MODERN PLASTİKLER

Hayatın hızına yetişebilenler daima bir adım önde yol alıyor.

Hayatın hızına yetişebilenler daima bir adım önde yol alıyor. Teknoloji ve modern hayat her şeyi kolaylaştırdığı gibi aynı zaman da konforumuzu da yükseltiyor. Plastiğin teknoloji ile birlikte hayatın hızına yetişmek bir yana hayatımızı biçimlendiriyor. Nasıl mı?

1. Son Senelerde Üretilen Uçaklar

Teknolojik olarak en gelişmiş yolcu jetlerinden ikisi, Boeing Dreamliner ve Airbus A350 XWB uçaklarıdır. Karbon fiberler gibi diğer malzemelerle takviye edilmiş plastik kompozitlerden üretilmiştir. Bu yüzden uçaklar gerçekten sert, daha hafif ve yakıt açısından daha verimli hale gelmektedir. Ve özellikle, Airbus tipi uçaklarda kompozit kanat uçları plastikten üretilir. Bu sayede verimliliği arttırır ve uçuş sırasında kırılmadan bükülebilirler.

2. Modern Bir Araba Mı Sürüyorsunuz?

Eğer klasik Amerikan tipi araba kullanmıyorsanız, yarısı plastikten yapılmış olan bir araca sahipsiniz demektir. Yok hayır, yanlış duymadınız. Modern arabaların en az yarısı plastik parçalardan oluşmaktadır. Bugünün modern arabaları hacmine göre yaklaşık yüzde 50 plastiktir. Ancak ağırlıkça bile, yüzde 10 plastik parçalara sahiptir.

Hafif ve sert plastikler, yukarıdaki uçak örneğinde kullanılan gelişmiş kompozitler de dahil olmak üzere otomobil üreticileri, araçlarının gaz kullanımını önemli ölçüde iyileştirmelerine yardımcı olur. Böylece üretilen araçların maliyeti daha düşük ve daha hafif olur, ayrıca güvenlik ve tasarım özelliklerini de artırır.

3. Spor Mu Yapıyorsunuz? Muhtemelen Plastik Elyaflar Giyiyorsunuzdur.

Bir dahaki sefere spor malzemeleri mağazasındaysanız, gömlek, şort, tozluk ve diğer spor kıyafetlerindeki etiketleri kontrol edin. Naylon, polyester, akrilik, lycra ve spandex günümüzün modern, esnek, rahat ve ter emici kumaşları plastik elyaflardan üretilmektedir. Yüzücüler ve sörfçüler, bugünlerde pamuklu bir mayo bulacağınızı pek sanmıyoruz?

4. Tenis Oynama İsteğiniz Mi Var?

Tenis raketlerinin çoğu plastikten yapılmıştır. Grafit değil mi diye sorabilirsiniz. Evet, grafit = karbon. Çoğu modern raket, tipik olarak karbon elyaf takviyeli plastikler olarak adlandırılan gibi kompozitler ile üretilir. Yukarıda belirtilen kompozitler gibi daha hafif, daha sert ve daha önceki raket malzemelerinin çoğundan daha güçlüdürler.

5. Kalbe Takılan Stentleri Biliyorsunuzdur

Umuyoruz ki, kimsenin bunu yakından öğrenmesi gerekmez. Hayat kurtarıcı stentler, kalp tıkanıklığı açmak ve ilaç vermek için koroner arterlere yerleştirilir. Genellikle plastik kaplı küçük metal örgü aygıtlardır. Ve şunu bilmekte fayda var; FDA, metal ağa ihtiyaç duymayan plastik bir kalp stentini bile onayladı. İşini yapar ve zamanla tamamen çözülür. Bir hayat kurtarır ve sonra kaybolur. FDA (U.S. Food and Drug Administration) açılımı Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi’dir.

6. Modern Gözlükler
Kırılabilir cam lensleri gözünüze direkt olarak yerleştirmek muhtemelen iyi bir fikir değildir. Bu nedenle neredeyse tüm modern gözlük camları polikarbonat gibi sert, kırılmaya dayanıklı plastiklerden yapılmıştır. Bu plastik lensler sayısız şekle dönüştürülebilir.

 

PAYLAŞ