BALONCUKTAKİ ADAM

İnsanoğlu var oluşundan günümüze öncelikli olarak hayatta kalma mücadelesi vermiştir. Kişisel tedbir ve savunma, insanların içine döndükçe ve kendi merkezine odaklandıkça çok daha önemli hale gelmekte hatta bencil bir akıma bile dönüşmektedir. Pandemi ilanı ile birlikte yağmalanan marketler, aşırı tüketim ve içe kapanma bir savunma metodu olarak içgüdüsel hayatımıza bir anda hızlı bir giriş yaptı.

İnsanoğlu var oluşundan günümüze öncelikli olarak hayatta kalma mücadelesi vermiştir. Kişisel tedbir ve savunma, insanların içine döndükçe ve kendi merkezine odaklandıkça çok daha önemli hale gelmekte hatta bencil bir akıma bile dönüşmektedir. Pandemi ilanı ile birlikte yağmalanan marketler, aşırı tüketim ve içe kapanma bir savunma metodu olarak içgüdüsel hayatımıza bir anda hızlı bir giriş yaptı. Pandemi sürecinin uzaması ile insanlar sokağa çıkma ihtiyacı ile virüsten korunma yöntemleri geliştirdiler. Bu yöntemler yüzyıllardır süre gelen hayatta kalma endişesinin farklı, bazen tuhaf yansımalarıydı. Kişisel tedbir ve savunma deyince aklımıza ne kadar öncelikli olarak silahlanma gelse de makalenin başlığından da anlaşılacağı üzere tabii ki konumuz silahlar değil plastik.

 

Maskeler, yüz siperlikleri, dezenfektanlar, vitaminler, ek takviyeler, kolonyalar, ıslak mendiler, plastik bariyerler ve daha niceleri. Kendimizi koruyoruz, herkes kendi tedbirlerini alıyor. Herkes virüsten korkuyor…mu? Korku hayatımıza bir çok tedbiri entegre etti yetmedi şimdide insan boyutunda baloncuklar hayatımıza giriş yaptı.

 

Avustralya’nın Victoria kendinde bir adam, büyük plastik bir balonun içinde sokakta dolaşmaya ve virüsten bu yöntem ile korunmaya karar verdi. Çocuk parklarında, farklı spor dallarında kullanılan balonlara benzeyen bu insan boyutundaki devasal baloncuk tabii ki kısa sürede popüler oldu ve bir çok yorum aldı. Yorumların her zaman olduğu gibi büyük kısmı alaycı bir tavır ile yazıldı ancak bu yöntemin bu baloncuğun koronavirüsten korunmada etkili olduğu ortada ve net bir konu. Yasaların bu baloncuğa ne kadar izin vereceği veya ne kadar uygun olduğu tartışma konusu olsa da bir çok kişi insan boyunda olan bu baloncukların denenmesi konusunda hemfikir durumda.

 

Baloncukları aslında temin etmek çok kolay. Daha önce bir çok alanda eğlence ve spor ürünü olarak üretilen ve kullanılan bu baloncukları hatta isterseniz kendi markanız ile ürettirebiliyorsunuz. Bir düşünsenize kamyon yazıları ile süslenmiş dev baloncuklar içinde insanlar hızla yol alıyorlar. Belki de çok eğlenceli olabilir kim bilir? PVC/TPU malzemeden 42x36x28 cm. boyutunda ortalama 20 kg. olarak üretilen baloncuklar, biraz ağır gibi görünse de ivmelendiğinde çok ta problem yaratmamakta. Ağırlığı sorun olsaydı Avustralyalı çılgın 24 mil gidemezdi diye tahmin ediyoruz.

 

Zaman içerisinde pandeminin daha da uzaması sebebi ile mucitleri ve farklı fikirleri daha da duyacağız gibi gözüküyor. Şartlar ne olursa olsun yıl ne olursa olsun insanoğlu hayatta kalmak için kendi tedbirlerini, ülkeler kendi yasalarını üretmeye devam edeceği koşulsuz bir gerçek.

 

PAYLAŞ