AŞIK OLDUĞUMUZ ARMA

Tutku, sözlük anlamı ile istenç ve yargıları aşan bir coşku olsa da hayatımız da tam olarak tanımlanamaz bir duygu veya davranış biçimi. Kimine göre çikolataya karşı bir aşk kimine göre bir futbol takımı…İnsanoğlu tutkuları ile varoluş savaşı veriyor gibi bazen…

Tutku, sözlük anlamı ile istenç ve yargıları aşan bir coşku olsa da hayatımız da tam olarak tanımlanamaz bir duygu veya davranış biçimi. Kimine göre çikolataya karşı bir aşk kimine göre bir futbol takımı…İnsanoğlu tutkuları ile varoluş savaşı veriyor gibi bazen… Bazen de varoluşu ile tutkularına daha da sıkı sarılıyor.

Otomobiller tabii ki en büyük tutkularımızdan biri… Bazılarına göre konfor, bazılarına göre hız, bazılarına göre tasarım, bazılarına göre de arma. Aslında her armanın olduğu gibi otomobil armalarının da bir hikayesi var elbette.

 

 

ALFA ROMEO; Alfa ismi aslında Anonima Lombardo Fabbrica Automobili’nin kısaltması. Romeo ismi ise şirketi 1915 yılında satın alan Nicola Romeo’dan geliyor. Firma 1910 yılında Milano’da kurulduğunda yönetim logo olarak, şehrin iki sembolünü kullanma kararı aldı. İlki, şehrin logosunda yer alan kızıl bir haç. İkincisi, Visconti Ailesi’nin flamasından alınan bir yılandı. Bu ilginç logo, ilk Haçlı Seferi’nde Araplar’a karşı kazanılan zaferi simgeliyor.

 

ASTON MARTIN; Aston Martin ismi şirketin kurucularından olan Lionel Martin’in soyadından ve başarıyı bulduğu yer olan Aston Hill Climb’den geliyor. Amblemde yer alan kanatlar hızı simgelemesi için logoya 1927 yılında eklenmiş ve Bentley’nin kanatlı kaput üstü logosundan ilham alındığı düşünülüyor.

 

AUDI; Şirketin kurucusu August Horch, kendi soyismini verdiği şirketten ayrılmıştı ve aynı ismin bir daha kullanılması yasaktı. Daha sonra August’un oğlu Latincede Horch ile aynı anlama geldiğini söyleyerek Audi ismini önerdi. Audi logosu olan iç içe geçmiş 4 halka ise 1932 yılında Almanya’da birleşerek güç birlği oluşturan dört adet otomobil firmasını (Audi, DKW, Horch ve Wanderer) temsil eder. Gümüş renk de Almanya’nın ulusal yarış renginden geliyor.

 

BENTLEY; Bentley, ilk olark 1. Dünya Savaşı sırasında uçak motorları yaparak adını duyurmuştu. Amblemdeki kanatların nedeni de bu. Logonun gümüş rengi ise entellektüelliği simgeliyor. Amblemin her iki tarafındaki kanatların ise farklı sayıda tüye ev sahipliği yaptığı görülüyor, bunlar markanın tarihi boyunca değişim göstermiş.

 

BMW; Bavarian Motor Works isminin kısaltması olan BMW, ilk olarak sadece uçak üretiyordu. Bu yüzden logonun iç kısmındaki mavi bölümler gökyüzünü simgelerken, beyaz bölümler ise uçağın pervanesini oluşturuyor. Başka bir iddia ise amblemdeki mavi beyaz renklerin Bavyera eyaletinin renklerinden geldiği yönünde.

 

 

BUGATTI; Bugatti ismi markanın kurucusu olan Ettore Bugatti’den geliyor. Kırmızı ovalin kenarındaki 60 noktanın ise Bugatti’nin conta eksikliği nedeniyle motorunda kullanılan emniyet tellerini temsil ettiği iddia ediliyor.

 

 

CITROEN; Citroen ambleminde kullanılan Fransızların çift açılı çavuş simgesi, daha önce başka bir Citroën ürünü olan dişli çarklarda kullanılıyordu. 1919 yılında araba yapımına başlayan Fransızlar, ürettikleri ilk arabalarında da çift açılı amblemi kullanmayı uygun bulmuşlar.

 

 

FERRARİ; Logonun üst tarafında İtalya bayrağı yer alırken, fontu oluşturan sarı renk ise Modena şehrinin rengi. Scuderia Ferrari’nin ilk harfleri de logodaki yerini almış. Logoda en dikkat çeken şahlanan siyah atı hikayesine gelirsek: 1. Dünya Savaşı sırasında hayatını kaybeden bir pilotun annesi olan Kontes Paolina’nın Enzo Ferrari’ye oğlunun uçağı üzerindeki şaha kalkan at figürünü arabalarında kullanmasını ve bunun ona iyi şans getireceğini söyler. Ferrari de pilotun annesinin sözünü dinleyerek, şaha kalkan siyah atı logosunda kullanmaya başlar. Logoda siyah bir at kullanılmasın sebebi ise kahraman pilot için bir yas sembolü niteliğinde olmasından.

 

 

FORD; Mavi oval ilk olarak 1927 yılında kullanıldı. Şirketin kurucusu Henry Ford’un imzası, 1909 yılında ilk kullanıldığından bu güne neredeyse değişmeden geldi.

 

JAGUAR; 2.Dünya Savaşı’ndan önce SS Cars olarak bilinen marka, daha sonra zarafet ve sürekli ileri hareketi simgeleyen Jaguar’ı kendine yeni isim olarak seçmiş. Logosu da tabi ki bir jaguar olacaktı.

 

 

LAMBORGHINI; Markayı kuran Ferrucio Lamborghini, markanın amblemi olarak burcu olan boğayı seçmiş. Ve tüm Lamborghini modellerinin ismi İspanya’daki güreşçi boğalardan gelir.

 

 

MASERATI; Maserati kardeşlerin doğduğu Bologna’da bulunan fıskiyeli havuz logoya ilham vermiş. Neptün’ün deprem, fırtına ve atların tanrısı olmasından da etkilenen kardeşler, üçlü çatallı mızrağı da kendilerine logo olarak seçmiş.

 

 

MAZDA; Ahura Mazda, Perslerin Zerdüştlük Tanrısıdır. Şirketin web sitesi şirket adının aynı zamanda kurucusu olan Jujiro Matsuda’dan geldiğini belirtmektedir. Mazda logosundaki yuvarlak form güneşi simgelerken, M harfi ise Mazda’yı ifade ediyor. Amblem aynı zamanda kanatlarını açmış özgürlüğü simgeleyen bir kuş olarak da algılanıyor.

 

 

MERCEDES-BENZ; Mercedes-Benz’in kurucusu Karl Benz, motor fabrikası Deutz ve Köln manzaralı evinin tepesine bir yıldız amblemi koymuş ve eşine yazdığı mektupta, bu yıldızın bir gün başarıyı ve gücü temsil edeceğinden bahsetmiş. Yıllar içinde logoda değişiklik olsa da “karada, havada, suda” fikrini simgeleyen yıldız kalıcı olmuş.

 

 

PORSCHE; Porsche’nin amblemindeki siyah at, Almanya’nın Stuttgart şehrinin armasından. Geyik boynuzu ile kırmızı-siyah çizgiler ise Almanya’nın Württemberg köyünün flamasından alıntı.

 

 

TESLA; Markanın ismi alternatif akımı bulan Nikola Tesla’dan geliyor. Logoda yer alan stilize edilmiş T harfinin dik kısmı rotor direğini ve bunun üzerine eğri çizgi ise sabit bobinin bir kısmını temsil ederek, elektrik motorunun kesitini bizlere gösteriyor.

Ve daha bir çoğu… O ışıl ışıl parıldayan, özenle temizlediğimiz, sosyal medyada paylaşmaya doyamadığımız, tutku ile bağlı olduğumuz otomobil logolarının aslında bir çoğu plastiktir. Daha önce otomobil logonuzu zarar gördüğünden dolayı değiştirmediyseniz plastik olduğunun farkında bile değildiniz belki de… Otomobil logonuzu 3D printer ile basmak veya satın alarak değiştirmek 10 dakikanızı bile almayacaktır. Unutmayın her parlayan madde metal değildir ama her parlayan madde büyük olasılık ile plastiktir.

PAYLAŞ