ERİŞİLEBİLİR PLAJ

Yaz mevsiminin gelmesiyle pandemi sebebi ile oldukça bunalmış olan insanlar eskisinden de fazla plajları ve denizi özlemiş durumdalar.

ERİŞİLEBİLİR PLAJ

 

Yaz mevsiminin gelmesiyle pandemi sebebi ile oldukça bunalmış olan insanlar eskisinden de fazla plajları ve denizi özlemiş durumdalar. Açık havada geçirilecek olan zaman daha da kıymetli hale geldi. Dolaşma, özgürce eğlenmek, güzel havanın tadını çıkarmak, plajda uzanmak ve denize girmek güzel bir hatıra gibi zihinlerimiz de ancak bu durum değişiyor gibi…

Hepimizin gördüğü ve yaşadığı gibi pandemi olması, covid-19 virüsünün mutasyona uğraması, farklı varyantların oluşması pek te artık umurumuzda değil gibi ve bu çok ürkütücü. Elbette havalar ısındı ve denizi plajları özledik ancak tedbirleri bırakmadan da açık havada güzel zaman geçirmek mümkün. Mesafe ve maske ile her şey mümkün. Peki pandemi den önce de gündelik hayatları oldukça zor olan ve erişilebilir bir hayat için yapılan o kadar çalışmaya rağmen yine de bilinçsiz kişiler sebebi ile zorluk çeken engelli kişiler ne yapsın? Onlar bunalmadı mı onlar da denize plaja gitmek istemiyor mu? Tabii ki istiyorlar ve hükümetler bunu sağlamak zorundalar. Sosyal devletler erişilebilir plajlar yapmak zorundalar. Bu çalışmaları devletlere bırakmak isteyen ve sorumluluk bilinci ile her zaman hareket eden plastik sektörü erişilebilir plajlar için çözüm bulmuş durumda.

 

 

Hiç kum içinde tekerlekli bir sandalyeyi veya bebek arabasını sürmeye veya taşımaya çalıştınız mı? Elbette kolay olmamıştır ve farklı yöntemler denemişsinizdir. Tekerli sandalye ile plaja gitmeye çalışan yürüme engelli biri peki bunu nasıl başarabilir? Artık bu çok ama çok daha kolay. 

270 metrelik sert plastik bir “halı”, Quebec City, Quebec’teki Beauport Körfezi’ndeki belediye plajında ilk kez sahneye çıktı . CBC, şehrin yaklaşık 15.000 $ ‘a plastik mavi bir paspas yerleştirdiğini ve tekerlekli sandalye kullanıcılarının suya ulaşabilmeleri için sert bir yüzey sağladığını yazıyor. Maxime Boily, CBC’ye nadiren sahile gittiğini ve geçmişte yaptığında, onu kumların üzerinden kaldırabilecek arkadaşlarına güvenmek zorunda kaldığını söyledi. Şimdi her ay birkaç kez gittiğini söylüyor. Boily, yayıncıya verdiği demeçte, “Bu tür bir ekipmanı ilk kez gördüğüm için çok mutluyum” dedi. “Tekerlekli sandalyemi tek başıma itebilirim – yardıma ihtiyacım yok.” Paspasları kucaklayan tek topluluk Quebec değil. Hamburg, NY şehrinde de plajda yerde benzer bir sistemi vardır.  

 

 

Görme engelli plastik sarı yolları, bastonları ve bir çok plastik erişilebilir ürün önceki yıllarda hayatımıza girmiş ve sosyal pozitif etkileri gözlemlenmişti. Şimdi ise plastik plaj halıları erişimi sağlıyor. Plajlarda plastik halılar sadece engelliler için faydalı değildir. Yaşlılar, çocuklar ve hamileler için de plajları daha da konforlu hale getirmektedir. 

Umuyoruz ki sadece engelli kişiler için değil tüm insanlık için her alan ve her nokta erişilebilir hale getirilerek fırsat eşitliği sağlanır. Bu erişilebilir hayat için plastik ve plastik ürünlerinin bizlere kattıkları ortada. Plastik ve plastik ürünlerinin değerini bilmek ve geri dönüştürmek hepimiz için çok kolay. Yeter ki isteyelim, yeter ki önemseyelim!!!

 

 

BAS PEDALA

Yaz mevsiminin gelmesiyle pandemi sebebi ile oldukça bunalmış olan insanlar eskisinden de fazla plajları ve denizi özlemiş durumdalar.
PAYLAŞ