BAS PEDALA

 

Korunmak… kazalardan korunmamak hayatımızı bir anda kabusa çevirebilir. Elektrik çarpması, yangın, küçük ev kazaları, trafik kazaları, gezi kazaları ve daha binlercesi. Etrafımızda kazalardan kaynaklanan bir çok dram söz konusu. Peki Pazar gezmeleri? Özellikle çok sevdiğimiz her yaşta keyif aldığımız bisiklet gezileri… Bazıları için gezinin de ötesinde bisiklet, bir ulaşım aracı!!!

 

 

Şimdiye kadar pazar gezileri veya deneyimli sporcular için ayrılmış olan bisiklet, şu anda özellikle kentsel alanlarda patlama yaşıyor. Kirletici taşımacılığa bir alternatif ve sağlığa faydalı bir spor aktivitesini uygulama fırsatı sunan bisiklet çılgınlığı, elektrik destekli bisikletlerdeki patlama nedeniyle yayılıyor ve büyüyor. Yol ölümlerinin sadece % 5’ini oluştursalar da, bisikletliler en savunmasız ulaşım araçları arasındadır. Baş kasklarla korunurken, vücudun en fazla darbeye maruz kalan göğüs kısımları özellikle ciddi yaralanmaların % 40’ını oluşturuyor. Bu bariz güvenlik endişeleriyle karşı karşıya kalan, otomotiv dışı hava yastığı teknolojilerinde uzmanlaşmış Fransız Helite şirketi, bisikletçiler için bir düşme veya kaza durumunda kendilerini koruyan ilk hava yastığı yeleği olan B’Safe’i piyasaya sürmeye karar verdi.

 

 

Motosikletçiler için tasarlanan modele çok benzer şekilde, sistem şokları algılayan ve bisikletlinin hareketlerini gerçek zamanlı olarak analiz eden bir dizi sensör kullanır. Sürücü, bisiklete bindiğinde yeleğini çalıştırır. Bu, kablosuz bağlantı yoluyla birbirleriyle iletişim kuran iki sensörü tetikler: birincisi yeleğin üzerinde, ikincisi ise eyere bağlanır. Bu sensörler bir kaza veya düşme ile eşanlamlı olan olağandışı şokları ve hareketleri tespit etmektedir. Yeleğin içine yerleştirilmiş görünmez yastıklar, çarpmadan önce en iyi korumayı sağlamak için 80 milisaniyede şişer ve sürücü yere çarptığında şokun % 90’ını emer.

 

 

Helite’nin kurucusu Gérard Thevenot, “İki hava yastığı içeren bir yeleğimiz var” dedi. Bir kaza durumunda, hava yastıkları omurgayı ve ön bölge olan göğüs, karın ve boynu korumak için otomatik olarak şişer.

 

 

Yelek, polyester bir kumaştan yapılmıştır ve klasik bir bisiklet yeleğine benzemektedir. Geceleri oldukça görünür kılan yansıtıcı şeritlerle donatılmış, siyah veya sarı renklerde mevcuttur. Poliüretan film kullanılarak su geçirmezdir. Elbette Helite B’Safe yeleği yeniden kullanılabilir, yalnızca yastıkları şişirmek için kullanılan CO2 kartuşunun her aktivasyondan sonra değiştirilmesi gerekir. Temmuz ayından beri Fransa’da ve Eylül ayından bu yana Avrupa’nın geri kalanında mevcut olan B’Safe yeleği, güvenli bisiklet sürüşleri için hızla yayılacak gibi duruyor. Tabii bisiklet yollarının da daha fazla yaygınlaşması en büyük dileğimiz.

 

 

BAS PEDALA

Korunmak… kazalardan korunmamak hayatımızı bir anda kabusa çevirebilir. Elektrik çarpması, yangın, küçük ev kazaları, trafik kazaları, gezi kazaları ve daha binlercesi.
PAYLAŞ