2019 YILINDA İHRACATTA LİDERLİĞE DOĞRU

Çünkü daha büyük adımların atılması yakındır.

2019 Yılında En Çok İhracat Yapan İkinci Sektör Kimya Oldu

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) verilerine göre, kimya sektörü ağustos ayında 2018 yılı ağustos ayına göre yüzde 18,77 artışla, 1,63 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Kimya sektörünün 8 aylık ihracatı ise yüzde 18,83 artışla 13,4 milyar dolara ulaştı.

Önceki yazılarımızda da belirttiğimiz üzere, ülkemizin kimya, plastik ve daha birçok farklı sektörde öncülük etmesi işten bile değil. Aldığımız haberler ve istatistik veriler de gösteriyor ki, günden güne tahmin ettiğimiz sektörler büyümekte. Gözümüzde bunlar bile sadece başlangıç niteliğindedir. Çünkü daha büyük adımların atılması yakındır. Yine daha önce bahsettiğimiz geri dönüşümün merkezi olabilmek için, sektör büyüklerinden bu yönde aksiyonlar bekliyoruz. Gelin isterseniz bu sene inişleri ve çıkışları ile, sektör büyümesini inceleyelim.

Sivas Kongresi’nin 100’üncü yılında, Sivas’ta düzenlenen “Ağustos 2019 İhracat Rakamları Basın Açıklaması” toplantısına katılan İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister: “2019 yılında en çok ihracat yapan ikinci sektör olarak istikrarlı bir şekilde devam ediyoruz. Kimya ihracatımız ağustos ayında yüzde 18,77 artışla 1,63 milyar dolar olarak gerçekleşti. Sektörümüzün 8 aylık ihracatı ise yüzde 18,83 artışla 13,4 milyar dolara ulaştı. Geçtiğimiz hafta Sayın Ticaret Bakanımız Ruhsar Pekcan tarafından, İhracat Ana Planı açıklandı. Biz ihracatçılar için yol gösterici nitelikte olan bu önemli master planda, öncelikli 5 sektörden biriyiz. Türkiye’nin büyümesinde önemli rolü olan ihracatta, stratejik öneme sahip kimya sektörümüzde, en çok ihracat gerçekleştiren ikinci sektör olarak bu büyümeye önemli katkı sağlıyor. Kimya sektöründe hammadde bağımlılığımızı azaltmak için, sektörümüze yönelik ülkemize doğrudan yatırımcı çekmemiz gerekiyor. İhtisaslaşmış serbest bölgeler oluşturmamız gerekiyor. Bu yeni akımı tamamen dijital değişime odaklı ve teknolojik açıdan son derece gelişmiş olarak dizayn etmeliyiz. Yeni ana planda verimlilik, inovasyon ve yüksek teknoloji öne çıkıyor. Bizler de sektör temsilcileri olarak dijital değişimin destekçisiyiz. Ülkemizin 2019 yılı için belirlenen 200 milyar dolarlık ihracat hedefleri doğrultusunda, kimya sektörümüzün de ihracatını yüzde 15 artırarak 20 milyar dolar seviyelerine yükseltmek için, İKMİB olarak çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz.” şeklinde düşüncelerini ifade etti.

Hollanda, ağustos ayında en çok ihracat yapılan ülke oldu. Hollanda’ya yapılan kimya ihracatı, 2019 yılı ağustos ayında 166 milyon 149 bin dolar olarak gerçekleşti. Ağustos ayında Hollanda’ya en çok “mineral yakıtlar, mineral yağlar ve ürünler”, “plastikler ve mamulleri”, “anorganik kimyasallar”, “uçucu yağlar, kozmetikler ve sabun”, “muhtelif kimyasal maddeler”, “kauçuk, kauçuk eşya”, “organik kimyasallar” ihraç edildi. Hollanda’ya bu yıl yapılan sekiz aylık kimya ihracatı ise 740 milyon 600 bin dolara ulaştı. 2019 yılı Ocak-Ağustos döneminde en çok kimya ihracatı yapılan ülkeler arasında ise Hollanda, İspanya, İtalya, Almanya, Irak, Mısır, Malta, ABD, Yunanistan ve İngiltere ilk onda yer aldı.

 

2019 aylık bazda kimya ihracatı

2019 aylık bazda kimya ihracatı

2019 yılı Ağustos ayı en fazla kimya ihracatı yapılan ülkeler

2019 yılı Ağustos ayı kimya sektörü ihracatında alt sektörler

PAYLAŞ