3D BASKIDA KULLANILAN MALZEMELER

Akrilikten yapılmış yapay bir kafatasından, çikolatadan yaratılmış özel şekerlemelere, 3D baskı dünyası daha da şaşırtıcı olmaya devam ediyor.

Akrilikten yapılmış yapay bir kafatasından, çikolatadan yaratılmış özel şekerlemelere, 3D baskı dünyası daha da şaşırtıcı olmaya devam ediyor. Bu yazımızda 3 boyutlu yazıcılar, metalden, seramikten şeker ve strafor gibi çeşitli materyaller kullanarak, insanların hemen hemen her şeyi üretmelerini mümkün kılmasından bahsedeceğiz. Elbette, plastik ilk olarak 3D baskıyı mümkün kılan maddedir ve plastik, 3D baskıda kullanılan en yaygın ve çok yönlü malzemelerden biri olmaya devam etmektedir.

Polilaktik Asit (PLA)

Dünyada en yaygın kullanılan biyo-plastiklerden birinin, 3D baskıda baskın olması muhtemelen şaşırtıcı değildir. Biyo-bozunur bir termoplastik alifatik polyester olan PLA, mısır nişastası veya şeker kamışı gibi yenilenebilir, organik kaynaklardan üretilir. Yaygın olarak gıda paketlemede, biyolojik olarak parçalanabilen tıbbi cihazlarda ve implant üretiminde sıkça için kullanılır. PLA 3D baskı için mükemmeldir, çünkü kullanımı kolay, çevre dostu, çeşitli renklerde mevcuttur. Reçine veya filament olarak kullanılabilir.

Polietilen Tereftalat (PETG)

PETG (Polyethylene Terephthalate Glycol-modified), termoplastik bir malzemedir. Meşrubat, yiyecek ve içecek kapları, mutfak gereçleri, kurabiye kalıpları ve sentetik fiber gibi kullanım alanları vardır. ABS ve PLA’ya alternatif olan PETG, ABS’den daha güçlü ve esnek bir yapıya sahiptir. Basımı PLA gibi kolaydır ve tamamen geri dönüştürülebilir.

Akrilonitril Bütadien Stiren (ABS)

Stiren ve akrilonitrilin polibütadien ile polimerleştirilmesiyle üretilen bir terpolimer olan ABS, 3D baskıda yaygın olarak kullanılan bir başka plastiktir. Yeni başlayanlar, özellikle filament biçimindeki kullanım kolaylığı nedeniyle ve güçlü, ısıya dayanıklı, uygun maliyetli ve esnek olduğu için onu tercih eder. Bununla birlikte petrol bazlı olduğu ve biyolojik olarak parçalanamadığı için ABS, PLA’nın daha çevre dostu doğasını tercih eden 3D hobiler arasında popülerliğini kaybediyor.

Polivinil Alkol (PVA)

Suda çözünen bir plastik olan PVA, en yaygın olarak yapıştırıcı, kalınlaştırıcı veya ambalaj filmi olarak kullanılır ve baskı kalitesini artırmak için kullanılır. 3D baskı dünyasında, PVA’nın bitmiş ürünü yapmak için kullanılması zorunlu değildir. Bunun yerine, yazdırma işlemi sırasında çarpık veya çökebilecek bir ürünün bölümleri için, destek yapısı oluşturma amacı ile kullanılır. İki veya daha fazla ekstrüzyon presine sahip yazıcılarda kullanıcı, PVA’nın destek yapısını oluşturmak için bir veya daha fazla ekstruder kullanabilirken, diğerleri malzemelerden gerçek ürünü yaratmaya çalışır. Baskı yapıldığında bitmiş ve sertleşmiş ürün, PVA destek yapısı çözülene kadar suya batırılabilir.

 

Elbette 3B baskıda kullanılabilecek malzeme yelpazesi, süreç ve uygulamaları ile birlikte genişlemeye, gelişmeye devam ediyor. Yine de üretimdeki en şaşırtıcı gelişmelerden biri başlangıçtaki, “uzay çağı” malzemesi plastikle başlıyor.

PAYLAŞ