BİR HAYALET GÖRDÜM SANKİ

90’lı yıllarda show programlarında veya fantastik sohbetlerde sorulan ilk sorulardan biri görünmez olsan ne yapardın günümüzde artık sıradan bir sohbet konusu.

BİR HAYALET GÖRDÜM SANKİ

 

90’lı yıllarda show programlarında veya fantastik sohbetlerde sorulan ilk sorulardan biri görünmez olsan ne yapardın günümüzde artık sıradan bir sohbet konusu. Tam olarak gerçekleşmiş olmasa da veya belirli alanlarda kısmi kullanımı olsa da görünmezlik artık hayal değil.

Bilim kurgu filmlerin de yerin altında gizli araştırma merkezlerinde dünyanın en büyük şirketlerinin fonları ile yapılan araştırmalar, uygulanan deneyler, testlerde gergin dakikalar ve en sonunda çığrından çıkan olaylar zinciri Pazar gecelerinin değişmez sinema senaryolarından. Peki günümüzde? Günümüz de geçmiş yılların sinema senaryoları teker teker gerçek oluyor. Mesela salgın hastalıklar gibi mesela görünmezlik gibi…

 

 

Her icat her buluş hayatımızın akışını ve dünyada ki dengeleri değiştirmektedir elbette. UCI mühendislik profesörü Alon Gorodetsky ve doktora öğrencisi Chengyi Xu, hem mürekkep balığı derisinden hem de dikkat çeken özelliklere sahip dinazorlardan, esnek yeni bir malzeme icat ederek bir atılım gerçekleştirdi. Bu atılım ağırlıklı olarak askerler için kurgulandı. Alüminyum, plastik ve yapışkan bantlardan sıkıştırılarak yapılmış olan malzeme, temel olarak mürekkep bağlının derisi gibi ışığı yansıtabilmekte ve ısıyı göstermemektedir.

Malzemenin potansiyel olarak kullanım alanları arasında askerler için kamuflaj, uzay araçları, depolama kapları, acil durum barınakları, klinik bakım, bina ısıtma ve soğutma sistemleridir. Gorodetsky “hem bilim kurgu hem de bilim olgusundan ilham aldık. Bu yüzden, bu kavramları gerçekten eşsiz bir teknoloji tasarlamak için birleştirmeye karar verdik” ifadesinden de anlaşıldığı gibi bu çalışma için heyecan verici demek yanlış olmaz.

 

Yukarıda yer alan çalışmanın temelleri tam olarak iki yıl önce atılmıştı. Her alanda olduğu gibi bu alanda da yapılan atılımlar başkalarının da ilgisi çekti ve başka ülkeler ve şirketler çalışmalarına tam hız ile devam ettiler. Günümüzde görünmezlik malzemesi, askeri kıyafetlerde çoktan yerini aldı bile. Termal kameralara yakalanmayan ve görüntü vermeyen askerler operasyonlarda bir hayalet gibi hareket etmektedirler. Bu teknolojiye sahip olmayanlar ise bir hayalet gördüm sanki cümlesinden daha fazlasını söyleyememektedirler. Sadece askeri kamuflajlar değil, askeri araçlar hatta bireysel anlamda sosyal medyada mini şovlarda bile görünmezlik malzemesini görmekteyiz.

 

 

Gelecek yıllarda görünmezlik malzemesi araştırma ve geliştirmeleri nereye varır bilinmez ama bilim kurgu artık gündelik hayatımızda her yerde. Kısa sürede Mars’ta spor müsabakaları seyretmeye gideceğiz gibi gözüküyor. Siz siz olun hayaletlere dikkat edin…

 

PAYLAŞ