ANTİBAKTERİYEL HAYAT SIVISI

Ülkemizde misafirliğe gidildiğinde ev sahibi önce kolonya ikramında bulunur meğer bizi öncelikle dezenfekte etmek istiyorlarmış. Şaka bir yana koronavirüs ilk vaka açıkladığında her ülkede kaosların yaşandığını gördük.

Ülkemizde misafirliğe gidildiğinde ev sahibi önce kolonya ikramında bulunur meğer bizi öncelikle dezenfekte etmek istiyorlarmış. Şaka bir yana koronavirüs ilk vaka açıkladığında her ülkede kaosların yaşandığını gördük. Şuursuzca marketlere koşanlar, eczaneleri talan edenleri hep birlikte gördük ve inkar etmeyelim yeri geldi bizlerde şuursuzca koştuk bir el dezenfektanı için…ve bir anda raflar boşaldı fiyatlar yükseldi stoklar tükendi.

Stoklarımızı kendimiz yönetebiliriz aslında. Dezenfektan ürünlerin pompaları ve şişeleri saklayarak tekrar tekrar kullanabiliriz. Dezenfektan alımlarımızı 5 LT olarak satın alarak aynı şişede ve aynı pompa ile kullanabiliriz. Üretici firmalar dezenfektan üretmekten çok dezenfektanı doldurabileceği şişe tedarikinde zorlanmaktadırlar.

ABD’deki şirketler el dezenfektanı talebine karşılık vermek için daha fazlasını üretmeye çalışıyorlar ancak yine de el dezenfektanı bulmak zor ve yakında talebe karşılık vermek çok mümkün gözükmüyor.

Alkol bazlı el temizleyici yapan şirketlere göre, daha yüksek üretim kısmen daha fazla arz haline gelmiyor çünkü plastik şişeleri tedarik etmek çok zor.

Buna ek olarak, pandeminin ön hatlarındaki sağlık kuruluşlarının sevkiyatları önce yapıldığı için bireysel kullanıcı zaten el dezenfektanına çok rahat ulaşamıyor. Tüketiciler buldukları ürünler ile yetinmek zorunda kalıyor.

Pazar araştırma firması Nielsen’in verilerine göre, ABD satışlarının 28 Mart’ta sona eren dört hafta içinde bir önceki yıla göre % 239 arttığını gösteriyor. Yani hepimiz bir şişe el dezenfektanı alırken, üretimde yer alan şirketlerin bu talebe yetişemedikleri net ortada.

Plastik konteyner üreticisi Berry Global Group Inc. , “yeni bir talep seli” ile başa çıkmak için Mart ayında üretim kapasitesini ABD genelinde artırdı. Amy Waterman, kapaklar ve polietilen veya PET’ten yapılmış plastik şişe siparişlerini yetiştirmek için  tüm tesislerinde 24 saat operasyonlar yürüttüğünü söyledi. Ancak daha yüksek üretim, daha fazla plastik arzı olduğu anlamına gelmez, çünkü pandemi sırasında başka bir öncelik olan gıda üretimi de dramatik bir şekilde artmaktadır. Sadece şişeler değil. Kozmetik ve kişisel bakım ambalajları için özel parçalar yapan AptarGroup Inc. , losyon pompalarının ve dezenfektan kapaklarının üretimini artırdı. Ancak talep hala arzın üzerinde.

Örneğin, RPP Products Inc. otomotiv sıvıları üretmektedir, ancak birkaç hafta önce dezenfektan üretimine başlamıştır. Şirket haftada 150.000 galon üretebiliyor olsa da, şimdilik tek seçeneğinin otomotiv şişelerine dezenfektan paketlemek olduğunu açıkladı.

Şu anda diğer tüm ürünlerden daha fazla el dezenfektanı satan Kaliforniya merkezli bir kozmetik firması olan QYK Brands LLC, sorunun sadece yetersiz tedarik edilen plastik kaplar olmadığını söylüyor. Genel Müdür Rakesh Tammabattula , jel yapmak için gereken kimyasal bileşiklerin de yeterli olmadığını söyledi.

Dezenfektan şişe, kap ve pompalarının geri dönüştürülebilir olduğunu, hiç olmazsa aynı şişe ve pompaları kullanabileceğimizi unutmayalım. Hep birlikte kazanacağız.

PAYLAŞ