Volvo’dan Geri Dönüşüm Hamlesi

* Ayarlar-altyazılar seçeceğinden Türkçe alt yazı aktif hale getirilebilir.

İsveçli otomobil üreticisi Volvo’nun CEO’su Hakan Samuelsson 2025 yılında itibaren araçlarda kullanacakları plastiklerin %25’inin geri dönüştürülebilir malzemelerden elde edileceğini açıkladı. Samuelsson, geri dönüştürülmüş plastik kullanımının arabaların kalite ve güvenliğini etkilemeyeceğini belirtti. Geçtiğimiz yıl ürettiği araçlarda kullandığı plastiklerin %5’ini geri dönüştürülmüş malzemeden üreten Volvo, bu projeleriyle Birleşmiş Milletler’in de takdirini topladı. Şu an Birleşmiş Milletler Çevre Programı’nın başında yer alan Norveçli diplomat ve eski politikacı Erik Solheim Reuters’a verdiği demeçte, “Bu, atıkların otomobil üretiminde ham madde olarak kullanılmasına yönelik ilk girişim” dedi.

Otomotiv sektöründe sürdürülebilirliği odak noktasına alan Volvo, bu konudaki kararlılığını göstermek için XC60 T8 plug-in hibrit SUV’un özel bir versiyonunu üretti. Standart XC60’a birebir benzeyen bu özel versiyonun farkı, kabin tarafında geri dönüştürülmüş materyaller içeren plastik parçaların kullanılmış olmasından ileri geliyor.

Söz konusu Volvo XC60 modelinin konsolu atılmış balık ağları ve halatlar kullanılarak geri dönüştürülen plastik materyallerden oluşturulmuş. Koltuklar ve paspaslarda da plastik pet şişelerden elde edilen iplik ile tekstil atıklarından geri dönüştürülen pamuk karışımı kullanılmış. Eski Volvo modellerinden çıkarılan koltuklar da dönüştürülerek ses yalıtım malzemesi halini almış.

2025 yılından sonrası bu hedefi koyan şirket, otomotiv endüstrisindeki tedarikçilerin de sürdürülebilir yeni nesil bileşenler geliştirerek kendisine destek vermesini istiyor. İsveçli üretici daha önce de 2019 yılından itibaren elektrikli araçlara odaklanacağını açıklamıştı.

PAYLAŞ