PLASTİK YİYEN TIRTIL

Çok Aç Tırtıl'ın gerçek dünya sürümüne rastlarsak ne olur?

Amerika’da izin verilen herhangi bir anaokulu veya anaokulu sınıfına adım atın ve Eric Carle’nin klasik kitaplarından The Hungry Caterpillar’ı mutlaka bir kitaplıkta bulacaksınız. İlk olarak 1969’da basılan popüler kitap size bir çocuk hikayesi olarak gelecektir. Çok Aç Tırtıl’ın gerçek dünya sürümüne rastlarsak ne olur? Her tırtılın çok aç olduğu iddia edilebilir, yaşamları boyunca yemek yediklerinde metamorfoza yönelirler. Ancak özellikle çoğundan daha aç görünen bir tırtıl var.

BBC’den Helen Briggs’in bir makalesine göre, Cambridge Üniversitesindeki araştırmacılar balmumu sindirdiği bilinen, balmumu solucan tırtılının da plastikte bulunan kimyasal bağları benzer şekilde parçalayabildiklerini keşfettiler.

Cambridge araştırma ekibi bu çok aç tırtılın bir saat içinde market poşetleri ve yiyecek paketleri yapmak için kullanılan polietileni yiyebildiğini keşfetti. Bir tek kullanımlık market poşetini, bir saat gibi sürede ayrıştırabiliyor. Ancak bu tür bir plastiğin doğal olarak çözünmesinin uzunca bir vakit aldığını varsayarsak, tırtılın sindiriminin bu süreci çarpıcı şekilde hızlandırabildiği ortaya çıkıyor.

Araştırma ekibindeki biyokimyacılardan biri olan Dr. Paolo Bombelli; “Bu sürecin hangi ayrıntılarını tam anlamı ile çözmeleri gerektiğini.” söyledi. Bilim insanlarının umudu, öğrendiklerini kullanma yolunu bularak, balmumu solucanı tırtılları sayesinde, bunu her gün atılan birçok plastiğe uygulama planı yapıyorlar.

 

Her yıl dünya çapında yaklaşık 80 milyon ton polietilen plastik üretilmektedir. Bu plastiğin ne kadarının atık bidonlarımızda biriktiğini göz önüne alarak, bu küçük larvaların iştahı çok büyük bir fark yaratabilir. Tazmanya Üniversitesi’ndeki bir araştırma bilimcisi olan Jennifer Lavers, bu ilginç olguyu inceleyen ekibin bir parçasıydı. Henderson Adası’nın, bir tür güçlü okyanus akıntısı girdabı olan, Güney Pasifik cennetinin dibinde oturduğunu açıkladı. Bu nedenle, okyanusta kaybedilen oyuncak bir asker, akıntıları takip ederek yıllarca yüzer ve sonunda küçük adanın beyaz kumlu plajlarında seyahatine son verir.

Lavers’in ekibi, günde yaklaşık 13 bin atığın karaya çıktığını tahmin ediyor. Cambridge Üniversitesindeki aç balmumu solucan tırtıllarının, Henderson Adası’nda bulunan milyonlarca plastik parçası üzerinde nasıl bir etkisi olabilir? Ya da çöplüklerimizdeki plastiklerde? Bombelli ve araştırma ekibi, plastiklerin doğal bozulmasını hızlandırmanın bir yolunu bulmak istiyor. Belki onların çok aç tırtılları bu sürecin kilidini açmanın anahtarıdır.

PAYLAŞ