KES TRAŞI

Pandemiden sonra ne olacak? Yeni normal nasıl olacak? Dijital çağ başladımı?

GELECEK GELDİ

 

Pandemiden sonra ne olacak? Yeni normal nasıl olacak? Dijital çağ başladımı? Herkes bu soruları sora dursun yıllardır teknolojiler şekil değiştirerek hayatımıza entegre olmuşlardı. Bu entegrasyon elbette bilim kurgu filmleri deki gibi fantastik değil ancak kabul edilebilir olması için belki de hayatımıza yeni teknolojilerin girişi böyle olmalıdır, kim bilir?

 

 

Yıllardır geliştirilen, yavaş yavaş bizlere kabul ettirilen, acaba nasıl olur dediğimiz en önemli teknolojilerden biri de şüphesiz ki otonom arabalar. Otonom araba, bilinen diğer adlarıyla robot araba, sürücüsüz araba, çevresini algılayabilen ve çok az insan girdisi veya hiç girdi olmadan hareket edebilen bir otomobil türüdür. Otonom arabalar; radar, bilgisayar görüşü, sonar, gps, odometre ve atalet gibi ölçüm birimleri kullanarak çevrelerini algılamaya yarayan çeşitli sensörleri içinde bulundururlar. Gelişmiş kontrol sistemleri; uygun gezinme yollarını, engelleri ve ilgili işaretleri tanımlamak için duyusal bilgileri yorumlar. Potansiyel faydalar arasında azaltılmış maliyetler, artırılmış güvenlik, artırılmış mobilite, artırılmış müşteri memnuniyeti ve azaltılmış suç sayılabilir. Güvenlik avantajları arasında trafik çarpışmalarında azalma, bunun sonucunda azalan yaralanmalar ve sigorta dahil olmak üzere diğer maliyetler bulunmaktadır. Otomatik araçların trafik akışını arttırması beklenirken; çocuklar, yaşlılar, engelli ve yoksullar için daha fazla hareketlilik sağlamak; yolcuları sürüş ve navigasyon işlerinden kurtarmak, aracın yakıt verimliliğini artırmak, park yeri gereksinimlerini önemli ölçüde azaltmak, suçu azaltmak ve özellikle paylaşım ekonomisi yoluyla bir hizmet olarak ulaşım için iş modellerini kolaylaştırmak gibi çeşitli biçimlerde yararları olmaktadır.

 

 

Otonom araçlar için yeni bir girişimden sizlere bahsetmek istiyoruz. Teijin Ltd. ve Uygulamalı Elektrikli Araçlar, otonom sürüş sistemleri ve sıfır emisyonlu mobiliteyi gerçekleştirmeye yardımcı olması beklenen diğer uygulamalar için enerji verimli, düşük hızlı elektrikli araç (LS-EV) prototipi geliştirmek üzere bir araya geldi. Dört koltuklu LS-EV, Teijin’in güçlü, hafif malzemeler, işleme ve kalıplama teknolojilerindeki uzmanlığını ve Applied EV’nin yeni mobilite araç platformunu birleştiren, tekerleğe sıfır emisyon yaklaşımını bünyesinde barındırıyor. Blanc Robot olarak adlandırılan platform, tamamen ilk prensiplerden inşa edildi ve yeni bir yüksek verimli aktarma organı ile tam sürüş teknolojilerini entegre etti. Otonom bir araç için benzeri görülmemiş bir enerji verimliliği sağlayan ve bir yaya ile hemen hemen aynı miktarda enerji tüketen bu model hayranlık uyandırıyor. Otonom sürüş sistemleri için de kullanılabilir. Güneş paneli ile donatılmış kavisli çatı Teijin’in hafif, darbeye dayanıklı Panlite polikarbonat reçine camı, aracın ana bileşenleri olan pencereler ve kapılar için kullanılıyor ve bu da şık gövdeyi mümkün kılıyor . Prototip için kullanılan polikarbonat ayrıca mükemmel kızılötesi engelleme sağlar ve kabin içinde orta sıcaklıklara yardımcı olur. Panlite camla entegre olarak kalıplanmış kavisli çatı, bir güneş paneli ve hafif güç kaynağı modülü ile donatılmıştır. Sistem, cam altına yerleştirilmiş geleneksel bir güneş paneline eşdeğer olan yaklaşık 330 W’lık bir çıktı elde ediyor. Tekerleğe sıfır emisyon teknolojisi elektrikli mobiliteye geçiş, elektriğin nasıl sağlandığı ve sürüş sırasında ne kadar verimli kullanıldığı dahil olmak üzere araçların toplam enerji verimliliğini hesaba katan kaynaktan tekerleğe sıfır emisyon yaklaşımının faydasına odaklanıyor.

 

 

Otonom araçlar yollarda evet ama bütün araçların insansız olması biraz zaman alacak gibi gözüküyor. Gelecek geldi… peki biz geleceğe hazırmıyız?

 

 

BAS PEDALA

Pandemiden sonra ne olacak? Yeni normal nasıl olacak? Dijital çağ başladımı?
PAYLAŞ