DOĞA İÇİN ÇALIŞIYORLAR

Hayvan sevmeyen insan sevemez derler…

DOĞA İÇİN ÇALIŞIYORLAR

 

Hayvan sevmeyen insan sevemez derler… hayvanları seviyoruz ve hayatın içinde bu dünyayı paylaştığımızın fazlasıyla farkındayız. İnsanlar ile hayvanların iş birliği istemsiz de olsa yüz yıllar boyunca var olmuştur ve devam edecektir. Görme engellinin en yakın arkadaşı kılavuz köpeğidir, köylünün en iyi arkadaşı keçileri inekleri tavuklarıdır, kedilerin yerini anlatmaya gerek bile yok…

Biz hayvanlar ile özel bir bağ kurarız, onları hayat arkadaşı olarak evlerimize hayatlarımıza alırız. Sokakta gördüğümüz hayvanlara yardım ederiz. İnsan olmanın en güzel yanlarından biridir hayvan sevgisi. Hayvanlar kendilerince doğa ve bu gezegen için ellerinden geleni daima yapmışlardır. İtalya da katırlar olmasaydı ne olurdu hikayesini anlatacağız sizlere.

İtalya’da katırlar olmasaydı Roma^ya yaklaşık 30 km. uzaklıkta olan Artena kasabası büyük ihtimal ile yaşanamaz hale gelirdi. Roma’dan yaklaşık 30 km uzaklıktaki İtalyan kasabası Artena, atık yönetimine çevresel etkisi olmayan etkili ve yaratıcı bir çözüm buldu: katır. Mela, Gioia ve Pastora, Artena’nın merkezinin sokaklarında yürüyen ve erkeklerin kasabanın 13.000 insanının atıklarının toplamasına yardım eden üç katır. Lepini dağlarının eteklerinde yer alan trafiğe kapalı şehir merkezi, altı kilometrelik dik tırmanış ve inişlerle İtalya’nın bu türden en büyüğüdür. Alan dik eğimi nedeniyle araçsız ama ara sokaklar Bucci ailesinin katırlarına açık. Katırların sahibi Emilio Bucci, “Babam ve amcam bana her şeyi öğretti ve tüm tecrübemi oğluma aktardım. Yokuş yukarı, yokuş aşağı, dar dönüşler, katırlar zeki ve dönüşleri iyi yapıyorlar” dedi.

 

 

Katırlar atık dolu torbalar taşıyor ve tarihi şehir merkezinde toplama hizmetini etkin bir şekilde yapıyor. Belediye başkanı Loris Talone’un açıkladığı gibi, Artena’da geri dönüşüm de mevcuttur. Talone, “Katırlarla çok iyi sonuçlar elde ettik, geri dönüşümün %80’inden fazlasına ulaşıldı. Bu fikri aldık çünkü eski şehir merkezinden taşınan her şey artık katırlarla taşınıyor” dedi. Hizmet gerçekten sürdürülebilir: çöp kamyonu yok, sıfır gürültü ve sıfır emisyon. Çok yönlü bir ekolojik operasyon olan katır sürücüsü tarafından hayvan pislikleri de toplanmaktadır.

Katır gibi inatçı derler birde… evet inatçı olan geri dönüşümü anlayamayan, plastiklerin faydalarını anlamak istemeyen birçok inatçı kişi var. Ancak zaman içinde onlarda anlayacaklardır. Plastikler olmasaydı nasıl maliyetler ile karşı karşıya kalacağımızı, plastikler olmasaydı hayatımızın birçok noktasında çözüm bulamayacağımızı, plastiklerin kendi kendilerine denize atlamadığını gün gelecek herkes anlayacak. Biz buna inanıyoruz ve bunun için anlatmaya yazmaya devam edeceğiz.

Şehirlerde katırlar, denizlerde yunuslar, ormanlarda sincaplar kısacası her yerde her alanda her anda hayvanlar için ne yapıyoruz, onlar için biz ne kadar çaba gösteriyoruz diye düşünmek için çok geç değil. Bir kap su bile onları mutlu edecektir.

 

 

BAS PEDALA

Hayvan sevmeyen insan sevemez derler…
PAYLAŞ