AMAN KIRILMASIN

Doğanın en güzel hediyelerinden biridir elbette çiçekler.

 

Doğanın en güzel hediyelerinden biridir elbette çiçekler. Ormanlarda, meralarda, bahçelerde hatta sert kayalıklarda adeta başkaldırır gibi hayata meydan okur gibi açar çiçekler. Farklı farklı renkleri, güzel dokuları ve ruhumuzu tedavi eden kokuları ile dokunurlar hayatımıza.

Özel günlerimizde sevgimizin bir göstergesi, hüzünlü anlarda duygularımızın en saf habercisi değilmidir onlar? Elbette doğada en saf ve masum halleri en güzellerdir. Elbette onlar da bir canlıdır ve dalında, yaprağında güzellerdir. Ancak ciddi bir ekonomi oluşturmaları ve metropollerde çok kolay elde edilememeleri sebebi ile mezatlarda ve çiçekçilerde yerlerini almışlardır.

 

 

Bizlere stres yaratan, tedarikçilerine ciddi külfet getiren önemli bir konu var aslında bir türlü çözülemeyen. Taşınmaları… Çok güzel bir buket ile çiçekçiden çıktığımızda aman aşağıya doğru tutayım kırılmasın, yok yok olmadı en iyisi iki elimle tutayım, bagaja mı koyayım, arka koltukta mı götüreyim derken ciddi matematik ve fizik hesapları yaparız. Birde çiçekleri ve bitkileri yetiştiricilerden tüketiciler için hazırladıkları depolara ulaştırmak için nasıl bir mücadele söz konusu varın siz düşünün.

 

 

Flopak USA, çiçek ve bitki paketleme malzemelerini yepyeni bir şekilde teslim eden “devrim niteliğinde” bir nakliye sistemi geliştirdi. Flopak’ ın patent bekleyen Paklite nakliye sistemi, navlun maliyetlerini % 50′ ye kadar düşürüyor ve çiçek ürünlerini yetiştiriciler ve perakendeciler için oyunun kurallarını değiştiren operasyonel verimlilikler yaratan bir formatta sunuyor. Paklite nakliye sistemi, çiçek saksı kapaklarını yerden tasarruf sağlayan tüplere yerleştirir. Bu hafif, dayanıklı borular, temel olarak bir palet kullanılarak bir sunta iskelet içine istiflenir. Ürün daha sonra küçültülerek ambalajlanarak sevkiyata hazır hale getirilir. Sonuç olarak ortaya çıkan ağırlık düşüşü, Flopak’a göre nakliye maliyetlerinde genellikle % 40 ila % 50 arasında önemli tasarruflar sağlıyor. Paklite, geleneksel palet ve kutu sistemlerine göre % 327′ ye varan bir artışla tek bir palette 86.000 tencere örtüsü gönderebilir. Yeni sistemin verimliliği nedeniyle, stok daha sıkıdır ve bir manşon içinde 600 adede kadar birime izin verir; önceki sistemler sadece 250 tutabiliyordu. Ayrıca, her biri dört pound ağırlığında olan hafif kollar kolayca taşınabilir ve depoda kullanılabilir. Yetiştiriciler, bitkileri perakendecilere göndermeden önce bir araya getirmek için saksı kapaklarını kullanırlar. Flopak’ın duyurusu, çiçek ambalaj ürünlerini kolaylıkla depolayabilmeleri, erişebilmeleri ve kaldırabilmeleri çok önemlidir.

 

 

Paklite sistemi, yetiştiricilerin karşılaştığı önemli zorlukları fark ettikten sonra geliştirildi ve tüm çiçek paketleme endüstrisinin ürünleri paketleme ve sevk etme şeklini değiştirmesi bekleniyor. Elbette hayatın her alanında plastik bize inanılmaz alternatifler ve çözümler sunuyor. Çiçeklerin ve bitkilerin lojistiği ve depolanması konusunda olan çözümü ise paha biçilemez nitelikte. Aman çiçekler kırılmasın, aman plastik karşıtları bu güzel gelişmenin haberi ile kırılmasınlar.

 

 

 

 

BAS PEDALA

Doğanın en güzel hediyelerinden biridir elbette çiçekler.
PAYLAŞ