BİLİMKURGU KONSER

Pandemi bir çok alışkanlığımızı değiştirdi ve bir çok alanda olumsuz etkilere sebep oldu. Bunu artık her cümlenin başında adeta bir slogan gibi kullanıyoruz.

BİLİMKURGU KONSER

Pandemi bir çok alışkanlığımızı değiştirdi ve bir çok alanda olumsuz etkilere sebep oldu. Bunu artık her cümlenin başında adeta bir slogan gibi kullanıyoruz. Değişen şartlar ve koşullar insanoğlunun en büyük ve en öncelikli kaygısı olan hayatta kalma duyusu ile alakalı elbette. Ancak öyle sıçramalar vardır ki insan hayatta kalmaktan ziyade hayattan keyif almayı hedefler ve bu dürtüyü durduramaz.

Kimine göre hayattan keyif almak para ile doğru orantılıdır kimine göre ise de hayattan keyif almak tamamıyla ruhsaldır. Ruhun gıdası ile elbette ki müziktir. Pandemi süresince iptal olan konserler, yarıda kalan turneler, kapanan sanat alanları ruhumuzun gıdası olan müzik ile buluşmamızı veya paylaşılmasını çok derinden olumsuz olarak etkiledi. Evimizde müzik yapmaya, balkondan balkona sololar bir nebze nefes aldırmış olsa da yarım kalan danslar bir ağızdan söylenemeyen şarkılar eksik kaldı.

 

 

Daha önce balon ile gezen adamdan bahsetmiştik size… ABD’li grup The Flaming Lips insanları müzikleri ile buluşturmak ve yarım kalan danslar olmasın diye plastik balon olayını biraz abartarak konserlerinde kullanmaya başladılar. 11 Eylül’de çıkardıkları 6. albümün ardından 13 Ekim’de ilginç bir konser performansı sergilediler. Grup, benzer bir performansı daha önce ünlü komedyen Jimmy Fallon’ın programında da sergilemişti. Grubun üyelerinden Wayne Coyne planladıkları konserler açısından mekan kapasitelerinin binlerce kişiyi alacak şekilde tasarlanmış olmasına rağmen plastik balonlar ile bu mekanlara yüzlerce kişinin sığdırılabileceğini belirtti. Coyne, CNN’e verdiği röportajda, “Küçük bir çizim yaptım. 2019’da bir gösteri sırasında The Flaming Lips’in resmini çizdim. Uzay balonundaki tek kişi bendim ve herkes normaldi. Sonra 2020 için başka bir çizim yaptım. Tam olarak aynı senaryo, ben bir balonun içindeyim ve diğer herkes de öyle” ifadelerini kullandı.

Müzik endüstrisi bir bütün olarak yaratıcı sektör olmanın yanısıra, hükümetlerin azalan desteğinin ortasında turne, festival ve canlı şovlara alternatifler aramaya devam ederken, yeni alternatifler sürekli ortaya çıkıyor. Salgının yankıları elbette yıllarca hissedilecek, ancak oturma odanızdaki sanal konserlerden , biletli yayın etkinliklerinden veya üçte bir kapasitede konser veren mekanlardan, müzik endüstrisinin geri dönmeye istekli olduğu açık.  Elbette, The Flaming Lips konserlerin de her şey gibi yakında normale döneceğini umuyor. Grup şimdilik herkesi konserlerinde çılgın ve eşsiz bir deneyim yaşatmak için üstün çaba gösteriyor. Müzik severler de bu durumdan oldukça hoşnut gözüküyor.

 

 

Hastalık ne zaman biter bilinmez, yeni hastalık ne zaman olur, bizi daha kaç pandemi bekliyor bilinmez ama her sektör her alan kendi çözümlerini üretmeye hızla devam ediyor ve  by çözümlerde başrol kahramanı plastikler hayatımızı kolaylaştırmada alternatifsiz gibi gözüküyor.  Bilimkurgu konserler plastik sayesinde devam ediyor.

 

 

PAYLAŞ