KURŞUN GEÇİRMEZ CAMIN ARKASINDAKİ GERÇEK KAHRAMAN

Aslında mantığını kullananlar zaten cevabı kendi içlerinde vermiş bulunmaktadır.

Aslında mantığını kullananlar zaten cevabı kendi içlerinde vermiş bulunmaktadır. Konumuzun detaylarını merak edenler ve “kurşun geçirmez camın” nasıl gelen tehlikeden, arkasında bulunanı koruduğunu öğrenelim. Tabi ki buradaki “gizli kahraman” plastikten başka bir şey değil. Cephede iseniz, tehlike bölgesinde her yönden mermi alıyorsanız, alabileceğiniz her türlü yardıma ihtiyacınız var. Kimse gelmediğini göremediğinde, keskin nişancı mermisini atlatmaya yetecek kadar hızlı hareket edemez. Kendinizi korumanın tek bir yolu var, o da vücudunuzun önünde, merminin enerjisini dağıtacak bir bariyer bulunması. Bu kurşun geçirmez camın arkasındaki temel fikirdir.

Kurşun Geçirmez Cam/Plastik Nasıl Ortaya Çıktı?

Modern kurşun geçirmez cam, lamine güvenlik camı üzerinde bir çeşitliliktir ve 1909’da fikriyle ilgili patent alan, Fransız bir kimyacı olan Édouard Bénédictus (1878–1930) tarafından icat edilmiştir. Orijinal versiyonunda selüloit (erken plastik) kullanmıştır. İki cam arasına sıkıştırılmış lamine camda polivinil plastikleri kullanma fikri ilk kez Pittsburgh Plate Glass Company’nin Earl Fix’i tarafından önerildi (1936).

Kurşun Geçirmez Cam/Plastik Nasıl Çalışıyor?

İlk bakışta, kurşungeçirmez cam herhangi bir pencere camıyla aynı gibi görünür ancak bu, benzerliğin son bulduğu noktadır. Sıradan bir cam parçası, bir mermi ile tuzla buz olur. Mermiye dayanıklı cam birkaç el ateş edilmeye dayanacak şekilde üretilir. Peki, bu camlara kurşungeçirmez olma yeteneğini ne verir?

Değişik üreticiler, çeşitli türlerde kurşungeçirmez camlar üretir ancak bu camlar, basit bir şekilde katmanlar haline getirilmiş polikarbonat (çoklu karbonat) malzemesinin sıradan camların arasında yerleştirilmesiyle yapılır. Bu işleme laminasyon adı verilir. Polikarbonat, sert ve şeffaf bir plastiktir. Kurşungeçirmez cam 7 mm ile 75 mm arası bir kalınlığa sahiptir. Kurşungeçirmez cama ateşlenen bir kurşun dış katmanı delecektir ancak katmanlar haline getirilmiş polikarbonat cam malzemesi merminin enerjisini soğurmaya ve son katmandan dışarı çıkmasına engel olur.

Kurşungeçirmez camın mermiyi durdurma yeteneği camın kalınlığı tarafından belirlenir. Seri atış yapabilen bir silahtan çıkan mermiler, normal bir el tabancı ile yapılan atışlardan farklı olarak çok sayıda cam ile çarpışır. Bu durumda, daha kalın kurşungeçirmez cama ihtiyaç vardır.

Bunun yanında, bir yönden gelecek kurşunları tutabilirken diğer yöne kurşunun geçmesine izin veren tek yönlü kurşungeçirmez camlar da mevcuttur. Bu da saldırıya bir kimse cevap verme olanağı sağlar. Bu tip kurşungeçirmez camda narin ve esnek malzeme kullanılır.

Diyelim ki bir araç tek yönlü kurşungeçirmez bir cam ile donatıldı. Eğer dışarıdan bir kimse ateş açarsa mermi ilk önce narin tarafa çarpar. Bu narin malzeme çarpma noktasının etrafında dağılır ve büyük bir alandaki enerjinin birazını emer. Esnek malzeme daha sonra merminin kalan enerjisini emer, kurşunun durdurur. İç taraftan ateşlenen mermi kolayca cam içerisinden geçer çünkü merminin gücü küçük bir alana yoğunlaşır. Bu da malzemeyi esnek hale getirir. Bu durumda narin malzeme dışa doğru kırılarak merminin esnek malzemeyi delip hedefine vurmasına neden izin verir.

Kurşun Geçirmez Cam/Plastik Nerelerde Kullanılır?

Kurşun geçirmez cam genellikle stadyum ve arenalarda, konaklama yerlerinde, finansal kurumlarda, istasyon marketlerinde, okullarda ve polis merkezlerinde korunmak için kullanılır. Arabaları ve nakliye üniteleri de dahil olmak üzere başka kullanımlar yerleri de vardır.

Kurşun geçirmez pencereler işinizin iş yapmasına izin verirken işçilerin güvende olmasını sağlar. Gerçekten etkili olmak için, kurşun geçirmez cam, çalışanların ürün alışverişi ve iletişim kurmasını kolaylaştırırken, koruyucu bir bariyer oluşturmalıdır.

Stadyumlar ve Arenalar

Stadyumlar ve arenalar genellikle trafiğin yoğun olduğu bölgelerde, bir kerede büyük kalabalığa maruz kalan gişe çalışanları ile birlikte bulunur. Bu yerler genellikle, ödemelerin ve biletlerin etkili bir şekilde değiştirilebilmesi için özel olarak boyutlandırılmış pencerelere dayanmaktadır. Bu pencereler, çalışanların sıcak tutulması için ek bir yarar sağlarken, kutu ofisleri dışarıdayken de fayda sağlar.

Konaklama İmkanları

Oteller ve moteller, personeli haftada 7 gün, günde 24 saat görevde bulundurmalıdır. Lobileri her zaman güvencesiz oldukları için, otel görevlileri her türlü yaya trafiğinin yoluna girer. Bu çalışanları kurşun geçirmez pencerelerin arkasına koyarak, otel ve moteller ön büro personelini günün 24 saati güvende tutabilir.

Finansal Kurumlar

Bankalardaki güvenlik sorunlarının tarihi iyi bilinmektedir. Banka soygunu, bir zamanlar olduğu kadar kolay değil, gözetleme kameraları ve güvenlik görevlileri sayesinde, ancak bazen de oluyor. Artık müşterilerle etkileşime giren çalışanları korumak için bankalara ve kredi birliklerine kurşun geçirmez pencereler monte ediliyor.

İstasyon Marketleri

Oteller ve moteller gibi, mağazalar genellikle 24 saat açık kalır. Bu durumun getirdiği güvenlik sorunları nedeniyle, bu yerler iyi çalışanlar bulmak ve onları tutmakta zorlanabilir. Mermilere dayanıklı ürünler kurarak, işyerleri, sigara kartonları gibi daha büyük eşyalardan geçebilecek kadar büyük bir açıklık sağlarken işçiler için güvenli bir yer sağlayabilir.

Okullar

Okullar, öğrenciler ve öğretmenler için güvenli bir yer olsa da yıllar boyunca birçok trajedinin aksi kanıtlanmıştır. Okul yöneticileri, şimdi tüm ziyaretçilerin kilitli bir alana ulaşmak için bir ön bürodan geçmelerini talep ederek okul sistemlerini korumak için önlemler alıyorlar. Kurşun geçirmez pencerelerin kurulumuyla, kapı bekçisi tüm ziyaretçileri de güvenli bir şekilde koruyabilir.

Polis Merkezi

Uzun süredir ihtiyaç duydukları halde, polis istasyonlarında kurşun geçirmez pencereler birçok şehirde nispeten yeni bir gelişme. Lobide kurşun geçirmez ürünler kullanıldığında, polis karakolları kamuya hizmet ederken ziyaretçileri, memurları ve idari çalışanları güvende tutabilirler. Emniyet yetkililerinin istasyonda çalışırken kendilerini güvende hissetmelerini sağlamak için yerel yönetim bütçesinde çalışabilecek seçenekler vardır.

Kurşun Geçirmez Cam Nasıl Üretilir?

Geleneksel kurşun geçirmez cam, camın (tipik olarak 3–10 mm) ve plastikten yapıldığı plastikten yapılır; burada plastik ince bir polivinil bütiral (PVB) filmidir (yaklaşık 1–3 mm). Daha yeni, daha güçlü kurşun geçirmez camlar, cam ve plastikten yapılmış cam sandviç ve plastikten yapılmış plastik, iyonik plastik polimerler, etilen vinil asetat veya polikarbonat kullanırlar. Kalın plastikler ve çeşitli plastiklerin ince filmleri ile ayrılan plastik tabakalar PVB veya poliüretan gibidir. Kurşun geçirmez cam esas olarak çok katmanlı bir cam ve plastik sandviçtir. Ancak malzemeleri düzenlemek için birçok farklı yol vardır. Bu örnekte bunları birbirine bağlayan ince plastik ara tabakaları ve bir kalın polikarbonat tabakası olan çok sayıda cam tabakası vardır. Ancak diğer birçok düzenleme mümkündür.

Basit PVB bazlı kurşun geçirmez cam yapmak için ince PVB filmi kalın bir cam arasına sıkıştırılarak laminat haline getirilir, ısıtılır ve sıkıştırılır. Böylece plastik erir ve cama yapışır. Çoğu zaman bu süreç tabakalar arasında havanın sıkışmasını önlemek için bir vakumda gerçekleşir. Bu da laminatın daha zayıf olmasını ve optik özelliklerini (geçmekte olan ışığı bozan) etkiler. Ünite daha sonra bir otoklavda (bir çeşit endüstriyel düdüklü tencere) çok daha yüksek bir sıcaklıkta (yaklaşık 150°C) ve basınçta (yaklaşık 13–14 kat normal atmosfer basıncına kadar) tamamen pişirilir. Prosesle ilgili asıl zorluk plastik ve cam tabakaların aralarında sıkışan hava olmadan düzgün bir şekilde birbirine yapışmasını ve otoklavın ısı ve basıncının plastiği bozmaması sağlamaktır.

Polikarbonat Nedir?

Polikarbonat bir termoplastik polimerdir. Polimerler, uzun zincirlerde tekrarlanan yapısal birimlerden oluşan büyük moleküllerdir. Hem doğal hem de sentetik polimerler vardır. Doğal polimerlerin örnekleri arasında ahşap, lastik, pamuk, yün, deri ve ipek bulunur. Sentetik örnekler arasında polikarbonat, pleksiglas ve PVC bulunmaktadır. Termoplastik polimerler ısıtıldığında ve soğutulduğunda sertleştiğinden tamamen tersine çevrilebilen ve tekrar edilebilen bir işlem olan bir sıvı türüdür. Polikarbonat, kurşun geçirmez camda çok yüksek mukavemete sahip olması ve optik olarak şeffaf olması bakımından ideal bir uygulamaya sahiptir. Polikarbonat genellikle kurşun geçirmez camda yumuşak malzeme olarak kullanılır. Çünkü kırık cam parçalarını yerinde tutarken geriye doğru bükülebilir. Polikarbonat akrilikten 30 kat daha güçlüdür. Bu da eşit kalınlıkta bir cam tabakasından 17 kat daha güçlüdür.

PAYLAŞ