SİZCE POŞET İÇİLEBİLİR Mİ?

Endonezya'da biyo-dönüşümü olan ve içilebilir poşetler üretilmeye başlandı.

Endonezya’da biyo-dönüşümü olan ve içilebilir poşetler üretilmeye başlandı.

Yaygın olarak kullanılan plastik poşetlerle ilgili 1 Ocak 2019’dan itibaren yeni mevzuat yürürlüğe girdi. Beraberinde pek çok tartışmayı da getiren yeni uygulamaya göre, market alışverişlerinde plastik poşet kullanmak isteyenler, artık 25 kuruş ödüyor. Uygulamanın asıl hedefi, bilinçsiz kullanılan plastiğin çevreye verdiği zararı azaltmak. Çünkü plastik doğada 400 yılda çözülüyor. Petrolden elde edildiği için de zararlı pek çok kimyasal içeriyor.

Plastiği günlük hayattan uzaklaştırmak için bazı Asya ülkelerinde içilebilir poşet üretildi. Afrika, Latin Amerika ve Asya’da yaygın olarak bulunan manyok bitkisinden üretilen bu poşetler Endonezya’da kullanılmaya başlandı. Poşetler, bitkisel nişastadan üretildiği için ılık suya konulduğunda birkaç dakika içinde eriyor. Bitki özünün suya karışmasıyla da bu sıvı içilebilir hale geliyor.

Biyoloji mezunu ve yeniliğin arkasındaki beyin olan Kevin Kumala, Bali’deyken düşünmeye başladı ve vinil panço takan sürücüler fark etti. Ayrışmayan bu pançoların çoğunun, yalnızca atılmak ve bir çöplükte bitmek üzere birkaç defa giyildiğini fark etti. Bali, özellikle Çin ve Endonezya’dan okyanusa dökülen plastikten, plajlarında bulaşan çok miktarda atıktan mustariptir.

Bu aydınlatıcı deneyiminden sonra, Kumala ve arkadaşı biyo-plastikler üzerinde çalışmaya başladılar ve manyok nişastası, bitkisel yağ ve organik reçinelerden oluşan kendi tarifleri ile eşsiz bir buluş ortaya koydular. CNN’e göre, sonuç: “Karada veya denizde anında sıcak suda parçalanan, biyolojik olarak parçalanabilen ve gübrelenebilen %100 biyo-bazlı bir malzeme” idi. Bu, Kumala’nın kendi şirketini başlatmasına önayak oldu. Bu şirket ise 2014 yılında Avani Eco ismiyle kurulmuştur.

Bu çözünmüş malzemenin bir yudumunu alıp almamanıza bakmaksızın, plastiklerin çözüldüğü bir dünya hayal etmenin ne kadar ilginç olduğunu inkâr edemezsiniz. Deniz yaşamını, plajları ve toprağı kirletenlere bir savaştır bu. Araştırmacılar gelecek vaat eden yeni ürünler geliştirmeye devam ettikçe, bu yeni bir gerçeklik olabilir.

Biyo-dönüşür ve yenilenebilir bu ürünler gübre olarak da kullanılabiliyor.

 

Artık plastik doğaya zarar veriyor, geri dönüştürülemiyor konularının da kapanması gerektiği kanaatindeyiz. Zira sadece bu yılın, dokuz ayında en az 6 yeni geri dönüşüm yöntemi ortaya çıktı. Buna istinaden, geçen sayılarımızda bahsettiğimiz, “BİR VARMIŞ BİR YOKMUŞ ve BOŞ PLASTİK ŞİŞEYİ AT METROYA BEDAVA BİN” yazılarımızda bahsettiğimiz “otomatların”, bir an önce yürürlüğe girmesini umuyoruz.

PAYLAŞ