KAKTÜS SUYUNDAN PLASTİK ÜRETMEK

Çevre duyarlılığının yükselmesiyle atılan en önemli adımlardan biri plastiğin hammadde olarak geri dönüşmesi yönünde oldu.

Çevre duyarlılığının yükselmesiyle atılan en önemli adımlardan biri plastiğin hammadde olarak geri dönüşmesi yönünde oldu. Tayland ve Vietnam’da ambalaj olarak muz yapraklarının kullanılması, kendi kendine yok olan ambalaj malzemesi, içindeki su bitince yok olan şişe, farklı ürünlerde yeniden kullanım için LEGO benzeri ambalaj malzemesi gibi örnekler bu alandaki çabaları ortaya koyuyor. Dünyayı kurtarmak için canla başla çalışan bilim insanlarından biri olan Sandra Pascoe de kaktüs yapraklarının suyundan elde ettiği doğal plastikle soruna çarpıcı bir çözüm sunuyor.

Sandra Pascoe, bugün kullandığımız plastiklerin yerine koyabileceğimiz doğal bir plastik üretmek hedefiyle yola çıkmış ve bunu da başarmış. Biyoplastik yapmak için en yaygın ve yenilebilir kaktüs çeşidi olan nopal kaktüsünü, yani çok dikenli armut kaktüsü seçmiş bulunmakta. Bu ürünün, Meksika mutfağında da önemli bir yeri olduğunu ve çok faydalı bir besin kaynağı olduğunu da belirteyim.

Sandra Pascoe, biyoplastik malzemeyi nopal suyunun şekerlerinden (monosakaritler ve polisakaritler) elde etmiş. Kaktüs suyundaki şekerler, pektin ve organik asitler malzemeyi yoğun kıvamlı ve dirençli kılıyor. Özellikle akmazlık özelliği, viskozite veya ağdalık olarak da biliniyor. Esnek ve aynı zamanda sağlam bir malzeme üretmeyi mümkün kılıyor.

Meksika kaktüsü dünyanın en büyük çevresel problemi olan plastik atıklar için bir çözüm olabilir mi? Guadalajara kentindeki Atemajac Valley Üniversitesinde çalışan Sandra Pascoe, bunun mümkün olduğunu söylüyor. Meksikalı araştırmacı Sandra Pascoe kaktüs suyundan doğal plastik yapılabilen bir yöntem keşfetti.

Dikenli armut kaktüsü, Meksika`nın simgesi durumunda. Ayrıca ülkenin bayrağında da yer alıyor. Bu ürünün, plastik atıkların azaltılması konusunda bir çözüm olabileceği söyleniyor. Zira Meksikalı araştırmacı Sandra Pascoe, dikenli armut kaktüsünden ambalaj malzemesi üretti. Bu doğal plastik ileride, fosil yakıt temelli plastik çatal bıçak takımı, poşet ve diğer tek kullanımlık ürünlerin yerini alabilir.

Kaktüsleri toksik olmayan katkı maddeleri ile birleştirip farklı türde ambalaj malzemeleri ortaya çıkardı. Amaçlarının tek kullanımlık ürünler tasarlamak olduğunu söyleyen Pascoe, ambalaj malzemesi testlerine hala devam ediyor.

Pascoe bu biyoplastiğin; fosil yakıt temelli plastik çatal bıçak takımı, poşet ve diğer tek kullanımlık ürünlerdeki plastikle yer değiştirmesini istiyor. Malzeme toprakta bırakıldığında 1 ayda, suda kaldığında ise yalnızca birkaç günde biyolojik olarak çözünebiliyor. Zehirli bir malzeme olmadığından doğaya ve sağlığa zarar vermiyor. İçme suyuna karışıp insanların midesine gitmesi veya deniz canlıları tarafından yutulması durumunda zararsız.

Şu anda Meksika’da 300 farklı nopal kaktüs türü bulunuyor. Pascoe şu anda biyoplastiği endüstriyel ölçekte üretmek için hangisinin en uygun tür olduğunu araştırıyor. Anlayacağınız plastiğe rakip olmasına daha zaman var. Yıl sonuna kadar çalışmalarının patentini alarak, 2020’de daha büyük ölçekli üretime geçmek istiyor. Birleşmiş Milletler rakamlarına göre, Latin Amerika ve Karayipler dünya çapındaki atıkların yaklaşık yüzde 10`unu üretiyor.

 

PAYLAŞ