ALMANYA’DAN PLASTİĞİ DİZELE DÖNÜŞTÜREN TEKNOLOJİ

"Dünyanın en büyük petrol alanlarından birinde oturuyoruz"

ALMANYA’DAN PLASTİĞİ DİZELE DÖNÜŞTÜREN TEKNOLOJİ

Tonlarca plastik denizlere, çevreye bilinçsizce atılıyor, tüm bölgelerde atıklar toplanıyor. Dünyadaki bu atık sorunu hakkında ne yapabiliriz?

Dresden yakınlarındaki Rossendorf’lı bir Sakson şirketi, dünyayı atık boğulmasından kurtarabilecek bir makine geliştirdi. Örneğin Biofabrik tarafından bir kilogram plastik, bir litre dizel benzine dönüştürülüp, tekne motorlarında ve jeneratörlerde kullanılabiliyor.
Bu şekilde, atık kelimenin tam anlamıyla ticari bir ürüne dönüştürülebilir ve böylece gelir elde edilir.

 

Yeterince Fazla Atık Var

Dünyada her yıl 400 milyon tondan fazla plastik üretiliyor, bu sayı 1950-2015 yılları arasında toplam 8,3 milyar ton oldu. Şu ana kadar ise, neredeyse onda biri geri dönüştürüldü. Örneğin her Alman, yılda ortalama 38 kilogram plastik atık üretiyor. Türkiye’de bir muhtemel olarak bir daha fazladır.

Bu vizyon, derin deniz balıkçıları ağlarından doğrudan gemideki atıkları dönüştürür ve anında yakıt elde ederler. Turistler ve yerliler kapları plajları temiz tutmak, onlar için para almak, örneğin Paypal aracılığıyla veya plaj barda ücretsiz bir kokteyl içmek için kullanıyorlar.

Teknoloji kriz bölgelerinde de yardımcı olabilir; Bangladeş’teki Rohingya için dünyanın en büyük mülteci kampına bir tesis kurulacak. Biofabrik’in kurucusu Oliver Riedel, “Mülteciler daha sonra, yardım tesislerinin plastik ambalajlarını doğrudan elektrik santralleri için yakıta dönüştürecek ve böylece cep telefonlarını yükleyebilecekler” diyor.

Oliver Riedel için, içinde patladığı ve yağ koktuğu büyük gri kap “WASTX Plastic”, “kalp projesi” dir: “Teknolojimizle, insanlar sahilde veya denizde daha fazla plastik toplamaya başlayabilir.
Bu sadece çöp dağını daraltmakla kalmayacak, aynı zamanda yakıt da üretecektir: “Çünkü plastik çöp sorunu olan birçok adada enerji sorunu da var.”

Neredeyse on yıllık araştırmadan sonra tamamlanan prototip, günde yaklaşık 250 kilogram plastik atığı yakıta işleyebilir. Seri modüllerin günde 1000 kilogram üretmesi bekleniyor – yani 1000 litre yakıt. Yaklaşık 1000 avroluk gerçek bir katma değer ile (vergilerden önce).

Başarılı araştırma sonucu sayesinde, “Dünyanın en büyük petrol alanlarından birinde oturuyoruz” diyor Riedel.
Tekerleği yeniden icat etmemek
Prosedürün kendisi yeniden yapılanma değildir: Pirolizde, termo-kimyasal bir parçalama işlemi, plastikler yüksek sıcaklıklarda gaza ya da sıvıya dönüştürülür.
Biofabrik mühendisleri (yaklaşık 25 bilim insanı ve mekatronik mühendisinden oluşan bir ekip) özel reaktörler geliştirmiştir: Bu reaktörlerde, kıyılmış plastik atıklar oksijenin giderilmesiyle 500 dereceye ısıtılır ve kum ve tuz gibi atıklar filtrelenir.
Sonunda, dizel özelliklerine sahip koyu renkli viskoz bir sıvı damlar. Riedel dediği gibi “arı sütü”.

PAYLAŞ