SATÜRN’DE BULUNAN PLASTİK BİLEŞEN

“Marketteki plastik kap, altta geri dönüşüm kodu olan 5 yani polipropilen”

NASA’daki bilim adamları, Satürn’ün ayı olan Titan’da, plastik gıda ambalajı ve saklama kaplarının temel bir unsuru olan propilen bulduklarını açıkladı. Düşündüğünüz gibi insanın atıklarından değil bulunan.

NASA uzay aracı Voyager 1’in 1980’de, Titan’ın civarında uçtuğu biliniyordu. Dünyadaki petrol ve diğer fosil yakıtların büyük bir kısmını içeren kimyasallardan olan, hidrokarbonlar tespit edilmeye başlanmıştı. Ancak şu anda Satürn’ün yörüngesinde olan, Cassini uzay aracının araştırmaları sonucunda, Titan’da propilen bulunduğu açıklandı.

Plastik ham maddelerinden olan propilen, ilk defa Dünya dışında başka bir yerde tespit edildi. Science Codex, uzay aracının keşfi nasıl yaptığını açıklıyor: “Titan’ın düşük atmosferinde Cassini’nin Kompozit Kızılötesi Spektrometresi (CIRS) tarafından, az miktarda bir propilen tanımlandı. Bu cihaz Satürn ve aylarından yayılan kızılötesi ışığı veya ısı radyasyonunu, ellerimizin bir ateşin sıcaklığını hissettiği gibi ölçüyor. Propilen, CIRS kullanılarak Titan’da keşfedilen ilk moleküldür. Araştırmacılar aynı sinyali alt atmosferdeki çeşitli rakımlarda izole ederek kimyasalları yüksek bir güven derecesi ile tanımladılar.

NASA’nın Greenbelt eyaletindeki Goddard Uzay Uçuş Merkezi’ndeki bir gezegen bilim adamı olan Conor Nixon (MD); “Bu kimyasal polipropilen adı verilen plastik oluşturmak için kullanılan bir hammadde, uzun zincirlerle birbirine bağlanmış günlük yaşamda hepimizin çevresinde de gayet bulunuyor” diyor. Eylül ayında Astrofizik Dergi Mektuplarında yayınlanan: “Marketteki plastik kap, altta geri dönüşüm kodu olan 5 yani polipropilen”

 

Gözlemlediğimiz hidrokarbonlar, güneş ışığının Titan atmosferindeki metanı patlamasıyla oluşuğu tahmin ediliyor. Dünyadaki Cassini ve diğer NASA araçları, ayın atmosferinde birçok kimyasal madde bulmuştu ancak propilen, CIRS verilerinin analizine kadar belirsiz kaldı.

Goddard’ın bilim adamı ve CIRS baş araştırmacısı Michael Flasar; “Bu ölçümü yapmak çok zordu çünkü propilenin zayıf imzası, ilgili kimyasallar tarafından çok daha güçlü sinyallerle doluydu” diyor. “Bu başarı Titan’ın atmosferinde uzun süredir saklanmış daha fazla kimyasal bulacağımıza olan güvenimizi arttırıyor.” Cassini’nin spektrometresi gibi, kimyasalların gazlardaki imzalarını da ölçebilir.

PAYLAŞ