BİR ELİN NESİ VAR İKİ ELİN SESİ VAR… BU SESİ DUYUN!

Koronavirüs sebebi ile sokaklarda eldivensiz insan görmek nerdeyse imkansız olan son günlerde, eldivenler bireysel olarak kendimizi koruma altında hissetmemizde ve adeta bir güvenlik kalkanı oluşturmamızda gerçekten faydalımı?

Koronavirüs sebebi ile sokaklarda eldivensiz insan görmek nerdeyse imkansız olan son günlerde, eldivenler bireysel olarak kendimizi koruma altında hissetmemizde ve adeta bir güvenlik kalkanı oluşturmamızda gerçekten faydalımı? Türkiye’ de özellikle alış verişlerde zorunlu hale getirilen eldivenler, bulaş riskini azaltmaktadır. Temas ettiğimiz maddelerden ellerimize virüsün geçmemesiniz tek önlemi plastik eldivenler olmakla beraber, plastik eldivenler ile yüzümüze dokunmamalı ve eldivenleri çıkarırken iç taraftan eldivenlerin dış yüzüne dokunmadan eldivenleri çıkarmalıyız.

 

Naylon eldiven de denilen şeffaf eldiven, yüksek yoğunluklu olan Polietilenden üretilmektedir. Her iki ele de uyumlu olan şeffaf eldiven, çok ince bir yapıya sahip oldukları için fazla bir his kaybına neden olmazlar. Bu nedenle çok yüksek hassasiyet ve dayanıklılığa gerek olmayan işlerde diğer eldivenlere göre daha ekonomik alternatif oluşturmaktadırlar. Kullanım alanları çok geniş olan şeffaf eldivenler; hastanelerde, güzellik salonlarında, gıda üretim yerlerinde ve temizlik işlerinde kullanılabilmektedir. Tek kullanımlık özelliği ile gıdaların el değmeden hazırlanmasını sağlamaktadır. Sağlık, hijyen ve temizlik gerektiren birçok alanda güvenle kullanılmaktadır. Dolayısıyla gerçekten faydalımı sorusuna net bir cevap arayanlar için bu açıklama yeterli olacaktır.

 

Herkesin hayatında bir defa da olsa kullandığı lateks eldiven, beyaz ve pudralı olan eldiven modellerindendir. Kauçuk ağacının özünden hazırlanan lateks eldiven, birçok farklı alanda rahatlıkla kullanılmaktadır. Doğal yollardan elde edilen lateks eldivenler dokunsallık hissini de artırmıştır. Tek kullanımlık özelliği ile kullan at eldiven olarak adlandırılan lateks eldivenler, bu özelliği sayesinde ekonomik olarak da uygun olmaktadır. Sağlık kuruluşları tarafından da onaylanan lateks eldivenler, daha çok gıda ve sağlık alanında kullanılmaktadır. Delinmeye ve yırtılmaya karşı son derece dayanıklı olan lateks eldivenler, etkin bir koruma sağlamaktadır. Daha uzun süre kullanma kabiliyeti sunan lateks eldivenler, sürekli değiştirme sorununu da azaltmıştır. Tıp alanında çalışan kişiler için ufak malzeme ve nesneleri kavrama yeteneği çok yüksektir. Daha esnek bir yapıya sahip olan lateks eldivenler, delinmeye karşı da dirençli bir yapıya sahiptir. En çok hastanelerde doktorlar ve hemşireler tarafından kullanılan ve kullanıldıktan sonra mutlaka atılan lateks eldivenler, veterinerler tarafında da kullanılmaktadır. Hijyen gerektiren alanlarda kullanılan lateks eldivenler pudralı olarak üretilmektedir. Böylece hem kullanan kişiyi hem de tema edilen alanı korumaktadır. Lateks eldiven kullanımdaki en önemli nokta, bir kere kullanılan lateks eldivenlerin bir daha kesinlikle kullanılmaması gerektiğidir.

 

Naylon ve Lateks eldivenler haricinde, Lateks eldivenlere muadil olarak suni lateks olarak adlandırılan hammaddesi sentetik bir kopolimer olan akrilontril-butadiendir ve bileşiminde lateks olan Nitril eldivenler de kullanılmaktadır.

Yeşil vinil muayene eldivenleri, mavi vinil muayene eldivenleri, polietilen (pet) şeffaf eldivenler, nitril muayene eldivenleri, omuza kadar olan veteriner eldivenleri, lateks muayene eldivenleri hatta lastik bulaşık eldivenleri hayatımıza hızlı bir giriş yaparak Covid-19 ile mücadelede önemli rol oynuyor. Kolonya, dezenfektan, maske, eldiven ve yüz siperi ile tam koruma. Koronavirüs biz kazanacağız!!!

PAYLAŞ