DÜNYANIN EN PAHALISI

En pahalı olmak tek olmak otomobil sektöründe sonsuz bir döngüye sahip. Mühendisler bu değerler için...

DÜNYANIN EN PAHALISI

 

Dünya da tek, dünyanın en pahalısı, eşi benzeri yok gibi terimler ne kadar heyecan verici değil mi? Elbette öyle! Çünkü kim istemez ki bu özelliklere sahip ürünleri? Belki ben istemem diyecek çıkar aramızdan ama kim inanır ki?

 

 

3D yazıcılar dünya da tek olan birçok objeyi üretmek mümkün. Şimdi bir düşünelim. Bir araba üretiyorsunuz gövdesi el ile yapılmış karbon fiber. Vay canına… Öyle parçalara ihtiyacınız var ki eşi benzeri yok. Onları da 3D yazıcılar ile üretiyorsunuz. Bir vay daha. Üstelik bu araba dünyanın en pahalı aracı. İşte şimdi her şey tamam.

 

Dünyanın en pahalı otomobili unvanı, 2019 Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtılan Bugatti La Voiture Noire’e geçmişti. 11 milyon Euro’ya satışa çıkarılan Bugatti La Voiture Noire, vergiler de dahil edildiğinde 16.7 milyon Euro’luk (18.9 milyon dolar) bir fiyata ulaşıyor. 0 km olarak bir önceki “Dünyanın en pahalı otomobili” unvanı 2017 yılında tanıtılan ve 2018 yılında 13 milyon dolara satılan Rolls-Royce Sweptail idi. Sadece 1 adet üretilen Bugatti La Voiture Noire, aynı zamanda dünyanın en hızlı ve güçlü hiper otomobillerinden biri oldu.

 

Bugatti’nin 110’uncu yaşını kutlamak amacıyla özel bir sipariş üzerine sadece 1 adet üretilen Bugatti La Voiture Noire, “Siyah Otomobil” anlamına geliyor. Bugatti’nin efsanevi Type 57 SC Atlantic modelinin tasarım detaylarıyla Molsheimlı markanın en güncel seri üretim aracı Chiron’un bir karması olan “Siyah Araba”, 6 egzoz çıkışıyla benzersiz bir görünüm sunuyor. Bugatti’nin 8.0 litrelik dört turbo beslemeli benzinli W16 motoru 1.500 HP güç ve 1.600 Nm tork üretiyor. Maksimum hız ya da 0-100 km/s gibi performans verileri henüz açıklanmayan aracın rahatlıkla 400 km/s’nin üzerine çıkabileceği tahmin ediliyor.

 

Tamamen elle üretilen Bugatti La Voiture Noire, araç boyunca boylu boyunca uzanan omurgasıyla Type 57 SC Atlantic’e gönderme yapıyor. Kaputtan başlayan hat, diklemesine yerleşimli silecek ile devam ediyor ve tavandan arkaya doğru uzanıyor. Otomotiv sektöründeki “Haute Couture” geleneğinin en uç konumuna gelen Bugatti La Voiture Noire, Etienne Salome tarafından tasarlandı. Ön çamurluklarının köşelerindeki LED farlar gibi, arkadaki Bugatti yazısı ve kavisli stop grubunda da LED teknolojisine yer verilmiş.

Bu yarışın sorunu var mı? Tabii ki yok çünkü 2021 Haziran ayı itibarıyla, dünyanın en pahalı otomobili unvanı Rolls-Royce Boat Tail’e geçti. Ancak Bugatti La Voiture Noire de 3D yazıcı ile üretilen parçalar halen dünyada tek.  Para ile iz bırakamazsınız belki ama 3D yazıcılar ile dünyada hatta uzayda tek olmak mümkün. Plastik ile yapamayacağımız, imkansız olan bir şey bulabilecek olan var mı aramızda? Her sektörde her alanda plastik bizlere çözüm üretmeye devam ediyor üstelik iz bırakarak, üstelik imkansızı başararak.

 

En pahalı olmak tek olmak otomobil sektöründe sonsuz bir döngüye sahip. Mühendisler bu değerler için durmadan çalışmaya devam edecekler. Plastikte onlara imkansızı üretmek için destek olmaya devam edecek elbette.

 

DÜNYANIN EN PAHALISI

En pahalı olmak tek olmak otomobil sektöründe sonsuz bir döngüye sahip. Mühendisler bu değerler için...
PAYLAŞ