DUVAR DELENLER

Başlık komik ama konu ciddi… İri yarı insanlar, kaslı mı kaslı, deli gibi bir oraya bir buraya koşturuyorlar, bir birine...

DUVAR DELENLER

 

Başlık komik ama konu ciddi… İri yarı insanlar, kaslı mı kaslı, deli gibi bir oraya bir buraya koşturuyorlar, bir birine vuruyorlar, sanki duvara çarpsalar duvarı delerler! Amerikan futbolundan bahsediyoruz. Milyonları peşinden sürükleyen belki sadece birkaç ülkeye aitmiş gibi gözüken ama bütün dünyada sevilen bir spor dalı.

 

 

Peki nasıl oluyor da bu kadar sert bir spor olmasına rağmen kimseye bir şey olmuyor? Sadece güç ve antrenman ile mi? Elbette hayır. Kaskları ve vücutlarını koruyan ekipmanlar sayesinde ciddi sakatlanmalar engellenmektedir ve günümüzde bu ekipmanları sağlayan elbette plastik sektörüdür.

 

Günümüz futbol kaskı, oyunun ilk günlerinde yaygın olan deri kasklardan  çok uzak değil, aynı zamanda 10 yıl öncesine göre çok daha fazla mühendislik ürünü bir koruyucu cihazdır. Plastikler çağdaş futbol kaskının ayrılmaz bir parçasıdır ve 10 yıl boyunca yenilenmiş ekipmanlarla yeniden kullanılabilecek şekilde daireselliğe yönelik bir gözle tedarik edilmektedir.

 

Plastik futbol kaskı 1939’da Riddell tarafından icat edildi, ancak malzeme sıkıntısı nedeniyle II. Dünya Savaşı’na kadar kullanılmadı. John T. Riddell’in şirketinin süspansiyon sistemi, ordunun o zamanlar yeni olan M1 kaskı biçiminde hayatımızda ki yerini almış oldu.

 

Riddell’in Araştırma ve Ürün Geliştirmeden Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Thad Ide’ye göre, Riddell kask bileşenlerinin çoğunda bir plastik kombinasyonu kullanıyor. Kabuklar, yüz maskesi kaplamaları, iç bileşenler ve bağlantı donanımı için termoplastikler – polikarbonat alaşımları, ABS alaşımları, TPU’lar ve iyonomerler – içerirler; şok azaltma için köpüklü poliüretan gibi termoset plastikler; ve reaktif polimer boyalar. “Bunlar yıllar içinde birçok yönden gelişti” diye açıkladı Ide, “kabuk malzemelerinin ve yüz maskesi kaplamalarının dayanıklılığı ve işlenebilirliği; döküm poliüretan için darbe tepkisi; ve boyalarla ilişkili dekorasyon yönleri.” Ide, Riddell’in malzeme tedarikçileriyle “sadece dayanıklılık, uzun ömür ve darbe azaltma ile ilgili belirli malzeme özelliği hedeflerine ulaşmak için değil” yakın bir şekilde çalıştığını söyledi. “Tedarikçilerimizi, Riddell’in sporcuları koruma ve sahada ellerinden gelenin en iyisini yapmalarına yardımcı olma hedeflerini karşılamak için temel özellikleri iyileştirmeleri için sürekli olarak zorluyoruz.”

 

Riddell, Industry 4.0 zorunluluklarının üstesinden gelmek için birçok montaj operasyonunu otomatik hale getiriyor. Ide, enjeksiyon kalıplama ve köpük döküm işlemlerinin yanı sıra bazı bileşenlerin işlem sonrası delme ve düzeltme işlemlerinin neredeyse tamamen robotlarla gerçekleştirildiğini söyledi. “Ancak, yeni futbol kasklarının yapımı ve montajı ve bir sezon oynadıktan sonra kaskların yenilenmesi, ürünün özel doğası gereği manuel, zanaatkar benzeri işlemlerdir. Kask boyutu ve stili, yüz maskesi stili ve rengi, aksesuar seçimi ve dekorasyon özelliklerinin tümü müşteriye özeldir.”

 

Düzenli yenileme ve yeniden sertifikalandırma ile sözlerine şöyle devam etti: “Futbol kaskları 10 yıl boyunca sahada kullanıma uygundur. Bu da geri dönüştürülebilir ve başka türlü onarılabilir ekipmanı atık sahalarından uzak tutar ve müşterilerimizin pazarda giderek daha önemli hale gelen kendi sürdürülebilirlik çabalarını gerçekleştirmelerine yardımcı olur.”

 

Görüyoruz ki büyük bir endüstri olan ve şov dünyasının önemli bir parçası olan Amerikan futbolu da geri dönüşüm konusunda çalışmalarını başlatmış ve ilerletmiş durumdadır.

 

Duvar Delenler

Başlık komik ama konu ciddi… İri yarı insanlar, kaslı mı kaslı, deli gibi bir oraya bir buraya koşturuyorlar, bir birine...
PAYLAŞ