MODERN HAYATI ŞEKİLLENDİREN 7 PLASTİK TÜRÜ

Bilgisayar klavyelerinden akıllı telefonlara, araba parçalarından, kahve fincanı kapaklarına, tıbbi cihazlardan, uydulara plastik modern yaşamı mümkün kılan teknolojinin pek çoğu için önemlidir.

Bilgisayar klavyelerinden akıllı telefonlara, araba parçalarından, kahve fincanı kapaklarına, tıbbi cihazlardan, uydulara plastik modern yaşamı mümkün kılan teknolojinin pek çoğu için önemlidir. Plastiğin ne kadar yaygın ve önemli olduğunun farkında olmayabilirsiniz, fakat hiçbirimiz plastikleri kutlamıyoruz, tebrik etmiyoruz değil mi? Muhtemelen hayır.

Yedi muhteşem plastik türü dünyada en yaygın ve çok yönlü ve kullanışa sahip olanlardır. Bir mağarada yaşamadığınız sürece, şu anda görüş alanınızdaki bir veya daha fazla plastik türden yapılmış bir şeye sahip olma ihtimaliniz var. Bu muhteşem yedi plastikten yapılan hem günlük hem de olağanüstü, şaşırtıcı şeylerden bazılarına beraber göz atalım.

1. Polietilen Tereftalat (PET veya PETE)

Plastik dünyasının işgücü olan PET, dayanıklılığı, sıcaklık toleransı, bozulmaya karşı direnci ve nemi engelleme kabiliyeti sayesinde süper yararlıdır. İçeceklerden yer fıstığı ezmesine, şampuandan çamaşır deterjanına kadar her çeşit plastik şişe PET’ten üretilmiştir. Oldukça geri dönüştürülebilir yapısı ile, girişimcilerin gözbebeği. Üreticiler artık halılardan geri dönüştürülmüş PET’ten, şişelerden kıyafetlere kadar her şeyi üretiyor!

2. Yüksek Yoğunluklu Polietilen (HDPE)

PET’in daha güçlü kuzeni olan HDPE, mısır gevreğini kutularda taze tutar, evlerin sıhhi tesisat sistemlerinin sızma olasılığını düşürür, havai fişeklerde kullanıldığında, kutlamalarda ışıklanmasına yardımcı olur ve 3D baskıda kullanılan favori bir filament türüdür. PET gibi, HDPE de geri dönüştürülebilir.

3. Düşük Yoğunluklu Polietilen (LDPE)

Üretilen ilk polietilen türü olan LDPE, altı paketi bir arada tutan plastik halkaları üretmektedir. Film biçiminde marketteki etleri ve pastane ürünlerini korur. Ayrıca, koaksiyel kabloda kullanıldığında en sevdiğiniz TV programlarını evinize getirmenize yardımcı olur.

4. Polipropilen (PP)

Her gün laboratuvar ekipmanlarında kullanıyoruz! Tıbbi uygulamalarda, hap şişelerinden teşhis ekipmanına ve inhalatörlerden şırıngalara kadar her şeyde ortaya çıkan PP, adeta bir Hulk. PP ayrıca çeşni şişelerinde ve araba aküsü muhafazalarında da kullanılır!

5. Polistiren (PS)

PS, ya tabaka yapmak için köpük olarak ekstrüzyona tabi tutulabilir (bakkaldaki et kesimlerinin altındaki tepsiler gibi) ya da plastik yapmak için kullanıldığında olduğu gibi sert ve kırılgan olabilir çatal bıçak takımı. PS, restoranların yemeğinizi evinize teslim ederken kullandıkları paketlemelerde ve duman detektörlerinin gövdelerini oluşturmak için kullanıldığında evinizi güvende tutmanıza yardımcı olur.

6. Poliüretan (PUR)

Poliüretan, şiltelerden ayakkabılara kadar her şeyde ortaya çıkar. Ayrıca roller coaster tekerlekleri için kullanılan en yaygın malzemedir. Evlerde ve ev aletlerinde yalıtım olarak iyi çalışır ve bandajlarda, yara sargılarında sıkça kullanılır.

7. Polimetil metakrilat (PMMA)

Akrilik veya akrilik cam olarak bilinen PMMA, akvaryum balıklarınızı rahat ve güvende tutar, genellikle buz pateni pisti ve hokey arenalarındaki stantlar arasında bariyer olarak kullanılır. Aynı zamanda kataraktı olan kişilere verilen lenslerde de sıkça karşımıza çıkar.

PAYLAŞ