ATIK ŞAMPİYONLARI

Dünyanın en kapsamlı temizleme eylemi olan Dünya Temizlik Günü, Hollanda’da hızla büyüyen bir hareket. Dileriz ki bu hareketin tüm ülkelerde aynı hızla büyümesidir. 40 bine yakın katılımcı atıkları temizlemek için dışarıya çıktı...

Dünyanın en kapsamlı temizleme eylemi olan Dünya Temizlik Günü, Hollanda’da hızla büyüyen bir hareket. Dileriz ki bu hareketin tüm ülkelerde aynı hızla büyümesidir. 40 bine yakın katılımcı atıkları temizlemek için dışarıya çıktı ve sonuç bizler için çok şaşırtıcı olmadı Toplanan atıkların ilk üç sırasından sizlere bahsetmek istiyoruz.

 

 

Birinci sırada sigara izmaritleri, ikinci sırada sigara kutuları, üçüncü sırada hazır yiyecek ambalajları… Son iki yılın yükselen atık oranı ise enerji içecekleri kutularına ait. Görülen o ki atıkların içerisinde plastik torbalardan ve plastik şişelerden pek bahsedilmiyor. Peki plastik torbalar ve plastik şişeler acaba basının mı hedefinde sadece veya belli çevreler mi sadece bunlardan rahatsız bilinmez.

 

 

Atıkların sadece plastiklerden oluşmadığını ısrar ile anlatmaya çalışıyoruz. Denizlerin yüzeyinde gördüklerimiz, derinliklerde olanların yanında belki de devede kulak ama göz önünde olan daima suçludur. Yanlış bir bakış açısı ve yanlış algılar ile hayatımızı kolaylaştıran ve her alanda faydalandığımız ürünlere saldırmak ne kadar doğru? Dünya Temizlik Günün’ de elde edilen verilere dikkatli bakmak gerekir. Sadece madde olarak değil sadece kirlilik olarak değil aynı zamanda psikolojik olarak ta bu verileri değerlendirmek gerekir. Verilen doğrultusunda ilk üçte olan şampiyon atıklar insan sağlı için zaten doğrudan bir tehdit. Yükselen atık değeri konumunda olan enerji içecekleri hayatımızın neresinde? Belki de çevreden önce bunları tartışmak gerekir.

 

 

Verilerin psikolojik tarafı bir yana ham madde olarak değerlendirdiğimizde, atıkların sadece plastiklerden oluşmadığını görmek zor olmasa gerek veya atıkların sadece plastiklerden ibaret olduğunu konuşmak tam bir körlük veya art niyet göstergesi. Maddelerin doğada yüzyıllar boyunca parçalanmasında plastik hangi sırada acaba kaçımız biliyoruz?

Cam Şişe 4000 yıl
Plastik 1000 yıl
Metal: 700 yıl
Pil 300 yıl
Alüminyum 200 yıl

Plastiği 80 yıldır biliyor olmamız tahmin edilen süreyi sadece bize sunmaktadır, kesin bir süre değildir bunun detayına girmek bile yersiz diye düşünüyoruz.
Asıl sorulması gereken soru atıkların doğada ne işi var o atıklar doğaya nasıl atıldılar?

PAYLAŞ