BAS GİTSİN

Dünyada pandemi devam ediyor ve tabii ki kaygılarımız da devam ediyor. Toplum içinde bulunduğumuz her an her dakika daha da tedbirli olmamızı gerektiriyor. Toplum içinde iken temel ihtiyaçlarımızdan biri olan yemek yemeği erteleyebilirsiniz...

Dünyada pandemi devam ediyor ve tabii ki kaygılarımız da devam ediyor. Toplum içinde bulunduğumuz her an her dakika daha da tedbirli olmamızı gerektiriyor. Toplum içinde iken temel ihtiyaçlarımızdan biri olan yemek yemeği erteleyebilirsiniz belki ama tuvalet ihtiyacınızı ertelemeniz çok mümkün olmasa gerek. Hijyen koşulları bir tarafa içimizdeki paranoya bizi tuvalet ihtiyacımızda da rahat bırakmaz tabii ki.

Tuvalet girişinde gördüğümüz sensörlü kapı bizi bir nebze rahatlatır. Tuvalet kabininize girdiğimizde hijyenik klozet kapak sistemini görüp düğmeye bastığımızda klozetteki naylonun değiştiğini gördüğümüzde derin bir nefes alırız. Şimdi sıra sindirimin son noktası olan çıktıları sonsuz bir yolculuğa göndermekte… Tabii bas gitsin!!! Peki bize kolaylık sağlayan sistemin en basit ama en önemli parçası olan sifon hakkında ne kadar bilgi sahibiyiz? Belki de bir çoğumuz için sadece bir düğüme… Ya o düğüme çalışmazsa ve kendi başınızın çaresine bakmanız gerekiyorsa?

 

 

Sifon herhangi bir kuvvete gerek duymaksızın sıvı iletimi yapabilen ters U biçimindeki tüpe verilen addır. Sıvının tüp içindeki yukarı yönlü hareketi atmosfer basıncıyla sağlanır. Alafranga tuvaletlerin temel bileşenidir. Sifon, tek bir boru veya tüm boru sistemine sahip olabilen eğimli bir armatürdür. Bükülme nedeniyle cihaz, hoş olmayan pislik kokularının odaya girmesine engel oluşturuyor. Bu, bir su fişinin oluşturulmasıyla elde edilir, çünkü sifonun bükülmesi, belirli bir miktar suyun biriktiği bir karter oluşturur. Modern dünyada, her biri kendi pozitif ve olumsuz taraflarına sahip olan çeşitli materyallerden bu tür cihazların üretimi gerçekleştirilmiştir.

Bugün plastik sifonlar daha popüler. Bu popülerlik, ürünlerin düşük maliyeti ve iyi performansları nedeniyle elde edilir. Bu arada, plastik sifonlar çok kuvvetlidir, yüksek mukavemetlidirler. Bu tür sifonların, kimyasal etkilere karşı bağışık oldukları için kimyasal yollardan temizlenmesi önemlidir. Diğer bir avantaj ise, kurulum yerinden bağımsız olarak böyle bir ürünün montaj kolaylığıdır. Diğer şeylerin yanı sıra, plastik kireç skalası oluşumuna karşı direnir.

 

 

Zamanla, tüm sıhhi gereçlerin tasarımı değişir, aynı sifon için de geçerlidir. Bununla birlikte, edindiği tasarım ne olursa olsun, sifonun ilkesi değişmeden kalır. En basit şema şu şekilde temsil edilebilir:
lavabonun içinden su şişeye girer;
birkaç borudan geçer;
karda bir miktar su kalır;
suyun geri kalanı kanalizasyona girer, çıkıştan geçer;
kartere yerleştirilen su, kanalizasyon sisteminde kalan hoş olmayan bir kokuya neden olan bir tıkanıklık yaratır.
Tabii ki sifon sadece tuvaleti veya küvetleri temsil etmez, bir çok alanda farklı kullanımları ve bir çok alanda farklı anlamları vardır, mesela kahve demlemede sifon yöntemi ilk akla gelenlerden.

PAYLAŞ