esneklik özelliği olması sebebi ile enjeksiyon ve kalıplama türleri, film yapımı, şişe, varil, leğen vb. gibi ambalajlama alanında kullanılan yüksek yoğunluğu olan polietilen imalatının lideri Çin neredeyse tekel haline gelmiş durumdadır. Yüksek yoğunluğu olan polietilen imalatında büyümeyi planlayan ülkeler listesinde Türkiye yer alıyor tabii ki ancak bu büyümenin sağlanması için emin adımlar ile yatırımların sürmesi gerektiği kaçınılmaz bir gerçektir. Yüksek yoğunluğu olan polietilen en önemli avantajlarından bir tanesi de koruyucu bir kaplamaya ihtiyaç duymamasıdır. Ayrıca yaşlanmaya son derece dayanıklıdır. Bu avantajlarından dolayı plastik ürünlerin üretiminin neredeyse tamamında tercih ediliyor olması hiç te şaşırtıcı değil. Durum böyle iken ülkelerin yüksek yoğunluğu olan polietilen üretiminde söz sahibi olmak istemesi gayet normal.

Dünya da ve ülkemizde bu özel iki malzeme plastik sektöründe hemen hemen her alanda fazlası ile kullanılmakta. Bu film daha önce çekilmedi ironi gibi gözükse de ilerleyene yıllarda gelişmekte olan ülkelerin bu malzemeler de söz hakkına sahibi olamaması veya Çin’in tekel haline gelerek krallığını ilan etmesi bir korku filmi haline dönüşebilir. Dengelerin korunması ve tekelleşmenin oluşmaması adına çekilecek kısa önlem senaryo filmlerinin olumlu etkisi plastik sektörünün keyfini bir hayli yerine getirecektir.

PAYLAŞ