CAN GÜVENLİĞİMİZİ KORUYAN PLASTİK

KURŞUN GEÇİRMEZ CAMIN ARKASINDAKİ GERÇEK KAHRAMAN

Hepimiz biliyoruz ki bisiklet kaskları kafatasımızı korumak için şok emici plastiklerden yapılıyor. Fakat pek çok kişi bilmese de hayatımızı kurtaran plastikler ile çevreliyiz. Açıkçası en basitinden elektrik kablolarının yalıtımıdır.

Kurşun Geçirmez Cam ve Yeleklerde Plastik Yok, Değil Mi?

Geçen sayımızda buna detaylı bir şekilde değinmiştik aslında. Değişik üreticiler, çeşitli türlerde kurşungeçirmez camlar üretir ancak bu camlar, basit bir şekilde katmanlar haline getirilmiş polikarbonat (çoklu karbonat) malzemesinin sıradan camların arasında yerleştirilmesiyle yapılır. Bu işleme laminasyon adı verilir. Polikarbonat, sert ve şeffaf bir plastiktir. Kurşungeçirmez cam 7 mm ile 75 mm arası bir kalınlığa sahiptir. Kurşungeçirmez cama ateşlenen bir kurşun dış katmanı delecektir ancak katmanlar haline getirilmiş polikarbonat cam malzemesi merminin enerjisini soğurmaya ve son katmandan dışarı çıkmasına engel olur. Yazının tamamını okumak isterseniz: “KURŞUN GEÇİRMEZ CAMIN ARKASINDAKİ GERÇEK KAHRAMAN”

Ve bizi koruyan insanların giydiği kurşun geçirmez yelekler? Plastikten yapılmadılar, değil mi? Bu kahraman adamlar ve kadınlar aslında hafif ve rahat yüksek performanslı plastik kumaşlar ile üretilmiş ürünleri kullanıyorlar. Gelen tehlikeyi engellemek için özel olarak örülürken, taşınacak kadar hafif ve bir mermiye karşı koyacak kadar sert olması gerekiyor. Bizi koruyanların hayatlarını yine plastik koruyor.

Motosikletçilerin Korunmak İçin Sadece Deri Giydiklerini Düşünenler Var

Deri kullanımı tarihte eski ihtişamını kaybetmeye ve plastik onun yerini almaya başladığından beri ne kadar hayvanın kurtulduğunu hesap edin. Birkaç on yıl önce bir kot şirketinin CEO’su, ısıyı, sürtünmeyi vücuttan uzaklaştıran ileri teknoloji plastik elyaflarla örülmüş, yeni kotlar giyerken bir asfalt yarış pistinde motosikletin arkasına sürüklenmeyi kabul etmişti. Saatte 100km ile yapılan bu testlerde kotlar başarılı olmuştu. Motorcular günümüzde yaralanma ve kaza sonucunda aşınmalara karşı korunmalarına yardımcı olacak kıyafetleri giyerken, aslında kurşun geçirmez teknolojisi ile benzerlik gösteren ürünler kullanmaktalardır.

Araç Güvenliğinin Büyük Kısmı Plastik Sayesinde Desek Ne Dersiniz?

Bir dahaki sefere arabanıza bindiğinizde, etrafınıza bakın ve plastik olmayan parçaları sayın. Deri koltuklar dışında (çoğu suni deri), pek de bir şey bulamayacaksınız. Pencere güvenlik camı bile plastikten yapılmıştır. Cam arasına yerleştirilmiş ince bir plastik film, yolcuları bir çarpışma esnasında korumaya yardımcı olmaktadır. Ve hepimizin bildiği diğer güvenlik özellikleri; endüstriyel dayanımlı polyester emniyet kemerleri, esnek naylon ve polyester hava yastıkları, yastıklı köpük gösterge panelleri, şok emici tamponlar güven verici derecede sert plastiklerden yapılmıştır.

Otomobil üreticilerinin araçlarda plastik kullanımını artırdıklarını fark ettiniz mi? Bunun nedeni ise, birçok plastik bir kazada sırasında metallerden daha fazla çarpma enerjisi emer. E bonusu da düşük maliyet, hafif araçlar (ki onlar da size benzin tasarrufu demektir) ve kolay şekil vermek, model çıkartmak.


Haklarında Çok Fazla Konuşulmayan İtfaiyeciler

Çok uzun zaman önce itfaiyecilerimiz, tam olarak ısıya dayanıklı olmayan malzemeler ile alevlerle yüzleşmek zorunda kalıyorlardı. Neyse ki katılım teçhizatı (itfaiyecilerin ceket, pantolon ve botlar dahil kişisel koruyucu ekipmanlarını içerir) yıllar içinde gelişti. Üreticiler yaklaşık yarım asırdır, korkusuzca alevler ile savaşan bu insanlara yardımcı olurken, aşırı sıcaklıklara dayanabilen aleve dayanıklı plastik elyaf/kumaşlar kullandılar. Kimyasallardan, aşırı ısıdan ve sudan izole olan bu kıyafetlerin, plastik lifleri serttir, hafiftir ve etkilidir. Günümüzün bazı vites dişli kutuları bile 1.200 dereceye kadar sıcaklıklara dayanabilir. Bunun anlamı ise, itfaiyecinin can dostu da plastiktir.

Alüminyum Uzay Kıyafetleri, Aslında Plastik

Bu uzay giysisinin hangi maddelerden yapıldığını hiç merak ettiniz mi? Çünkü öncelikli olarak zorlu koşullarda içindeki kişiyi radyasona, zorlu hava koşullarına dayanmalı, sağlam olmalı, aynı zamanda esnek olmalı, hepsinin yanında bir de mümkün olduğunca hafif olmalı. Bu giysiler aslında, uzayın kendilerine fırlattığı aşırı koşullara dayanacak kadar sert plastik tabakalardan üretilmiştir. Ve bu aynı plastikler burada dünyada da kullanılıyor.

PAYLAŞ