ÇOCUKTAN AL HABERİ

Hızlı tüketimin en önemli halkası olan çocuklar, hayatımıza ve üretime yön vermiyorlar diyecek olan yoktur aramızda diye düşünüyoruz.

ÇOCUKTAN AL HABERİ

 

Hızlı tüketimin en önemli halkası olan çocuklar, hayatımıza ve üretime yön vermiyorlar diyecek olan yoktur aramızda diye düşünüyoruz. Reklam kanallarına sürekli bir şekilde hepimiz maruz kalıyor ve etkileniyoruz. Çocuklar bizden çok daha hızlı etkileniyor reklamlardan. Altı yaşında olan Avrupa’ lı bir çocuk ebeveynlerinden hiç görmediği halde suşi istiyorum diyebiliyor. Peki pazarlama da bu kadar yoğun etkisi olan çocuklara geri dönüşümü anlatmanın tek yolu sadece eğitim mi?

 

 

Geri dönüşümü sadece eğitim ile değil aynı zamanda tüketim ile de anlatabiliriz. Özellikle çocuklara tüketim ile geri dönüşümü anlatmak belki de en etkili yok ola bilir. Çocuklara geri dönüşümü eğitim ve tüketim ile doğru anlatabilirsek onlarda ebeveynlerine en doğru bir şekil de geri dönüşümü anlatabilirler. Çocuktan al haberi sadece bir haber olarak kalmayıp bir yaşam biçimi de olabilir. Bu temel adımı Barbie bebekleri ile atmalıyız.

Kız çocuğu olup ta gelir durumu ne olursa olsun her ebeveyn mutlaka bir Barbie bebek almıştır. ABDli oyuncak şirketi Mattel, sürdürülebilirlik çalışmaları kapsamında yüzde 90 okyanus kaynaklı geri dönüştürülmüş plastiklerden Barbie bebek koleksiyonu üretti. Kaliforniya merkezli oyuncak üretim şirketi Mattel, çocukların daha yeşil bir geleceği desteklemesine yardımcı olmak amacıyla Barbie “The Future of Pink is Green™/ Pembenin Geleceği Yeşil” kampanyası düzenliyor. 

 

 

Kampanya kapsamında şirket, %90 okyanus kaynaklı geri dönüştürülmüş plastiklerden Barbie bebek koleksiyonunu üretti. Barbie Loves the Ocean/Barbie Okyanusu Seviyor adlı koleksiyonda 2030 yılına kadar ürünlerde ve ambalajlarda %100 geri dönüştürülmüş, geri dönüştürülebilir veya biyolojik temelli plastik malzemeler kullanılacak. Barbie, 2021 yılının sonuna kadar ambalajlamada kullanılan kâğıt ve ahşap lif malzemelerde %95 oranında geri dönüştürülmüş veya Orman Yönetim Konseyi (FSC) tarafından tescillenmiş içerikler kullanmayı amaçlıyor. Mattel Başkanı ve Uygulayıcı Genel Müdürü (COO) Richard Dickson, Mattel olarak bir sonraki nesli güçlendirerek, çocukların dünyayı keşfetmesini ve potansiyelini tam olarak kullanmasını sağlamak için çalıştıklarını ifade ederek, “Tüm dünya çocuklarına daha iyi bir dünya yaratmak için çeşitlilik, kapsayıcılık ve fırsat eşitliği konularına odaklanan Barbie, şimdi de sürdürülebilirliği merkezine alarak kendi küresel platformunu kullanıma sunuyor” dedi.

 

 

Geri dönüşüm ve sürdürülebilirlik mücadelesi adeta yediden yetmişe herkese dokunmuş ve herkes için hayat kadar önemli bir mesele. Hayatta kalmak gelecekte geri dönüşüm ve sürdürülebilirlik ile eş değer olacak. Bunun farkında olanlar durmadan mücadele ediyor. Bunun farkında olanlar nefes almadan çalışıyor. Bunun farkında olanlar farkında olmayanlara veya olamayanlara anlatabilmek için çırpınıyor. Belki çocuklar, çocuk sevgisi ve çocuk saf duyguları hepimize en yakın sürede en doğru bir şekilde geri dönüşüm ve sürdürülebilirliği bize anlatır. 

 

 

BAS PEDALA

Hızlı tüketimin en önemli halkası olan çocuklar, hayatımıza ve üretime yön vermiyorlar diyecek olan yoktur aramızda diye düşünüyoruz.
PAYLAŞ