PLASTİK İLE KEMİK YENİLENMESİ

Bu, bizim için çok heyecan verici bir durum.”

İngiliz bilim adamları, yaşlı insanlar veya önemli kemik kırığı olanlar için kemik yenilenmesine yol açabilecek plastik malzemenin mükemmel bir karışımı olduğunu buldular.

İngiliz bilim adamları tarafından yürütülen araştırma, kanın içinden akmasına izin verecek kadar gözenekli petek yapı iskelesi plastik yapı iskelesi ile sonuçlandı. Bu kan akışı, Southampton Üniversitesi’nden yapılan bir basın açıklamasına göre, hastanın kemik iliğinden kök hücrelerin iskeleye bağlanmasını ve yeni kemik hücreleri oluşturmasını sağlamakta.

İskele, biyolog tıbbi implant edilebilir bir polikarbonat plastikten oluşuyor. Bilim adamlarının bulduğu bu formül, kurşun geçirmez camlarda ve CD’lerde kullanılana epey benziyor. Bilim adamları, embriyonik kök hücrelerini, kemik hücrelerine doğru yönlendiren plastik üzerinde nanotopografik bir desen yarattılar.

Araştırmacılar, kullanılan plastiğin embriyonik kök hücrelerin kültürlenmesinde daha ucuz bir alternatif olduğuna inanıyor. Yeni kemik büyüdükçe iskele yavaşça ayrışarak, bölgeyi bırakır. İskeleler tıbbi araştırmalarda nispeten yeni bir gelişmedir. Bağ dokusunun yenilenmesinde, kan damarlarının değiştirilmesinde ve hasar görmüş dokularda iyileşme uygulamaları vardır.

Southampton Üniversitesi’nde araştırma ekibine liderlik eden Profesör Richard Oreffo; “Rejeneratif tıp için kemik hücreleri üretmek ve daha fazla tıbbi araştırma önceliklerimizden biri” diyor. “Bununla birlikte, insan embriyonik kök hücrelerinin iskelet hücrelerine dönüşmesine ve nihayetinde ölçeklenmesine izin veren yüzey teknolojilerini kullanarak, doku mühendisliği sürecine yardımcı olabileceğimizi bulduk. Bu, bizim için çok heyecan verici bir durum.”

İnovasyon sadece kemik travması çekenlere yardım etmemeli, aynı zamanda osteoporoz ve osteoartrit nedeniyle kalça protezi ameliyatına ihtiyaç duyanlara da yardımcı olmalı. Kurzweil’deki, Edinburgh Üniversitesi Kimya Fakültesi’nden Profesör Mark Bradley; “Bu malzemenin kısa sürede ciddi kemik yaralanması olan hastalar için, yaşam kalitesini arttırmaya yardımcı olacağından ve yaşlanan bir popülasyonun sağlığının korunmasına yardımcı olacağından eminiz” diyor.

 

Araştırmacılar ayrıca, gelişimin gelecekte bu alanda tıbbi araştırma için yeni fırsatlar sunduğuna inanıyor. Oreffo, “Araştırmamız iskelet rejeneratif tıbbına yepyeni bir yaklaşım sunabilir” diyor. “Nanotopografik kalıpların kullanılması, yeni hücre kültürü tasarımları, yeni cihaz tasarımları sağlayabilir ve yeni kemik onarım tedavilerinin yanı sıra, insan kök hücre araştırmalarının gelişiminin haberini verebilir.”

PAYLAŞ