INTERPLASTICA 2020 MOSCOW FUARI

Interplastica 2020 Moskova'nın Buz Gibi Havasında Katılımcılarına Kucak Açıyor

Interplastica 2020 Moskova’nın Buz Gibi Havasında Katılımcılarına Kucak Açıyor

Fuara yaklaşık 680 katılımcı bekleniyor. 30 ülke “Geri Dönüşüm Çözümleri” için güçlü başlangıçlar, özel 3D büyük baskılar ve konferans forumu Polymer Plaza sürdürülebilirlik konseptleri sunuyor olacak.

Moskova Interplastika 28-31 Ocak 2020 tarihleri ​​arasında, Krasnaja Presnja‘daki AO Expocenter‘da düzenlenen 23. Uluslararası Plastik ve Kauçuk Ticaret Fuarı olumlu gelişimini sürdürüyor. Makine ve teçhizat bölümlerinde olduğu kadar, hammadde bölümünde de fuar alanına talep yüksek kalmaktadır. Messe Düsseldorf, 30 ülkeden 680 katılımcıyı izleyerek Rusya’nın plastik ve kauçuk endüstrisi için en önemli fuarında üç salonda 13.000 metrekarelik net sergi alanı işgal etmeyi bekliyor. Bu rakamlarla Interplastica 2020, Ocak 2019’daki bir önceki olayın başarısını kesintisiz bir şekilde takip ediyor.

Moskova Her Yönüyle Ziyaret Etmeye Değer

Rusya Federasyonu’nun başkenti Moskova, 20. Yüzyıla damgasını vuran kentlerin başında geliyor. Sosyalist dönemde Sovyetler Birliği’nin ve geniş anlamda Doğu Bloğunun, başkenti olması niteliğiyle neredeyse 60 yıl dünyanın iki merkezinden biri oldu. Halen de dünyanın en önemli şehirleri arasında. Moskova, 2020 Interplastica Moscow’a ev sahipliği yapacak.

Moskova, Rusya Federasyonu’nun batı bölümünde, en fazla nüfus yoğunluğu olan bölgenin de merkezinde, aynı zamanda ülkenin başkenti. Birçok büyük Avrupa şehri gibi Moskova da nehri etrafında kurulmuş. 1300’lerde bir beylik olarak kurulan şehir, kurulduğu tarihten bu yana önemini korumuş, 20. yüzyılda iki kutuplu dünyanın merkezlerinden biri olarak tarihteki yerini almıştır. Dünya tarihinde önemli yer etmiş bir şehir olan Moskova, 28-31 Ocak 2020’de Interplastica Moscow’a ev sahipliği yapacak. Fuar, plastik ve kauçuk endüstrisi için makine ve ekipmanları, ham madde ve yardımcı malzemeler, plastik ve kauçuk ürünler, plastik ve kauçuk endüstrisi için hizmetler katkı maddelerine yönelik bölgenin önemli fuarları arasında bulunuyor.

Nereleri Görmeye Değer?

Moskova gezilip görülecek noktalar olarak merkezde yoğunlaşsa da Sovyet döneminde özellikle batıda estirilen “kalın duvarlı, rahatsız edici şehir” propagandasından uzak. Şehrin merkez ve çevresinin tamamı heykeller, mimari açıdan değerli binalar, parklar, müzelerle dolu. Doğu Avrupa şehri niteliğinde bir metropol. Elbette son dönemin modern mimarisi de şehirde kendisini gösteriyor. Hatta bazıları Avrupa birinciliğini ele almaya çalışan ve bir bir yükselen bina projeleri.

Moskova gezilecek yerler konusunda Rusya’nın en zengin şehri. Yani fuar öncesi, sonrası boş zamanlarınızda bir yerlere çıkıp gezeyim, göreyim derseniz küçük bir rehber hazırladık size:
Kızıl Meydan, Kremlin Sarayı, Aziz Vasil Katedrali, Bolşoy Tiyatrosu ve Gorky Park, Moskova’da gezilecek yerler listemizin ilk sıralarında yer alan en popüler yerlerden.

14. yüzyılda kendi halinde bir beylik olarak tarih sahnesine çıkan Moskova gezilecek yerler açısından her tarzda gezgine hitap eden, son derece zengin bir şehir. Kentin bu zenginliğe sahip olmasında 1480’den itibaren Rusya’nın başkenti haline gelmesinin büyük payı bulunuyor. Bu sayede kent sadece ekonomik ve mimari açıdan gelişmekle kalmayıp kültürel birikimini de kayda değer oranda artırmış.
Önereceğimiz tüm yerleri hakkıyla gezmek isterseniz, Moskova için en azından 3-4 günlük bir tatil planlaması yapmanız gerekiyor. Yalnız bu tatil öncesinde dil sorununu göz önüne alıp akıllı cihazlarınıza harita ve çeviri uygulamalarını indirmenizi ya da varsa güncellemenizi tavsiye ederim. Zira kentte hem yabancı dil bilen sayısı az hem de yer-yön belirten tabelalar sadece Kiril alfabesinde hazırlanmış.

Moskova gezilecek yerler listenizin ilk sırasına siz de birçok gezgin gibi ikonik Kızıl Meydan’ı yazabilirsiniz. 400 metre uzunluğunda ve 150 metre enindeki kesme taş kaplı meydan, 15. yüzyıldan itibaren idam cezalarının gerçekleştirilmesine, gösterilere, geçit törenlerine ve mitinglere sahne olmuş.

Kremlin’in kuzeydoğusundaki duvarların bitişiğindeki alan, 17. yüzyıldan beri günümüzdeki adıyla anılıyor. Yalnız meydanın orijinal adı olan “Krasnaya” Eski Rusça’da kızıldan ziyade “güzel” anlamında kullanılıyormuş.

Kremlin’in ardından Kızıl Meydan’ın görünümüne görkem katan yapıların başında Aziz Vasil Katedrali ile Lenin’in Mozolesi geliyor. Katedralin hemen yanında ise yüzyıllar boyunca kararnamelerin ve bildirilerin okunduğu “Kafataslarının Yeri” isimli platform bulunuyor.

Meydana ulaştığınızda ayrıca Minin & Pozharsky Anıtı’nı görebilir, bir şeyler almak istediğinizde GUM Alışveriş Merkezi’ne yönelebilirsiniz.

Otel Tavsiyesi: 5 yıldızlı Four Seasons Hotel Moscow, bölgede konaklama yapabileceğiniz en güzel ve lüks otellerden bir tanesi.

Tur Tavsiyesi: Dilerseniz Kremlin ve Kızıl Meydan Hotel Pickup ile 2 Saatlik Tur’a katılarak bölgeyi rehber eşliğinde keşfedebilirsiniz.

Moskova Nehri’nin kuzey yakasında bulunan Borovitsky Tepesi’ni kaplayan Kremlin Sarayı, ilk olarak 12. yüzyılda ahşap malzeme kullanılarak inşa edilmiş. Ancak bu yapı Moğol saldırıları sonucu yıkılınca 1482-1495 yılları arasında şimdiki yapı kompleksinin inşasına girişilmiş.

Toplam uzunluğu 2 kilometreyi aşan savunma duvarı ile çevrili saraya ihtişam katan Büyük Ivan Çan Kulesi’nin yapımı ise 17. yüzyılın başında tamamlanmış.

Kremlin Sarayı, III. İvan döneminden bu yana devletin yönetildiği yer olarak anılıyor. Rusya devlet başkanının resmi ikametgâhı dışında yapı kompleksinin içerisinde günümüzde müze olarak kullanılan 5 adet katedral ile silahlık gibi bölümler bulunuyor.
Bir zamanlar Ortodoks kilisesinin merkezi konumunda olan sarayda yalnızca müzeler ve çan kulesi ziyaret edilebiliyor. Kutafya Kulesi’nden giriş yapılan sarayda sergilenen kalıcı koleksiyonlar arasında en yoğun ilgiyi Rusya ulusal hazinesi çekiyor.

Tur Tavsiyesi: Moskova: Kremlin Bilet ve 2 Saatlik Grup Turu’na katılarak bu muhteşem sarayı rehber eşliğinde gezebilirsiniz.

Kızıl Meydan’ın güney tarafında yer alan Aziz Vasili Katedrali, Kazan Kalesi’ni ele geçirerek Tatarlar’a karşı üstünlük kazanan “Korkunç” lakaplı IV. İvan’ın emri doğrultusunda 1555-1561 yılları arasında inşa edilmiş. Tıpkı Kremlin Sarayı’nın yapımında olduğu gibi inşası sırasında İtalyan mimarlardan yardım alınan katedral, aslında birbirine bitişik 10 şapelden oluşuyor.

Büyük kubbeli 4 ana şapelin her biri farklı adlarla anılıyor. Daha küçük boyutlu kubbelerle çatısı örtülen diğer dörtlü ise Kazan ile girilen mücadeleleri ve zaferleri onurlandırma görevini üstleniyor. Geriye kalan iki şapelse yapıya sonradan ilave edilmiş.

Mimari özellikleri sayesinde dünya çapında üne kavuşan Aziz Vasili Katedrali, günümüzde müze olarak hizmet veriyor. Koleksiyonu dışında iç süslemeleriyle de konuklarının hayranlığını kazanan dini yapının giriş katında, adını aldığı azizin mezarını görebilirsiniz.

Neoklasik tarzdaki ikonik binası Joseph Bové tarafından tasarlanan Bolşoy Tiyatrosu, II. Katerina’nın Prens Pyotr Urusov’a 1776’da tiyatro gösterileri, balo gibi organizasyonları gerçekleştirme izni vermesi sayesinde kurulmuş.

Bolşoy, Ekim Devrimi’ne kadar imparatorluk tiyatrosuna bağlı olarak faaliyetlerini sürdürmüş. Günümüzde Bolşoy Bale Topluluğu’nun etkileyici performanslarına ev sahipliği yapan binası ise başta yangın olmak üzere çeşitli felaketlerden dolayı birçok kez yeniden inşa edilmiş.

1918 yılından beri Bolşoy Tiyatrosu’nun bir bölümü müze olarak faaliyet gösteriyor. Bu müzede sahne gösterilerinde kullanılan ve arşiv değerine sahip materyaller sergileniyor.

Müzeyi gezerken çeşitli yıllarda sahnelenen performanslara ait posterleri ve program kitapçıklarını inceleme fırsatı bulabilirsiniz. Tiyatro binasının tarihi sahnesinin bulunduğu bölümü salı, çarşamba ve cuma günleri saat 11.30‘da düzenlenen rehberli turlara katılarak ziyaret edebilirsiniz.

Mimar Aleksey Şçusev’in imzasını taşıyan Lenin’in Mozolesi, 1924-1930 yılları arasında inşa edilmiş. Resmî belgelere göre böyle bir yapının inşasını, Sovyetler Birliği’nin kurucusu Vladimir İlyiç Lenin’in ölümünün ardından halkın yoğun isteklerine kayıtsız kalamayan Stalin emretmiş. Zira Lenin vasiyetnamesinde naaşının Leningrad’daki aile mezarlığına defnedilmesini istemiş.

Kızıl Meydan’ın batı tarafında, Senato Kulesi’ne yakın bir konumda yer alan küp şeklindeki yapıdaki kırmızı granit komünizmi, siyah ay taşı ise yası simgeliyor. Mozolenin 100 metrekarelik iç bölümü lobi ve yas salonu olarak ikiye ayrılmış. Lenin’in tahnit edilen naaşı, yas salonundaki cam lahitte korunuyor. Lahitin hemen arkasındaki bölümde ise diğer önemli Sovyet devlet adamlarının mezarları bulunuyor.
VDMA’nın Plastik ve Kauçuk Makineleri Birliği tarafından desteklenen Almanya Federal Ekonomi ve Enerji Bakanlığı (BMWi) bir kez daha resmi ortak bir Alman katılımıyla yer alacak. Diğer ulusal katılımcılar İtalya, Avusturya ve Çin’den gelecek. Türkiye’den çok sayıda firmamız da katılacak.

Rusya, önümüzdeki yıllarda atık yönetimi alanındaki altyapısını temelde modernize etmeyi planlıyor ve bu nedenle şu anda geri dönüşüm çözümleri sağlayıcıları için umut verici bir pazar haline geliyor. Interplastica, bu gelişmeye, sergi salonu 8.1’de yeni bir “Geri Dönüşüm Çözümleri” segmentiyle eşlik ediyor. Rusya’da atık yönetimi üzerine panel tartışmaları ve katılımcıların konferansları ile bütünleşik bir forum olacak. Interplastica 2020’de 50’den fazla katılımcı birlikte alındığında, ıslah ve geri dönüşüm için açıkça çözümler sunacaktır.

Salon 1’deki Polymer Plaza ziyaretçileri ham madde üretimi, uygulaması ve kullanımı hakkında konuşmaya ve tartışmaya davet ediyor. Bu Forumdaki odak temaları, yeni malzemeler ve uygulamalar ile değer zinciri boyunca sürdürülebilirlik ve kaynak tasarrufu olacak.

Interplastica ile aynı anda düzenlenen Upakovka 2020 olacak. İşleme ve paketleme ağırlıklı olacağı söyleniyor. Upakovka’da 250’den fazla katılımcı, yenilikçi paketleme makineleri, paketleme malzemeleri ve medya üretimi için teknolojiler ve malzemeler sergileyecek. Böylece bu olay, Interplastica ziyaretçileri için bolca sinerji yaratacak.

Interplastica, Moskova Sergi Merkezi’nde 1, 2 ve 8. Salonları işgal edecek. Bunun yanında Upakovka, Forum Salonu’nda yer alacak. İki etkinlikte 25.000 ticaret ziyaretçisinin katılımı bekleniyor. Interplastica’ya giriş biletleri, sahiplerine Upakovka’yı ziyaret etme izni sağlar.

Başvurularınızı yapmak için gerekli linkler: Interplastica Başvur (https://www.interplastica.de) Upakovka Başvur (https://www.upakovka-tradefair.com)

 

PAYLAŞ