%100 GERİ DÖNÜŞTÜRÜLEBİLİR AYAKKABI ÜRETİLDİ

“Sistemden plastik atık çıkarmak ilk adımdır, ancak orada duramayız”

Adidas, tamamen geri dönüştürülebilir olan ilk koşu ayakkabısını açıkladı. “Futurecraft.Loop Trainer”, ünlü spor giyim markasının en son yeniliği olarak göze çarpıyor. Ayakkabı tek bir malzemeden yapılmış olup, tutkal ile birleştirilen bir termoplastik poliüretan formudur.

 

Ayakkabının amacı, ağır bir şekilde giyildiğinde geri dönüştürülüp yeniden üretilmesi. Böylece Adidas yeni bir çifti üretmek için malzemesini tekrar kullanabiliyor. Adidas Yönetim Kurulu Üyesi Eric Liedtke; “Sistemden plastik atık çıkarmak ilk adımdır, ancak orada duramayız” dedi.

Daha önceki yazılarımızda da bahsettiğimiz gibi, plastik atıklar aslında üreticileri için madendir. Ve büyük firmalar ellerinden geleni yapıyorlar. Ayakkabılarınızı giydikten sonra ne olacak? Onları çöpe atıyoruz, başka seçenek yok. Dikkatli kullanılmış işe, ufak tamirler ile bir süre daha yaşatıyoruz. Bunların haricinde çöpe gidiyor, kumaş, kauçuk ve plastik.

Liedtke, spor şirketinin “atık kavramını tamamen sonlandırmak” istediğini söyledi: “Bizim hayalimiz aynı ayakkabıları tekrar tekrar giymeye devam edebilmeniz” dedi. Adidas’ta teknoloji yeniliği yöneticisi olan Tanyaradzwa Sahanga, markanın müşterileri için nasıl yeni bir ürün türü oluşturmaya başladığını belirtti: “Bunun teknik ve davranışsal olarak her yönden geniş kapsamlı bir vizyon olduğunu biliyorduk! Bazı teknik engelleri aşabileceğimize inanmadığımız zamanlar bile oldu, ama şimdi ilk adımı attık ve oyun alanını değiştirmeye geliyoruz.” dedi.

Adidas ve çevre organizasyonu Parley, 2015 yılında geri dönüşümlü deniz plastik atıklarından yapılmış bir üst katmana sahip bir performans ayakkabısı üretti. Spor giyim markası, bu yıl kıyı bölgelerinde yakalanan plastik malzemelerden 11 milyon çift ayakkabı üretmeyi planlıyor. “Futurecraft.Loop” ayakkabısı ilk önce Adidas tarafından dünyanın belli başlı 200 şehirlerinde piyasaya sürülecek ve şirkete ayakkabı hakkında geri bildirimde bulunacak. Bu ayakkabılar daha sonra 2021’de ilkbahar ve yaz için tüm dünyada satışa sunulacak.

Kaynak: https://www.independent.co.uk/life-style/fashion/adidas-running-trainer-recyclable-performance-environment-sustainable-fashion-a8878331.html

PAYLAŞ