BULAŞIK MAKİNESİNDEN ÇIKAN PLASTİK ÜRÜNLER NEDEN ISLAK KALIR?

Bulaşık makinenizi boşaltırken, özellikle plastikten yapılmış bazı ürünlerin su boncuklarıyla kaplı olduğunu hiç fark ettiniz mi?

BULAŞIK MAKİNESİNDEN ÇIKAN PLASTİK ÜRÜNLER NEDEN ISLAK KALIR?

Bulaşık makinenizi boşaltırken, özellikle plastikten yapılmış bazı ürünlerin su boncuklarıyla kaplı olduğunu hiç fark ettiniz mi? Bu, bulaşıklarınızın ne kadar temiz olduğunu veya bulaşık makinenizde bir sorun olup olmadığını sorgulamanıza neden olabilir. Bu sorun aslında bulaşık makinesinde plastik yıkama söz konusu olduğunda oldukça yaygındır (plastik ürünlerinizin, bulaşık makinesinde yıkanabilir olduğundan emin olmalısınız.) Neyse ki, bu sorun elbette bilim tarafından açıklanabilir.

İletkenlik

Ortalama olarak, bir bulaşık makinesi herhangi bir yerde 54 ila 76 derece sıcaklığına ulaşacaktır. Metal, cam ve plastik ürünlerin tümü ısıyı farklı oranlarda emer, bu da kuruma sürelerini etkiler. Genel olarak konuşursak plastikler hafif malzemelerdir, yani diğer seçeneklerden daha hafif ve daha incedirler ve daha az ısı emerek suyun buharlaşmasını zorlaştırırlar. Bulaşık makinelerinde hafif plastiklerden doğabilecek bir diğer sorun da etrafta hareket edebilmeleri ve size suyla dolu kaplar bırakabilirler.

Buharlaşma

Plastik bulaşıkların üzerlerinde yıkama sonrası su bulunmasının nedeni, seramik ya da cam parçaları kadar ısı emmedikleri, akabinde de buharlaştıramamalarıdır. Cam ve seramik tabaklar daha uzun süre sıcak kalır, bu sayede suyun plastik bulaşıklara nazaran daha hızlı buharlaştırmaları anlamına gelmektedir. Plastik, benzerleri kadar sıcak olmadığından, suyun yüzeyde yoğunlaşması ihtimali daha yüksektir.

Diğer Unsurlar

Plastik bulaşıkları yıkamayı planlıyorsanız, üst rafa koymanız gerektiğini unutmayın. Sonuçta, su sıcaklığı alt rafta daha sıcaktır ve bazı ucuz plastik ürünleri eritebilir. Evde bu tarz kullandığınız plastiklerde de BPA olmamasına dikkat edin. Dolayısıyla, arada sırada plastik bulaşıkları elle kurutmaktan kaçınmayın.

PAYLAŞ