BOZUK TUŞ

BOZUK TUŞ

 

Muhteşem bir sestir daktilonun sesi… her bir tuş sesi bir notadır adeta. Ne hikayeler gizli o seslerin içinde keşfedilmeyi bekleyen. Zaman içinde kayboldu o sesler ve sessizliğe büründü hikayeler. Birileri dur diyecekti elbet bu sessizliği.

 

 

Mekanik klavyeler hayatımızda ki baş köşeğe oturdular bir anda. Bazıları oyun oynamak için tercih ettiler bazıları ile sadece güzel ses çıkarıyor diye ama asıl sebep sağlam olmalarıydı. Bozuk tuş olmuyor mekanik klavyelerde veya kırılan tuş pek nadir. O sebeple susmaz hiç sesleri.

 

Her bir tuşun altında switch adı verilen, bir metal yay ile donanmış mekanizma bulunan bir fiziksel klavye türüdür. Mekanik klavyelerle ilgilenen hobi sahipleri genellikle bu klavyelerin hissi, sesi ve görünüşü üzerinde sürekli geliştirmeler yapmaktadır. İşte yine plastik ile metalin muhteşem uyumu karşınızda.

 

Tuş takımında her tuşa iki kod atanmıştır (Hex kodu). Tuşa basınca oluştur kodu tetiklenir. Tuş bırakıldığı zamanda bitir kodu tetiklenir. Karakter atamaları kod sayfalarında saklıdır. Bunlar her tuş koduna belirli bir karakter karşılığı düşürürler. KEYB komutu basit anlamda klavyeden gönderilen her kod için uygun bir karakter atamakta kullanılan bir tabloyu yükler. Bu işlemi çok hızlı zaman içinde gerçekleştirdiğinden bize kolay bir iş gibi gelir. Ancak yukarıda anlatıldığı gibi karışık bir işlemi vardır.

 

 

Q Klavye ve F Klavye (Türkçe Daktilo Klavyesi) olmak üzere iki şekilde sınıflandırılabilir. Q Türkçe tuştakımı 91 F Türkçe tuştakımı 91 Tuştakımı üzerinde numaralar, Kilitler (Caps Lock: Bir kez basıldığında sürekli büyük harf yazar. İkinci kez basıldığında sürekli küçük harf yazar, Num Lock: Klavyenin sağında bulunan Nümerik alanın aktif veya pasif olmasını sağlar, Scroll Lock), Özel Tuşlar (Alt, Shift, Control, Alt Gr). Dizgeye (sistem) komut verme, veri girme bakımından tuştakımı sistemin en önemli giriş aygıtıdır. 101/102 tuşlu klasik ve 104 tuşlu win tuştakımı standarttır. Fişleri DIN veya USB bağlantılı olan tuştakımı kablosunun öbür ucu klavye kasası içinde yahut bir fiş şeklinde olabilir. Kablolu veya kablosuz kumandalı klavye setleri bulunmaktadır. Standart düzen QWERTY’dir.

 

 

Ahşap veya metal klavye pek hoş olmazdı. Plastik sayesinde hayata dokunur veya işimizi yönetir bir araca sahip olmak ilk değil. Birçok alanda olduğu gibi bilgisayar dünyasında da plastik bize pratik ve alternatifi olmayan çözümler sunmaktadır. Şimdi ya kullanılmayan klavyeler ne olacak diye bir soru çıkacaktır birilerinden.  Geri dönüşüm önce kendi içimizde başlar.  Bir tuşu bozuldu diye klavyeyi değiştirmek birçok kişi yaptığı bir tercih. Oysaki bozuk tuşu yenisi ile değiştirmek geri dönüşümün en kolayı. Bir ürünün endüstriyel olarak geri dönüşmesi tekrar hammadde olarak üretime kazandırılması değildir sadece geri dönüşüm.

Bir ürünü her hangi bir şekilde tekrar kullanıma kazandırılması en basit bir yöntem ile tuş değiştirmek paha biçilemez doğrusu.

 

 

Bozuk Tuş

PAYLAŞ