DALGA ALDI GÖTÜRDÜ

Yazın son demlerini yaşadığımı şu günler de plajlar yavaş yavaş sahiplerine, gün batımları da müdavimlerine kalmaya başladı.

DALGA ALDI GÖTÜRDÜ

 

Yazın son demlerini yaşadığımı şu günler de plajlar yavaş yavaş sahiplerine, gün batımları da müdavimlerine kalmaya başladı. Her yaz yaşanan plaj klasikleri vardır. Rüzgardan uçan şemsiyeler, kumda kaybolan eşyalar ve tabii ki dalgaların alıp götürdüğü terlikler…

O kaybolup giden terlikler şimdi acaba nerde? Sadece deniz de şuursuzca kayıp giden terlikler değil bütün atık terliklerden dünyanın ilk yelkenli gemisi yapıldı. Şimdi o parmak arası terliklere binip yelken açma zamanı…

 

 

‘Flipflopi gemisi’ geri dönüştürülmüş plastikten yapılmış ilk gemidir. Plastik kirliliği konusunda bir farkındalık kampanyasını teşvik etmek için Kenya’daki Victoria Gölü’ne yelken açıyor. Gemideki aktivistler, yolculuklarında üç ülkede (Kenya, Tanzanya ve Uganda) iş dünyası liderleri, toplum liderleri ve hatta okul çocukları ile buluşacak. Amaçları, kirliliğin hem göl çevresi hem de insan sağlığı üzerindeki etkisini vurgulamaktır. Flipflopi hareketi, son dört yılda bu eşsiz gemiyle şimdiden birçok sefer yaptı. Gökkuşağı renginde 9 metre uzunluğundaki yelkenli, 30.000 adet çok renkli parmak arası terlik de dahil olmak üzere yerel plajlardan toplanan 9 ton atıktan yapılmıştır. 

 

 

Son dört yılda hareket, deniz kirliliğine karşı savunmak için Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP) gibi kuruluşlarla güçlerini birleştirdi. Ayrıca inovasyon merkezleri ve döngüsel ekonomi start-up’ları yarattılar. FlipFlopi projesinin kurucu ortağı Dipesh Pabari, “Aslında Kenya’nın Güney Sahili’nde, Lamu’da atık yönetimi projeleri kurduk ve şimdi Kisumu’da geri dönüşüm makineleriyle bir tane açıyoruz” diyor. “Şimdi amacımız, atıkları çevreleyen döngüsel bir ekonomiyi teşvik edip edemeyeceğimizi görmek.”

FlipFlopi projesinin kurucuları, insanların tekne ve diğer gemileri inşa etmek için geri dönüştürülmüş atıkları kullandığı bir hareket yaratmayı umuyor. Pabari, “Zaman içinde umudumuz, insanların geri dönüştürülmüş atıklardan küçük tekneler, geleneksel tekneler, kanolar, ngalawalar, jahazlar inşa edebildiği ‘Jua Kali’ sektör endüstrisi yaratmaktır” diyor.

 

 

Bu ne kadar mümkün olacak yaşayıp hep birlikte göreceğiz. Ancak yapılan işin kamu ve farkındalık boyutu oldukça önemli. Yelken açıp sürekli dolaşan atık plastik terliklerden yapılmış olan bu teknenin ses getirdiği ve dikkat çektiği ortada. Belki de çok yakında birçok taşıt atık plastiklerden yapılmaya hatta ve hatta seri üretim olarak değerlendirilmeye başlar.

Geri dönüşüm ile alakalı süper girişimler duyuyor ve görüyoruz. Umuyoruz ki bu girişimler daha da artar ve bilinçli bir toplum olarak dünyamızı korumak, ekonomiye katkıda bulunmak için daha çok çaba harcarız. Mesele sadece insanlık değil elbette. Mesele bütün doğal yaşam ve doğa ile baş başa kaldığımız, eşit şartlarda olduğumuz plastik atıklardan yapılmış bir yelkenli ile açık denizlerde yol almanın sabırsızlığı içindeyiz.

 

 

BAS PEDALA

Yazın son demlerini yaşadığımı şu günler de plajlar yavaş yavaş sahiplerine, gün batımları da müdavimlerine kalmaya başladı.
PAYLAŞ