BAZI PLASTİK ÜRÜNLER NEDEN ŞEFFAFTIR?

Bir şeyi görebiliyorsanız, o zaman şeffaf bir maddedir, değil mi?

BAZI PLASTİK ÜRÜNLER NEDEN ŞEFFAFTIR?

Çoğu plastik güvenli, dayanıklı ve üretimi ucuz bir malzemedir. Bu onu, kendi içinde inanılmaz bir malzeme yapar. Şeffaf olduğu zaman, plastik gerçekten birçok farklı uygulama için vazgeçilmez bir malzeme olarak göze çarpıyor. Tabi ki saydam cam benzeri veya en azından yarı saydam balmumu kâğıdı olan başka maddeler de var. Plastik yine de farkını ortaya koyar ve şeffaflığının arkasındaki bilim, en küçük detaylarda, yani monomerlerde yer almaktadır.

Unutmayın, polimerler uzun ve bazen karmaşık zincirler oluşturmak için kullanılan monomerlerdir (küçük moleküller). Polimerlerin çoğu, hem kristalli (düzgün şekilde işlenmiş) hem de amorf (sıralanmamış) moleküler zincirleri içerir. Bir polimerin kristalliği, plastik malzemenin netliğini etkileyebilir.

Neyin şeffaf olduğu ve neyin olmadığı açık bir şekilde görünebilir. Bir şeyi görebiliyorsanız, o zaman şeffaf bir maddedir, değil mi? Ancak bilim insanları, bu tür şeyleri ölçmenin bir yolunu deniyorlar. Bazı ölçümlerin devreye girdiği yer burasıdır. Craftech Industries’e göre, bir malzemenin netliğini belirleyebilmemizin iki yolu var. Birincisi, bir maddenin ışığı ne kadar kırdığını veya büktüğünü ölçen kırılma endeksidir. Işık şeffaf bir maddeden geçtiğinde hiç bükülmez. Işık bir maddeden ne kadar direkt geçerse, o kadar net olur.

 

Diğer netlik testi şeffaflıktır. Işık bir maddeye ne kadar kolay nüfuz edebilir? Bu, “Şeffaf Plastiklerin Bulanıklık ve Aydınlık Geçirgenliği için Standart Test Yöntemi” denilen bir şey ile belirlenir. Bu ASTM testi, bir maddede ilerleyebilecek ışık miktarını ölçer. Değer ne kadar yüksek olursa, ışık o kadar net geçer ve bir madde o kadar şeffaf olur.

Şeffaf plastik birçok nedenden dolayı önemlidir. Belki de sadece basit bir pazarlamadır, şirketler ürünlerini paketlerinin dışından görebildiğinizden emin olmak isterler. Diğer uygulamalarda ise, şeffaflık çok daha önemli olabilir. Tıp ve laboratuvar bilimindeki birçok malzeme açıktır, böylece profesyoneller kendilerinin önünde çıplak gözleri ile gördükleri gelişmelerle, mutlak doğru şekilde ölçüm yapabilir ve karar alabilirler. Birçok uygulamada bu hayati öneme sahiptir.

Şeffaf olması gereken bir ürün tasarlanırken bir plastik türü hüküm sürüyor, o da polikarbonat(PC/PK). PC su şişelerinden, laboratuvar ekipmanlarına kadar her şeyde kullanılan güçlü, berrak ve geri dönüştürülebilir bir plastiktir. PC geri dönüşümlüdür, çünkü termoplastik malzemeler ailesine aittir, yani ısıtıldığında sıvı hale gelmektedir. Bu yalnızca yüksek sıcaklıklara ısıtıldığında ayrışan termoset plastiklerden farklıdır. Yenilenebilirlik açısından, termoplastik malzemeler tercih edilir.

Her gün plastik dünyasında yeniliklerin devam etmesiyle, meraklı beyinler ve harika bilim kullanımı sayesinde plastik malzemeler daha da iyileşecek. Daha yüksek dayanıklılıktan daha iyi netliğe kadar, şeffaf plastiklerin geliştirmelerinde kullanılan başka uygulamaları da görmeyi bekliyoruz.

PAYLAŞ