DEMONTE MÜZE

Tarihin sarı sayfaların da gazeteci çocuklar vardı hatırlar mısınız?

DEMONTE MÜZE

Tarihin sarı sayfaların da gazeteci çocuklar vardı hatırlar mısınız? Sokaklarda ellerinde gazeteler ile afacan afacan gezerler bağırırlardı yazıyorrrrrr yazıyorrrr… herkes pür dikkat kesilirdi yeni havadisler neler var diye. Yaşınız belki yeter belki de yetmez o görüntüyü hatırlamaya ancak aklımızın bir köşesin de hep var o görüntü. Yıllardır bilinçli insanlar, kuruluşlar, devletler ve sivil toplum kuruluşları o gazeteci çocuklar misali hep bağırıyorlar geri dönüşüm geri dönüşüm diye. Üstelik çağımızın imkan verdiği her platformda!

 

 

Bu çağrıları duyan var duymayan var, bu çağrıları ciddiye alan var ciddiye almayan var elbette. Ancak dünyamızı düşünenler bağırmaktan elbette vazgeçmeyecekler. Kaynaklar plastiğin geçmişinin topu topu 150 yıla dayanmakta olduğunu bizlere gösteriyor. 1862 yılında Alexander Parkes tarafından imal edilen ilk insan ürünü plastik günümüz de bir çok alanda kullanılmaktadır ve bizlere kolaylıklar sağlamaktadır.

 

150 yıl geçmişi olan plastiğin müzesi olur mu? Müze de ne sergilenebilir ki? Müze dediğin asırları anlatan bir yer değil midir? Daha bir çok soru sorulabilir elbette. Ancak geri dönüşüm için bağırılan, haykırılan, öneminin anlatılması için harekete geçilen harika bir proje ile karşı karşıyayız. Dünyanın ilk %100 geri dönüştürülebilir müzesi olan Plastik Müzesi, Uluslararası Geri Dönüşüm Günü’nde demonte edilme fikriyle doğdu.

 

9 gün boyunca müzenin ziyaretçileri, plastiğin hayatımızda oynadığı hayati rolü örneklerle ve bu malzemelerden en iyi şekilde yararlanmak için yeniden kullanım ve geri dönüşümün önemi hakkında bilgi sahibi oldular. Her yaştan ve siyasi kişilikten ziyaretçi müzeyi ziyaret etti ve bu büyük bir mutluluk. Duvarlar, zemin ve tavan tamamen yeniden kullanılmak ve geri dönüştürülmek üzere sökülmüştür. Geri dönüştürülmüş plastik ile “Eskiden müzeydim” koleksiyonunda yer alacak parçalar oluşturulacak ve web sitesinde yer alacak. Plastik Müzesi dokuz gün boyunca halka açık kaldı. Geri dönüştürülmek üzere yaratılmış, binlerce ziyaretçinin plastiğe yeni bir bakış açısı kazandırmış, yeniden kullanım ve geri dönüşümün önemini kazanmasını sağlamıştır. Madrid’de, Plaza de Juan Goytisolo’da, Reina Sofia müzesinin önünde yer alan müze oldukça ilgi çekti.

 

 

Plastik Müzesi’nin temel amacı, bu malzemelerden en iyi şekilde yararlanma konusunda yeniden kullanım ve geri dönüşümün önemini anlatmaktır. Plastiğin gerekli olduğunu göstermek için ziyaretçiler sağlık, iletişim, inşaat, gıda sektörlerinden ve sürdürülebilir hareketlilik için temel nesnelerin içeride sergilendiğini gördüler. Ayrıca, atıklarının iyi yönetilmemesi veya sorumsuzca kullanılması durumunda sorunun ortaya çıktığını ziyaretçiler anlayabilmişlerdir. Plastik Müzesi, Mario Vaquerizo sponsorluğunda düzenlenen bir etkinlikte, 17 Mayıs Dünya Geri Dönüşüm Günü’ne denk gelecek şekilde kapılarını kapattı.

Gazeteci çocuklar bağırıyor duyuyormusunuz???

 

BAS PEDALA

Tarihin sarı sayfaların da gazeteci çocuklar vardı hatırlar mısınız?
PAYLAŞ