AHŞAPTAN DAHA GÜÇLÜ PLASTİK KERESTE

Minnesota'daki bir şirket, ilk kez, dayanıklılık ve belki de dayanıklılık bakımından ahşap keresteyi aştığı plastik kereste geliştirmiş olabilir.

Minnesota’daki bir şirket, ilk kez, dayanıklılık ve belki de dayanıklılık bakımından ahşap keresteyi aştığı plastik kereste geliştirmiş olabilir. Ve bu sayede kesilen ağaçların sayısı da azalacak.

Finance & Commerce’e göre, kereste dayanıklılığına eşit bir plastik üretildi. Plastik araştırmacılar ve üreticiler için oldukça makul ve ahşap görünümlü bir harikalar harikası bulunmuş olabilir. Ancak, Minnesota merkezli Envirolastech Inc. şirketi, Rochester’ın kurucusu Paul Schmitt, plastiğin sadece sert ahşaptan daha iyi performans göstermediğini, aynı zamanda bazen geleneksel ahşap kereste ile ortaya çıkan, çürüme gibi problemleri de aştığını söylüyor. Schmitt, şirketin plastiklerinin diğer plastik kereste türlerinde de görülen solmaya karşı direnç gösterdiğini söylüyor.

Şirketin yaptığı testlerde, plastik kerestenin sıcak veya soğuktan etkilenmediği kesinleşti. Normal şartlarda bu plastiklerle ilgili yaygın bir sorundur. Envirolastech yetkilileri, bu iddiaların Amerikan Test ve Malzemeler Derneği tarafından test edildiğini ve kompozit malzemenin, plastiğin ağırlık taşıma yeteneğini doğrulayan bir mühendislik kuruluşu tarafından onaylandığını söyledi.

Tüketiciler genellikle yeşil ürünlerin geleneksel ürünlerden daha pahalıya mal olmasını bekler ve küçük şirketlerin daha büyük rakipler ile rekabet edemeyeceğini düşünürlerdi. Fakat, 2012 Minnesota Kupası için bir yargıç, yeni ve yenilikçi işletmelere odaklanan bir girişimcilik yarışması düzenlemiş. Bu iki beklentinin Envirolastech için doğru olmadığını söyleyenlere ise, Yargıç Todd Taylor; “Çok çekici bir fiyat noktasına sahip üstün bir ürüne sahipler” diyor.

Şirket 30’dan fazla farklı ürün üretti, ancak dış pazarda yoğunlaşmak istiyor. Ürününün en yakın rakibinin etki gücünün neredeyse iki katına sahip olduğunu, ancak %20 daha az maliyetli olduğunu iddia ediyor.

 

Şirketin fiyat avantajına sahip olmasının bir nedeni, ham maddelerinin atık depolama alanlarından gelmesidir. Yani muazzam bir geri dönüşüm söz konusu burada. Üretim formülleri, uçucu kül ve alçı gibi daha yüksek miktarda mineral filtre kullanmasını sağlayarak üretim maliyetlerini düşürebilirler.

Schmidt, çeşitli geri dönüşümlü ürün çeşitlerini birleştirmenin olanaklarını bulmak için işe alınan araştırmacıların yardımı ile sekiz yıl geçirdi. Genel olarak ekip, şirketin gücünü ve diğer gereksinimlerini karşılamak için gerekli moleküler bir bağ elde etmeyi keşfetmeden önce, 700’den fazla farklı formüle baktı.

PAYLAŞ